Mobilny Tydzień 3.0 — przegląd zdjęć tygodnia, odsłona 154 (217)

8 stycznia 2018

Za nami pierwszy, noworoczny przegląd Mobilnego Tygodnia. Spośród ponad 1300 zgłoszonych zdjęć, subiektywnego wyboru najlepszych z nich podjął się Kamil Kawczyński. Niesiony noworoczną energią oraz dysponując nieco większą ilością czasu po raz 3 w swojej karierze jurora MT przełamał schemat, przygotowując uzasadnienie do każdego z wyróżnionych zdjęć :) Poniżej wyniki jego werdyktów:

Najlepsze zdjęcia:

Patrząc na powyższe zdjęcie Adama mam wrażenie jakbym patrzył na dobry portret wykonany analogiem sprzed lat. Jest w tej fotografii coś z retro. Niewątpliwie coraz bardziej dopracowane algorytmy odpowiadające za sztuczne rozmycie tła, które z powodzeniem stosuje coraz więcej producentów smartfonów robią robotę. Jest w tym zdjęciu jakaś magia, coś co wyróżnia je spośród pozostałych. Gratulacje dla autora.

Kolejnym zdjęciem, które przykuło moją uwagę jest to wykonane przez Gosię. Jeden z dobrych przykładów na to jak powinna wyglądać nietuzinkowa fotografia. Jest tu kilka elementów, które czynią ten kadr wyjątkowym. Po pierwsze i najważniejsze ciekawy, przykuwający uwagę przedmiot fotografii. Fotografia jest prosta i czytelna. Drugim smaczkiem jest drugi łabędź w tle, który w pierwszej chwili wydaje się być miniaturką siedzącą na głównym temacie fotografii. Mamy też prostą linię horyzontu, a także świetnie dobraną pod łabędzie i pochmurny poranek, jasną ekspozycję zdjęcia, będącą wynikiem zastosowania odpowiedniego filtra. Znajdziemy tu również regułę oddechu a nawet trójpodziału gdzie jeden z tzw. mocnych punktów kadru przechodzi idealnie przez dziób. Wszystkie te elementy składają się na wyjątkowość kadru. Słowem Chapeau Bas!

Pozostałe wyróżnione zdjęcia (z uzasadnieniem):

Co tu dużo pisać. Jest symetria, świetny timing, linie wiodące, efekt skali i jasna tworząca klimat ekspozycja. Brawo!

 

Kolejne interesujące, nietuzinkowe zdjęcie. Mamy tu bardzo niestandardowy, ciekawy kąt widzenia. Jest efekt winiety, zmiękczania ostrości obrazu i przyjemna dla oka temperatura barwowa zdjęcia. Kadr jest cieplutki, miękki i puchaty jak widoczna na zdjęciu kocia łapka.

 

Jest coś ciekawego w tym zdjęciu. Mógłbym się założyć, że u wielu osób wzrok najpierw przesuwał się wzdłuż rynny by dopiero później przejść na zamgloną wieżę w tle. Jest główna linia wiodąca, ciekawy kontrast i nieco artystyczny efekt mgły.

 

Jedno z wielu ciekawych zdjęć, na których w ostatnim czasie oznaczał nas Jarek. Jest przyjemny kontrast i struktura tła, a także czytelna, minimalistyczna kompozycja.

 

Ciekawy kadr osadzony nieco w klimacie Noir. Mamy tu interesującą grę świateł i cieni oraz ciekawie układające się linie. Główny bohater zdjęcia jest oświetlony niczym aktor występujący na scenie  teatru, na którą pada snop światła z góry. Dobry street.

 

Jest tu jakiś spokój i dobra energia. Interesująca kompozycja, piękne tło i szczęśliwy chłopak, który ufnie patrzy przed siebie. A może ufnie patrzy w przyszłość? Można tylko zgadywać, ale widać tu pewną historię. Brawa dla Pauliny i (zgaduję, że) Wojtka. Dobre foto do powieszenia na ścianie lub postawienia na biurku by móc co wspominać.

 

Długo zastanawiałem się czy wybrać molo czy równie dobrą karawanę. Wygrała symetria do której mam słabość oraz piękne kolory. Sylwetki ludzika, ptaków i latarni wieńczą dzieło. Dobre zdjęcie.

 

Podoba mi się ciekawa kompozycja zdjęcia i główny bohater fotografii. Równoległe linie i chłodna stylistyka stanowią dobre dopełnienie kadru.

 

Bardzo dobry, minimalistyczny lanscape. Zarówno wzniesienia jak i zimowy krajobraz świetnie dopełniają niebieski kolor nieba.

 

Kolejny ciekawy kadr. Tym razem w stylu Macro-Art. Podoba mi się kierunek w jakim ewoluują fotografie Jarka, który co i rusz zaskakuje ciekawą koncepcją i coraz lepszą postprodukcją swoich macro perełek. Tak trzymać!

 

Serdecznie gratulujemy autorom wyróżnionych zdjęć! Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w kolejnej odsłonie Mobilnego Tygodnia. Tag obowiązujący w tym tygodniu (od piątku g. 20:00 do kolejnego piątku, g. 20:00) to #mobilnytydzien155. Kuratorem obecnie obowiązującego przeglądu MT jest Bartek Parzyszek.

Szczegółowe informacje o zasadach Mobilnego Tygodnia w wersji 3.0 znajdziecie w tym artykule.

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz

MENU: