Mobilniopuszczone – wywiad z Tomaszem Pacholczykiem

3 czerwca 2016

Przed Wami wywiad z kolejnym pasjonatem miejsc opuszczonych – Tomaszem Pacholczykiem, fotografem znanym pod nickiem @tomi_one. Wywiad przeprowadziła Dorota Piechowiak.

(DP) Witaj! Opowiedz nam kilka słów o sobie, skąd jesteś, czym się zajmujesz, co lubisz?

(T) Na świat przyszedłem w Gdańsku 2 miesiące po wybuchu w czarnobylskiej elektrowni atomowej. Wobec tego zainteresowanie urbexem traktuje jako coś zupełnie naturalnego, przyrodzonego wręcz. Urbex jest dla mnie pasją, odskocznią i sposobem na łapanie oddechu po ciężkim tygodniu spędzonym w biurze. Na co dzień prowadzę Absynt PR – agencje reklamową, więc na głowie mam sporo obowiązków i spotkań. Urbex ze słuchawkami na uszach pozwala zebrać myśli i nabrać sił na realizacje kolejnych wyzwań, a czasem wymyślić coś kreatywnie nieszablonowego.

Jak i kiedy rozpoczęła się Twoja przygoda z fotografią mobilną. Skąd inspiracja?

Odpowiedź jest prozaicznie prosta. Rozpoczynając przygodę z eksploracją nie było mnie stać na aparat wysokiej klasy, więc pozostała komórka. Na szczęście już wtedy aparaty wbudowane w telefony pozwalały na zrobienie zdjęć, które wstydu nie przynosiły. Później pojawił się Instagram, więc fotografia mobilna nabrała nowego znaczenia.

Skąd pomysł na Urbex?

Od zawsze byłem ciekawski i lubiłem zaglądać „za scenę”. Zawsze fascynowało mnie to co zabronione i niosące żyłkę adrenaliny, więc kiedy widzę tabliczkę „zakaz wstępu” to poczytuje to jako zaproszenie z którego bardzo często korzystam. Drugim aspektem jest, że jestem pasjonatem historii, a opuszczone miejsca mają często ciekawe losy za sobą. Staram się później dociekać, szukać i czytać na ich temat. Także w środku robiąc zdjęcia i widząc przedmioty przed oczami mam ludzi, którzy tam mieszkali lub pracowali. Moja wyobraźnia działa wówczas na wysokich obrotach.

Jak wyszukujesz miejsca do eksploracji? Odwiedzasz je sam, czy może preferujesz większą grupę?

Tyle ile miejsc tyle historii. Nie ma żadnej recepty ani reguły na znajdowanie miejsc, celów wyjazdu. Nie ma żadnej tajemnicy, że grono znajomych o tej samej pasji ułatwia wyszukiwanie miejsc na zasadzie wymiany namiarów. Dużo też miejsc można trafić po drodze do wyznaczonego, głównego celu wyjazdu. O ile to możliwe omijam główne drogi i staram się wybierać te mniej uczęszczane, lokalne. To właśnie jadąc przez miasteczka i wsie czasem wystarczy mieć oczy szeroko otwarte oraz uruchomiony „zmysł eksploratora”. Bardzo rzadko podróżuje sam, bo od kilku lat jestem związany z 3GE – trójmiejską grupą eksploracyjną. Tworzymy grupę ludzi o dużym poczuciu humoru i dystansie do samych siebie. Na naszych wyjazdach nigdy nie jest nudno :) Łączy nas trochę więcej niż urbex, chociaż on stał się punktem wyjścia. Samotnie czasem bywam w miejscach, w których już byłem i wiem, że są „bezpieczne”. Chodzi o to czy są wolne od dzikich lokatorów – bezdomnych, narkomanów czy alkoholików. Mam kilka takich miejsc w okolicach domu, czasem tam bywam, jak potrzebuje spokoju i pobycia sam na sam z moimi myślami.

Które z odwiedzonych miejsc zapamiętałeś jako najciekawsze, z którego „wycisnąłeś” najwspanialsze kadry, a które przyprawiło cię o „gęsią skórkę”?

Nie będę pewnie oryginalny mówiąc, że największe wrażenie zrobiła na mnie strefa wykluczenia wokół czarnobylskiej elektrowni atomowe. Mnogość miejsc, ich zróżnicowanie oraz historia opuszczonego, 50-cio tysięcznego miasta Prypeć dają do myślenia. Jednak nie ma co ukrywać, że w Polsce także są miejsca, które fascynują i przerażają jednocześnie. Myślę tu o opuszczonym laboratorium w ZNTK w Poznaniu. Miejsce, które daje niesamowite możliwości fotograficzne. Z drugiej zaś strony patrząc na półki uginające się od różnorakiej chemii – kwasów, ługów, zasad oraz innych substancji, które jakby się dostały w niepowołane ręce…nawet nie chce się zastanawiać! Taki jest właśnie mój urbex, skłania mnie do refleksji i zastanowienia nad wieloma aspektami.

Czy masz swoje zasady w opuszczonych, których zawsze przestrzegasz. Jakieś wskazówki dla początkujących fotografów/eksploratorów?

Zasady te są uniwersalne i wywodzą się z mojego charakteru i wychowania. Nie trzeba znać paragrafów żeby wiedzieć, że zabijanie jest złem. Tak samo przy eksploracji nie muszę szukać regulaminów żeby wiedzieć, że nie dewastuje się ani nie okrada odwiedzanych miejsc. Są jednak takie rzeczy, które warto zachować od zapomnienia, których miejsce jest w muzeach, a nie rozpadających się domach czy biurach. Czasem można znaleźć dokumenty z okresu wojny i wtedy pojawia się dylemat – zabrać i przekazać w odpowiednie miejsce czy zostawić i pozwolić żeby środowisko naturalne jest zniszczyło? Na to pytanie niech każdy odpowie sobie sam, ja nie zamierzam nikomu narzucać mojej wizji. Jeżeli już mógłbym coś podpowiedzieć komukolwiek na temat zachowanie się podczas eksploracji to słuchajcie rozsądku. Wierze, że eksploratorzy to ludzie inteligentni i każdy dokona dobrego wyboru.

Jakiego sprzętu używasz do fotografując?…gadżety… Gdzie można zobaczyć efekty Twojej pracy?

Używam Samsunga Galaxy S4 Zoom, na moje skromne potrzeby wystarcza w zupełności. Zarówno wykorzystuje go w pracy, kiedy muszę u klienta na szybko zrobić kilka fotek, jak i przy wyjazdach urbexowych. Jedynym gadżetem z jakiego korzystam to „kijek do sefie”. Jednak nie po to żeby robić sobie „sweet focie” ale żeby na przykład zrobić ujęcie z góry jakiegoś pomieszczenia. Efekty moich poczynań publikuje na instagramie, serdecznie zapraszam na mój profil staram się dość regularnie postować, staram się!

Co chciałbyś na zakończenie powiedzieć osobom zaczynającym przygodę z fotografią i z eksploracją miejsc opuszczonych. Jakieś wskazówki, słowa zachęty, a może ostrzeżenie?

Przy fotografii najważniejsza jest wyobraźnia i tylko ona nas ogranicza. W kwestii bezpieczeństwa i zachowania się w miejscach opuszczonych to należy kierować się zdrowym rozsądkiem i przewidywać „co może się stać”. Brawura i rutyna w połączeniu bywa przyczyną wielu tragedii, a to ma być sposób na spędzanie wolnego czasu, rozrywkę i zabawę.

Jeszcze kilka zdjęć z galerii Tomka:

 

 

Zostaw komentarz

MENU: