#mobilnytydzienKoudelka

11 marca 2016

W tym tygodniu skupimy się na twórczości Josefa Koudelki, czeskiego fotografa, członka agencji Magnum Photos. Mateusz Jaszak przygotował wprowadzenie, które pomoże wam przedstawiać rzeczywistość na fotografii tak, jak to robił Koudelka.

W kilku punktach przedstawię wam aspekty jakie są związane ze stylem pracy i estetyką Josefa Koudelki.

1. Twórz więź pomiędzy Tobą a osobą za obiektywem

Koudelka rozpoczął swoją karierę od fotografowania dla magazynu poświęconego sztuce teatralnej. Ciągła obserwacja gry aktorów i życie w tym środowisku pozwoliła mu przewidywać decydujący moment, który odnosił się do emocji i mowy ciała postaci scenicznych. Pomiędzy 1963 a 1970 dokumentował życie romów. Jego praca nad tym projektem rozpoczęła się od zdobycia zaufania i szacunku, która wymagała od niego wielu wyrzeczeń związanych z podstawowymi potrzebami.

koudelkaCzechoslovakia

CZECHOSŁOWACJA. Rakusy. 1966. © Josef Koudelka / Magnum Photos

Wniosek: Obserwuj środowisko, zdobądź akceptację, instyktownie przewidzisz decydujący moment.

Odniesienie do Mobilnego Tygodnia: pokaż otoczenie, ludzi z którymi żyjesz.

2. Przekaż historię tylko za pomocą fotografii

Josef Koudelka zaznaczał w wywiadach, że nie lubi opowiadać o swoich zdjęciach, wyjaśniać „dlaczego” i „jak”, w dodatku nie dodawał opisu do swoich zdjęć (nie licząc miejsca czy daty wykonania zdjęcia). Twierdził, że cała informacja jest zawarta w jego fotografiach.

CZECHOSLOVAKIA. Prague. August 1968.

CZECHOSLOVAKIA. Prague. August 1968.

CZECHOSŁOWACJA. Praga. Sierpień 1968 © Josef Koudelka / Magnum Photos

Wniosek: Wykorzystaj przestrzeń kadru tak, aby wyjawić historię stojącą za zdjęciem.

Odniesienie do Mobilnego Tygodnia: Nie dodawaj opisu. Stwórz lub opowiedz napotkaną sytuację obrazem.

3. Bądź krytyczny wobec swoich zdjęć

Koudelka fotografuje od ponad 60 lat, zrobił masę zdjęć, każde jego publikacja jest dowodem kunsztu i talentu. To wszystko jest efektem techniki wyboru odpowiedniej fotografii do publikacji. Nie należy tego robić w krótkim czasie od wykonania zdjęć. Poczekaj kilka dni, odetnij się od emocji związanych z obrazem. Musisz być krytyczny wobec samego siebie. Stań się jurorem własnego konkursu na najlepszą fotografię tygodnia.

Wniosek: Zapomnij o uczuciach, skup się na formie i treści zdjęcia.

Odniesienie do Mobilnego Tygodnia: Przejrzyj zdjęcia sprzed paru tygodni, miesięcy, które jeszcze nie zostały przez Ciebie udostępnione. Skup się na każdym elemencie kadru, podkreśl znaczenie ujęcia za pomocą edycji.

4. Nie trać zapału

„Wielu fotografów takich jak Robert Frank czy Cartier Bresson zaprzestali fotografować po ukończeniu 70 lat, gdyż czuli, że nie mają nic więcej do powiedzenia. W moim przypadku, budzę się ciągle z myślą, że chcę wyjść z domu i fotografować więcej jak nigdy wcześniej. W pewnym momencie uświadomiłem sobie, że nie mam nic więcej do powiedzenia w danym temacie. […] Nie interesują mnie powtórzenia. Przychodzi moment w którym musimy zniszczyć to co zbudowaliśmy, aby iść dalej.”

Josef Koudelka

W pewnym momencie tracisz motywację, zapał do fotografowania. Sposobem na przezwyciężenie tej myśli jest szukanie inspiracji, podejmowanie nieznanych nam tematów czy przywoływanie tej sentencji: ten dzień może być moim ostatnim.

Wniosek: Przeglądaj zdjęcia innych, łącz pomysły, stwórz coś nowego.

Odniesienie do Mobilnego Tygodnia: znajdź taki styl fotografowania (silhouettes, fotografia uliczna, krajobrazy, portrety, architektura), który nie był przez Ciebie eksploatowany.

Przed przesłaniem zdjęcia pod tag #mobilnytydzienKoudelka obejrzyjcie jego fotografie. Powodzenia!

P.S. Cytaty pochodzą z książki Williama Kleina, Taken from Contacts, Vol. 1

Zostaw komentarz

MENU: