Rozstrzygnięcie I Dolnośląskiego Konkursu Fotografii Mobilnej „Obok Mnie”

17 grudnia 2015

I Dolnośląski Konkurs Fotografii Mobilnej „Obok Mnie” został rozstrzygnięty. Znamy laureatów nagród. Wernisaż fotografii nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie – w sobotę, 19 grudnia, o godz. 16.00 w Galerii pod Brązowym Jeleniem JCK, przy ul. 1-go Maja 60.

Na wystawie zobaczyć będzie można nagrodzone prace:

  • Krzysztofa Dula (I miejsce),

+ Krzysztof_Dul_13_kotek

  • Huberta Kostki (II miejsce),

+ hubert_kostka_10_jeleń

 

  • Klary Dąbrowskiej (III miejsce),

+ Klara_Dabrowska_10_zlote_tarasy

oraz wyróżnione zdjęcia autorów: Eli Dąbrowskiej, Maksa Dreja, Kaliny Jaśko, Mikołaja Lerchera, Mateusza Moledy, Julii Skrzypek i Marceliny Staniów.

W gronie pozostałych autorów, których prace zakwalifikowane zostały do wystawy, są: Maja Grzywa, Marcel Mierzwiński, Bazyli Niesłuchowski, Aleksander Rerich, Maksymilian Stafisz i Małgorzata Ziemba.

My, dorośli, zaproponowaliśmy dzieciom, aby pokazały nam swój świat w najprostszy możliwy sposób – za pomocą fotografii. Aby tę formułę uprościć jeszcze bardziej, zasugerowaliśmy użycie narzędzi, które obecnie znajdują się w każdym domu – smartphona lub tabletu. Urządzenia te są całkowicie zautomatyzowane, zatem ich użycie praktycznie dziecka nie absorbuje, umożliwiając nieskrępowaną zabawę obrazem i pełną swobodę ekspresji.

Jaki świat zobaczyliśmy na fotografiach przysłanych na konkurs?
Na pewno barwny i różnorodny. Świat ożywiony przez domowych pupili – psy i koty, przez zwierzęta gospodarskie i dzikie, kolorowe rośliny. To także świat wakacyjnych wypraw – tych bliższych, nad Bałtyk, i tych dalszych – do Italii. Na fotografiach znajdujemy wspomnienia z podróży do Warszawy, górskiej wędrówki i sielskiego wypoczynku na wsi.
Na ogół fotografie wykonane przez dzieci cechuje pewna niewinność widzenia i swoboda kompozycyjna. Niektóre jednak zaskakują dyscypliną i dojrzałością – to oznaka zarówno rodzącego się talentu plastycznego, jak i utraty wspomnianej niewinności oka. Pytanie o to, czy dzieci fotografowały beztrosko swoje otoczenie, czy realizowały pewnego rodzaju obrazowe kalki, pozostaje nierozstrzygnięte.
Nagrodziliśmy prace niekonwencjonalne, będące świadectwem dziecięcych emocji i odwagi komponowania obrazu. Fotografie Krzysztofa, Huberta i Klary wydały się najpełniej „tłumaczyć dorosłym”. Demoniczny kot śmiało anektujący kadr, gigantyczny jeleń wyskakujący zza samochodowej szyby, czy niebanalnie pokazana architektura Warszawy – to obrazy ciekawe, dynamiczne i zasługujące na uznanie. Również fotografie uhonorowane wyróżnieniami zasługują na uwagę – że wspomnę tu o mocnej, prawie już dorosłej pracy Kaliny, czy graficznie ujmującej fotografii Mikołaja. Na pokonkursowej wystawie pokazujemy najciekawsze z nadesłanych prac – ich autorom serdecznie gratulujemy dobrego oka i wytrwałości – pisze Wojciech Miatkowski w katalogu do wystawy, na którą zapraszają organizatorzy: Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii oraz Jeleniogórskie Centrum Kultury, którzy już dziś zachęcają do wzięcia udziału w przyszłorocznej, II edycji „Obok Mnie”.

Wystawa prezentowana będzie do połowy stycznia 2016 r.

 

konkurs slider

 

Zostaw komentarz

MENU: