Mobilny Tydzień 3.0 — przegląd zdjęć tygodnia, odsłona 100 (163)

3 października 2016

W ubiegłym tygodniu zgłoszonych zostało ponad 1200 zdjęć opatrzonych tagiem #mobilnytydzien100. Subiektywnego wyboru najciekawszych z nich podjął się Kamil Kawczyński.

Tym razem, z okazji 100. odsłony MT (w obecnym wydaniu), nasz partner – firma projektogram.pl – przyznał aż dwie nagrody! Otrzymują je @karawka.uk i @anja_foto. Serdecznie gratulujemy!

Przypominamy, że w akcji biorą udział autorskie fotografie opatrzone odpowiednim tagiem i opublikowane na Instagramie w terminie: od piątku od godz. 20.00 do kolejnego piątku do godz. 20:00. Oczywiście fotografie muszą być wykonane i edytowane wyłącznie za pomocą smartfona lub tabletu.

Najciekawsze zdjęcia według Kamila:

Nie mogło być inaczej. Tytuł fotografii tygodnia wędruje do An z Wrocławia za jej zdjęcie reportażowe, przedstawiające społeczny protest wobec prac nad ustawą zaostrzającą prawo aborcyjne w Polsce. Prosta, czytelna kompozycja oraz tłum demonstrantów nie pozostawia wątpliwości nt. tego co jest głównym tematem fotografii. Zwykle staram się skupiać na walorach artystycznych i przesłaniu jakie niesie za sobą zdjęcie. Tym razem zrobię wyjątek opowiadając się po stronie wszystkich kobiet, które chcą i którym bezsprzecznie należy się prawo do indywidualnego decydowania o swoim ciele i zdrowiu.

Nie chcę żyć w kraju, który zamiast płodu wprowadza definicje „dziecka poczętego” oraz „zabójstwa prenatalnego” gdzie w wyniku poronienia kobiecie grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawiania wolności. Nie chcę żyć w kraju, w którym płód zagrażający życiu jest ważniejszy od matki, gdzie chce się wprowadzić „pierwszeństwo ochrony życia przed ochroną zdrowia”. Nie chcę żyć w kraju, w którym płód, który jest uszkodzony lub nieuleczalnie chory musi być bezwzględnie wydany na świat skazując na dramat jego matkę, której nie pomoże w trudach jego wychowywania żaden krzykacz opowiadający się za obroną życia. Nie chcę żyć w kraju w którym jakakolwiek grupa ludzi czy polityków obłudnie wypowiada się na temat ochrony „nienarodzonego życia”, ale chętnie spożywa jajka oraz wszelkie produkty powstałe z „nienarodzonych kurcząt” lub mięso zabitych zwierząt. Mogłoby się wydawać, że żyjemy w XXI wieku, ale wciąż dzieją się rzeczy, które zmuszają ludzi do wyjścia na ulicę i obronę swoich praw przed tymi, którzy siłą chcieliby zakładać innym kajdany swojej (często dziurawej) moralności. Wobec takich zachowań trzeba reagować #czarnyprotest.

Kolejnym zdjęciem, które przykuło moją uwagę jest to wykonane przez Mirka. Genialny, nocny B&W utrzymany nieco w klimacie „Sin City”. Prosta, wyrazista kompozycja przedstawiająca dziewczynę znajdującą się w miejskim półmroku. Największe wrażenie zrobiło na mnie padające na fotografowaną silne źródło światła, które pięknie okala główny temat fotografii. Ponadto te światła, chmury, księżyc, cienie… Zdjęcie wprowadza lekki niepokój i pewną dozę napięcia. Rodzi się pytanie co dziewczyna robi w takim miejscu? Czy jest bezpieczna? Czy nic jej nie grozi? Kolejny świetny kadr naszego poety, który zaczyna wyrastać na jednego z lepszych mobilnych fotografów zajmujących się polskim streetem. Słowem klimatycznie, tajemniczo i zjawiskowo. Chapeau Bas!

Pozostałe z wyróżnionych zdjęć:

Serdecznie gratulujemy autorom wyróżnionych zdjęć! Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w kolejnej odsłonie Mobilnego Tygodnia. Tag obowiązujący w tym tygodniu (od piątku g. 20:00 do kolejnego piątku, g. 20:00) to #mobilnytydzien_gosc2 którego kuratorem jest Łukasz Głowala. Szczegółowe informacje o zasadach Mobilnego Tygodnia w wersji 3.0 znajdziecie w tym artykule.

Zostaw komentarz

MENU: