Patryk Wikaliński | Mobilni Wybrali!

27 listopada 2015

Przygotowaliśmy dla Was świeżutki wywiad w ramach cyklu Mobilni Wybrali 2.0. Przed Wami człowiek, który fotografią mobilną interesował się w czasach, gdy nie było jeszcze Instagrama –  Patryk Wikaliński! Zapraszamy do lektury!

1. Na początek powiedz nam kilka słów o sobie.

Cześć! Jestem Patryk. Miłośnik fotografii mobilnej z pasją do tworzenia. Jestem pozytywnie nastawiony do życia. Uwielbiam ludzi, ciekawą architekturę, odkrywać nowe miejsca czy czasem jak każdy zostać sam na sam z naturą i robić jej zdjęcia.

2. Jak zaczęła się Twoja przygoda z fotografią mobilną?

Moja przygoda z fotografią mobilną zaczęła się na przełomie 2008/2009 roku kiedy to zakupiłem iPhona 3G. Zacząłem od dosyć prostych kadrów uwieczniając chwile rodzinne, wyjazdy, spacerując czy robiąc zdjęcia w domu. Jak na tamte czasy zachwyciła mnie jakość robionych zdjęć, szybkość i prostota. Najlepszy aparat to taki jaki zawsze masz pod ręką. Właśnie to podejście jest cząstką mnie do dziś. Najważniejszym dla mnie jest, żeby samemu „dochodzić” do ciekawych kadrów trenując praktycznie codziennie (mam bardzo dużo zdjęć z tamtego okresu). Pamiętam duży progres w kadrach, które zdecydowanie przeistoczyły się w formę zgoła inną, niż na początku mojej przygody (moje zdjęcia podobały się mojej rodzinie i znajomym). Taki stan rzeczy zachęcił mnie, by kontynuować i interesować się fotografią, a zwłaszcza mobilną. Na początku nie pokazywałem tych zdjęć na forum internetowym, ale z czasem to się zmieniło. Chęć poznania opinii innych ludzi i przede wszystkim przekazu codziennych myśli, zdarzeń czy ciekawych miejsc skłoniła mnie, by jednak zacząć dzielić się swoimi zdjęciami z innymi. W międzyczasie przesiadałem się na kolejne generacje iPhona. Byłem gotowy! Wówczas chyba najbardziej bałem się krytyki. Zastanawiałem się czy moje zdjęcia na pewno są dobre. Na szczęście odbiór był znakomity i niesamowicie mnie przyjęto. Najpierw założyłem konto na Instagramie, potem przyszła kolej na VSCO i od stosunkowo niedawna mam konto w serwisie EyeEm. Od ponad półtora roku bardzo aktywnie dzielę się moimi pracami.

3. Czy masz swoją ulubioną aplikację fotograficzną, z której korzystasz podczas robienia lub edycji zdjęć?

Niemal codziennie korzystam z aplikacji VSCOcam. Jest bardzo intuicyjna i pozwala w bardzo przystępny dla użytkownika sposób obrobić dane ujęcie. Zestaw narzędzi jest dobrze wyważony, a sama aplikacja nie jest „przeładowana” funkcjami. Podoba mi się filozofia podejścia VSCO do całego procesu. Aplikacja ma bogatą bazę presetów i zbudowała cały serwis społecznościowy. To dla mnie taki Instagram numer dwa. Tutaj jest przykład mojego zdjęcia, które zostało obrobione przy użyciu tej aplikacji.

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Patryk Wikaliński (@patryk_wikalinski)

4. Czy masz swoje ulubione zdjęcie? Jak powstało?

To bardzo trudne pytanie, ponieważ wszystkie zdjęcia, które zrobiłem i pokazałem są dla mnie wyjątkowe i znaczą bardzo dużo. Przede wszystkim każde z nich odzwierciedla moje przeżycia i uczucia (to dlatego staram się, by każde z moich zdjęć miało odpowiedni tytuł). Jeżeli chodzi o moje ulubione to mam ich kilka, ale w chwili obecnej chciałbym pokazać fotografię o tytule: „W złotą drogę”. Zdjęcie zrobiłem stosunkowo niedawno, bo w październiku tego roku w okresie częstych mgieł nad Polską. W tamtym okresie to zjawisko występowało w moim rodzinnym mieście niemal co kilka dni. Widząc stan pogody za oknem wyszedłem troszkę wcześniej na uczelnię i „pokręciłem” się po okolicznym parku szukając czegoś nowego. Miałem szczęście, że starsza Pani przechodziła tą samą drogą. Szybko wyciągnąłem telefon i zrobiłem kilka ujęć. Mgła spotęgowała efekt. Te zdjęcie przypomina mi, że „nasza droga”, „nasze 5 minut”, „ta chwila” na świecie nie trwa wiecznie. To właśnie chciałem przekazać, że nasze życie powinniśmy malować w kolorach jesieni, by się nie martwić tylko iść twardo do przodu niemal identycznie jak bohaterka tego zdjęcia.

 

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Patryk Wikaliński (@patryk_wikalinski)

5. Spróbuj określić swój styl fotografowania w kilku słowach. Na co zwracasz uwagę podczas robienia zdjęć? Jakich kadrów poszukujesz?

W moich fotografiach staram się przedstawiać życie ludzi, uwieczniać ich ruch, pokazywać naturę, miejskie ulice, zapomniane drogi czy ciekawą architekturę. Poszukuję takich kombinacji oraz uwielbiam minimalistyczne podeście do fotografii. Niekiedy moje zdjęcia przybierają formę minimalizmu. Stawiam na przekaz, żeby oprócz aspektu wizualnego jeszcze coś „wynieść” z danego kadru. Oczywiście to nie oznacza, że w mojej galerii nie ma zdjęć pozowanych (staram się to robić z sensem). Ciągle poszukuję niepowtarzalnych momentów, odbić, uwielbiam wydobywać detale, używam flar, szukam ciekawych ścian, wzniesień czy czasem „bawię się” z abstrakcją. Warto być zawsze w gotowości, by trafić i tym samym nie przegapić niepowtarzalnego momentu.

6. Wiele osób twierdzi, że Instagram zmienił coś w ich życiu. Czy podobnie jest z Tobą?

Oczywiście! Zmienił wiele. Przede wszystkim poznałem sporo ciekawych osób z niesamowitym talentem (pozdrawiam Was!). Jako, że uwielbiam się uczyć to z takich spotkań zawsze wynoszę ciekawe doświadczenia i mnóstwo znakomitej zabawy. Podczas tworzenia kadrów zmieniło się również u mnie postrzeganie świata. Przywiązuję do niego większą wagę, szczegółowo spoglądam na otaczające mnie środowisko i wiążę z nim konkretne przemyślenia. Przeglądając niesamowite prace innych osób mam kontakt z przeróżnymi i zarazem doskonałymi pomysłami. Element zdrowej rywalizacji również pomaga by stawać się jeszcze lepszym, bo do tego stale dążę. Na pewno poprawiłem swoją technikę i umiejętności tworzenia fotografii. Zdecydowanie częściej też spaceruję i podróżuję. Obecnie nie wyobrażam sobie dnia bez Instagrama i mobilnej fotografii.

7. Gdzie można Cię znaleźć w sieci?

Instagram: www.instagram.com/patryk_wikalinski
VSCO: www.patrykwikalinski.vsco.co
EyeEm: www.eyeem.com/patryk_wikalinski

Kilka zdjęć wykonanych przez Patryka:

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Patryk Wikaliński (@patryk_wikalinski)

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Patryk Wikaliński (@patryk_wikalinski)

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Patryk Wikaliński (@patryk_wikalinski)

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Patryk Wikaliński (@patryk_wikalinski)

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Patryk Wikaliński (@patryk_wikalinski)

Zostaw komentarz

MENU: