Paweł Głowacki | Mobilni Wybrali!

4 grudnia 2015

Czas na cotygodniową porcję wywiadów w ramach naszego cyklu Mobilni Wybrali 2.0. Przed Wami miłośnik gór, lasów i otwartych przestrzeni – Paweł Głowacki! Zapraszamy do lektury.

 

1. Na początek powiedz nam kilka słów o sobie.

Rocznik ’76, ojciec trójki szalonych dzieciaków, mąż cierpliwej żony znoszącej maniakalnego fotografa :-D. Jestem leśnikiem zakorzenionym w Ojcowskim Parku Narodowym, a także wędrownikiem, domowym piwowarem, pasjonatem lasu i pustych przestrzeni. Jestem wielkim fanem optymistycznej strony życia :-)

 

2. Jak zaczęła się Twoja przygoda z fotografią mobilną?

Kiedy pojawiły się smartfony zrozumiałem, że nieważne czym wykonujemy zdjęcia, liczy się rzecz finalna: obraz. To było w 2012 roku. Wcześniej byłem po „lustrzanej” stronie mocy. Mój pierwszy smartfon Sony Ericsson Neo V przełamał ten trend. Od tamtego czasu moja lustrzanka zaczęła mieć coraz częściej wolne, coraz dłuższe wakacje… Lato 2012 roku to czas smartfonowej rewolucji w moim życiu.

 

3. Czy masz swoją ulubioną aplikację fotograficzną, z której korzystasz podczas robienia lub edycji zdjęć?

Zawsze robię zdjęcia aplikacją natywną mojego smartfona. Natomiast jeśli chodzi o aplikacje do obróbki jest ich kilka aczkolwiek moje portfolio „zbudowane” jest głównie przez Snapseed. Uważam, że tegoroczne odświeżenie tej aplikacji uczyniło z niej niezły kombajn! Zdjęcia w stylu „art” opracowuję w aplikacji Stackables i Mextures. Te dwie aplikacje pozwalają mi zmieniać się w malarza – bardzo to lubię :-)

#landscape #nationalpark #natureromantix #autumn #forest #ojcowskiparknarodowy #colour #igerspoland #loves_poland #ICan #Xperia #SonyXperiaZ3Compact #exclusive_trees

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Pawel Glowacki (@fotozielone)

Zdjęcie wyedytowane aplikacją Snapseed

 

4. Czy masz swoje ulubione zdjęcie? Jak powstało? Podobnie jak moi przedmówcy, trudno mi wyróżnić jakieś jedno zdjęcie. Do wielu podchodzę z wielkim sentymentem, każda pora roku daje mi coś niepowtarzalnego, każda podróż przynosi coś co trudno jest mi porzucić. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze zdjęcia moich dzieci.  

#landscape #landscapes #ICan #Xperia #SonyXperiaZ3Compact #tatras #rocks #beautiful_landscapes #poland #tatrzanskiparknarodowy #mountains #clouds #igerspoland #mobilnytydzien46 #travel #landscape_captures Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Pawel Glowacki (@fotozielone)

 

5. Spróbuj określić swój styl fotografowania w kilku słowach. Na co zwracasz uwagę podczas robienia zdjęć? Jakich kadrów poszukujesz?

Hm… Trudno mi to jednoznacznie określić… Uwielbiam kolor i zwracam na niego szczególną uwagę. Jeśli fotografuję przyrodę nie chcę pokazywać jej w czerni i bieli (choć wiem, że jest to wielka sztuka czego przykładem niech będzie Ansel Adams) Uważam, że jestem winny pięknu przyrody, niezależnie czy jest to zimowy las, jesienne pola czy krajobrazy gór pokazywać je ludziom w pełnej palecie barw a nawet nieco przefiltrować przez moje subiektywne spojrzenie. Czasami lubię wielki spokój kadru a kiedy indziej chcę pokazywać tą ogromną złożoność i komplikację lasu bądź przestrzeni krajobrazu, która potrafi się fajnie zgrać w pojedynczej kompozycji. Staram się pokazywać „banał” lasu trochę inaczej, choć nie wiem czy mi się to w pełni udaje. Uwielbiam też bawić się w „art” z aplikacjami o których wcześniej wspomniałem. Myślę, że jestem fotografem przyrody z powodu mojego zamiłowania do natury ;-)

 

6. Wiele osób twierdzi, że Instagram zmienił coś w ich życiu. Czy podobnie jest z Tobą?

Z pewnością tak :-) przede wszystkim chodzi o sposób fotografowania – fotografujemy ciągle tą samą, stałą ogniskową! To wymaga wielkiej pracy, szczególnej uwagi. Ale to też mi się bardzo podoba. Instagram jest dla mnie i zapewne dla wielu innych Instagramersów „wielką szkołą kadrowania” niezależnie czy używam kwadratu czy prostokąta. Dzięki Instagramowi odkryłem wielu wspaniałych fotografów a sam serwis jest kopalnią inspiracji. Osobiście nie poznałem zbyt wielu osób choć mam poczucie, że kiedy się z Nimi-Wami spotkam będzie to raczej spotkanie bez barier, w końcu fotografia to również „portret” osoby, która naciska spust migawki…

 

7. Gdzie można Cię znaleźć w sieci?

Instagram: https://www.instagram.com/fotozielone/
500px: https://500px.com/fotozielone

 

Kilka zdjęć wykonanych przez Pawła:

#girl #plants #meadow #dream #vintage #igerspoland #portrait #ojcow #ig_country #mobilnytydzien37 #flower #Poland

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Pawel Glowacki (@fotozielone)

#whitagram #forest #nationalpark #wildlife #Poland #ojcowskiparknarodowy #nature #spring #igerspoland #ig_country #ig_countryside #mobilnytydzien35 Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Pawel Glowacki (@fotozielone)

#whitagram #man #nature #winter #snow #ski #sky #colour #mobilnytydzien22 #poland #trek #road #igerspoland #sułoszowa #worldcaptures

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Pawel Glowacki (@fotozielone)

#ojcowskiparknarodowy #nationalpark #nature #forest #tree #poland #mobilnytydzien20 #winter #fog Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Pawel Glowacki (@fotozielone)

#jura #winter #sky #snow #landscapes #mobilnytydzien22 #poland #tree #tree_captures

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Pawel Glowacki (@fotozielone)

 

 

 

 

Zostaw komentarz

MENU: