fot. @olkakonecka - zdjęcie główne MT 132

Mobilny Tydzień 3.0 — przegląd zdjęć tygodnia, odsłona 134 (197)

29 maja 2017

Hasztag #mobilnytydzien134 zgromadził ponad 1200 Waszych zdjęć. Kuratorem w tym tygodniu był Przemek Zdybel @przemekzdybel, który dokonał ich przeglądu i wybrał te, które w Jego ocenie zasługują na specjalne wyróżnienie.

Przypominamy, że w akcji biorą udział fotografie opatrzone odpowiednim tagiem i opublikowane na Instagramie w terminie: od poniedziałku od godz. 20.00 do piątku do godz. 20:00. Fotografie biorące udział w naszej zabawie powinny być wykonane za pomocą telefonu komórkowego lub innego urządzenia przenośnego, w które wbudowany jest aparat fotograficzny.

Pewnie każdy z Was potrafi dostrzec zmiany na obserwowanych przez siebie kontach innych Instagramerów. Każdy z nas próbuje coś zmienić, coś poprawić. Można to nazwać progresem, rewolucją, ewolucją czy też czymkolwiek innym. Fotografia mobilna dziś, to nie to samo co kiedyś, kiedy zaczynałem zabawę z Instragramem. Czułem i czuję prawdopodobnie to samo co wielu z Was. Zwątpienie. Satysfakcja. Frustracja. Euforia. Jedno, co jest pewne, to bardzo wysoki poziom zdjęć, które publikujecie i którymi dzielicie się z Nami w trakcie przeglądu pod nazwą Mobilny Tydzień. Wysoki poziom zdjęć tych, którzy są tu już od dłuższego czasu jest oczywistością. Poziom zdjęć tych, którzy są tu od niedawna, rośnie w postępie geometrycznym. Technologia sprzyja wyrównaniu szans. O jakości zdjęć decydują emocje i historie, które chcemy pokazać. Nie zmienia to jednak faktu, że wybór tych najlepszych z najlepszych przychodzi z trudem. Osobiście bardzo mnie to cieszy, bo nic tak nie szkodzi kreatywności jak rutyna. Przed Wami najlepsze w mojej ocenie zdjęcia z przeglądu tygodnia MT134.

Najlepsze zdjęcia ubiegłego tygodnia:

Z pozoru to bardzo prosty pomysł. Dajcie mi fajną ścianę i jakąś twarz, to zrobię portret. Każdy przecież to potrafi, bo co może być w tym skomplikowanego. Otóż wykonanie portretu aparatem w urządzeniu mobilnym, a wykonanie portretu aparatem tradycyjnym do dwie różne sprawy. Już sama głębia ostrości uzyskana dzięki np. lustrzance nadaje wrażenie wyjątkowości fotografowanej postaci. Komórka nie daje takiego handicap’u. Tu trzeba jednak czegoś więcej. Zdjęcie Oli uznałem za najlepsze w bieżącym tygodniu z wielu względów. Najważniejszym jednak powodem jest to, że Ola odważyła się złamać konwencję portretu. Nie dość, że nie ma całej twarzy, to jeszcze na dodatek nie została przecięta osią symetrii. Czy tak można? A czy to ważne? Ola doskonale wykorzystała kolorystykę i rozmiar tła do zaakceptowania koloru oczu osoby portretowanej, wyciągając z oczu nienaturalny odcień niebieskiego. Osobiście spróbowałbym wykadrować zdjęcie w taki sposób, aby usunąć linię z lewej strony kadru. Nie powinno zaburzyć to całości kompozycji, ponieważ z lewej strony jest dużo powietrza.

Bardzo lubię zdjęcia Szymona. Kategoryzuję je jako zdjęcia reporterskie. To trudna umiejętność i nie każdemu wychodzi. Właściwie każde zdjęcie Szymona jest wyjątkowe i pewnie można zrobić specjalny tydzień tylko z przeglądem Jego zdjęć. W tym tygodniu wybrałem czarno-biały portret dziewczynki z Zabrza na tle tablicy informacyjnej.  Mamy to doskonały reportaż w oszczędnej formie, ale z potężnym przekazem, który wzmacnia monochromatyzm. To jedno z tego typu zdjęć, gdzie nie można po prostu kliknąć i przejść dalej. To, że Zabrze było kiedyś Hidenburgiem pewnie wie większość z Was, ale czy wiecie co stało się z jednym z największych sterowców na świecie nazwanych na część jednego z prezydentów Niemiec? #pocztowkazpolski

Pozostałe wyróżnione zdjęcia:

Dziękujemy Wam za udział w naszym konkursie. Jeszcze raz gratulujemy wszystkim wyróżnionym fotografom mobilnym, jak i pozostałym, których zdjęcia nie zostały wyróżnione. Przypominamy, że w trwającym tygodniu oznaczonym tagiem #mobilnytydzien135, kuratorem jest Mateusz Jaszak @deepobserveron Szczególny znajdziecie na naszej stronie i na naszym instagramowym profilu @grupamobilni. Zachęcamy do wzięcia udziału również tych, którzy dotychczas nie uczestniczyli w naszych cotygodniowych konkursach. Czekamy na Wasze zdjęcia.

Zostaw komentarz

MENU: