Co na to Marszałek? wystawa i start 3 edycji akcji społecznej!

12 maja 2017

Już dziś, po raz trzeci rusza akcja społeczna Co na to Marszałek? organizowana przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, którego partnerem jest Grupa Mobilnych. Tegoroczną edycję zainauguruje wystawa pod tym samym tytułem, którą przez dwa tygodnie będzie można oglądać na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Idea wystawy

Wystawa to zwieńczenie drugiej edycji akcji społecznej Co na to Marszałek?, w której użytkownicy Instagrama dodają zdjęcia odpowiadające na pytanie zawarte w tytule akcji. Jej ideą jest zachęcenie Polaków do refleksji na tym, jak zmienił się nasz kraj od czasów Józefa Piłsudskiego. Co mogłoby dziś zaskoczyć, zdziwić, a co zachwycić Józefa Piłsudskiego?

Do drugiej edycji uczestnicy zgłosili ponad 2500 zdjęć. Na wystawie zostanie zaprezentowanych blisko 300 z nich, ale co istotne każdy uczestnik akcji znajdzie swoje zdjęcie zgłoszone do akcji. Na wystawie znajdą się zarówno zdjęcia uznanych i nagradzanych fotografów mobilnych, jak i nieoczywiste nawiązania do postaci Józefa Piłsudskiego, a także amatorskie, lecz bardzo szczere zdjęcia, które pokazują współczesną Polskę oczami uczestników akcji.

Akcję promuje co roku nowoczesna interpretacja wizerunku Marszałka. W tym roku Muzeum do współpracy zaprosiło malarza graffiti – Tuse, który prezentował swoje prace na wystawach w Polsce, a także w Nowym Jorku.

Wystawę można oglądać od 12 maja do 26 maja na skwerze ks. Jana Twardowskiego (Krakowskie Przedmieście u zbiegu z ulicą Karową).

Włącz się do akcji!

Już trzeci rok z rzędu zapraszamy do wspólnego tworzenia fotograficznej opowieści o współczesnej Polsce. Ciekawe, jaki obraz Polski powstanie tym razem i co powiedziałby sam Marszałek, patrząc na nadesłane zdjęcia…

Aby wziąć udział w akcji, wystarczy w aplikacji Instagram dodać do wybranego zdjęcia hasztag #conatomarszałek3.

Otagowane zdjęcia będą systematycznie publikowane na profilu Muzeum @muzeumpilsudski. Autor zdjęcia, które zdobędzie najwięcej polubień w danym tygodniu, otrzyma koszulkę z portretem promującym trzecią edycję Co na to Marszałek? autorstwa Tuse. Na wszystkich uczestników czekają nagrody – akcyjne wpinki! Raz w miesiącu Muzeum będzie przyznawało również wyróżnienia, więc warto śledźcie Muzeum na Instagramie @muzeumpilsudski.

Akcja rusza 12 maja i potrwa do 14 lipca! Szczegóły na: www.muzeumpilsudski.pl

Rok Józefa Piłsudskiego

W związku z przypadającą w tym roku 150. rocznicą urodzin Józefa Piłsudskiego Sejm uchwalił rok 2017 Rokiem Józefa Piłsudskiego „niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków”. Muzeum natomiast postanowiło przypomnieć o dziedzictwie Józefa Piłsudskiego, organizując trzecią edycję akcji społecznej Co na to Marszałek? Muzeum pragnie w ten sposób zachęcić wszystkich, a szczególnie młodsze pokolenia, do zastanowienia się nad znaczeniem tej niezwykłej postaci w historii i dla współczesnej Polski.

Muzeum na stulecia

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku to jedna z najważniejszych inwestycji kulturalnych państwa polskiego. Zostanie udostępnione zwiedzającym w 2018 r., w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Przesłanie „Muzeum na stulecia” określa z jednej strony działania planowane przez Muzeum, związane z obchodami setnych rocznic ważnych wydarzeń w historii Polski, które będziemy świętować w latach 2018-2021, z drugiej strony oddaje najważniejszą ideę budowanego Muzeum – czerpanie z historii dla budowania przyszłości Polski na kolejne stulecia.

Zostaw komentarz

MENU: