Co Na To Marszałek?

Co na to Marszałek? Krótka relacja z wystawy plenerowej w Warszawie.

3 grudnia 2015

Józef Piłsudski jest niewątpliwie jednym z najbardziej znanych Polaków, będących symbolem odrodzenia się Państwa Polskiego po I Wojnie Światowej. Postać wyjątkowa, której już za życia stawiano pomniki w hołdzie jej dokonań. 12 maja 2015 obchodziliśmy 80 rocznicę śmierci Marszałka, a jednym z wielu tegorocznych wydarzeń kulturalnych upamiętniających postać Józefa Piłsudskiego była akcja „Co na to Marszałek?”.

Warszawską inauguracją tej inicjatywy było powstanie muralu przedstawiającego cztero metrową podobiznę Józefa Piłsudskiego tuż przed stacją metra “Centrum”, wokół której przechodzi ponad 100 tys. ludzi dziennie. Obecność Marszałka miała być impulsem do pokazania jak w oczach Polaków wygląda nasz kraj oraz refleksji nad tym, z czego mógłby być dziś dumny, a co mogłoby go zdziwić.

 

 

Kontynuacją inicjatywy było stworzenie wystawy zdjęć ukazujących współczesną Polskę oraz spuściznę jaką pozostawił po sobie Józef Piłsudski. Lokalizacja wystawy jest równie prestiżowa jak w przypadku muralu, gdyż znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Placu Zamkowego w Warszawie, tuż przed Domem Polonii, na Krakowskim Przedmieściu 64. Jest to jedna z najbardziej uczęszczanych tras przez Warszawiaków oraz turystów z całej Polski i z zagranicy. Naszym korespondentem, który miał okazję przyjrzeć się jej z bliska był Kamil Kawczyński.

 

Co Na To Marszałek?

 

KK: Mimo nie najlepszych warunków pogodowych w postaci porywistego, zimnego wiatru wystawa wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem przechodniów. W ciągu zaledwie dziesięciu minut mojej obecności wśród zdjęć nawiązujących do akcji, zdążyło się nimi zainteresować kilkadziesiąt osób, z których około jedną trzecią stanowili cudzoziemcy.  Wiele ze zdjęć należy do uzdolnionych zapaleńców fotografii mobilnej, którzy regularnie biorą udział w naszych przeglądach Mobilny Tydzień. Wśród osób, które udało mi się rozpoznać byli m.in.: @beatazych, @sajgunia, @warszawa_czarno_na_bialym, @seticiophotography, @pzet79 i nasz grupowy kolega – Damian Kostka (@free3hands). Wystawę możecie podziwiać do 6 grudnia, tak więc śpieszcie się!

Zostaw komentarz

MENU: