Co na to Marszałek? Wystawa na Krakowskim Przedmieściu.

9 listopada 2015

Jakiś czas temu, na Instagramie, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w 80. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego zorganizowało akcję Co na to Marszałek? Akcja szybko zyskała popularności i pojawiała się cała masa świetnych, mobilnych zdjęć i nie tylko. Zwieńczeniem akcji Co na to Marszałek?, jest plenerowa wystawa, którą od 6 listopada 2015 można oglądać w reprezentacyjnej lokalizacji, na Krakowskim Przedmieściu 64, przy Domu Polonii. Będzie można ją oglądać do 6 grudnia b.r.

fot. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Idea wystawy

Akcja Co na to Marszałek? została zainaugurowana w maju br. muralem w centrum Warszawy przedstawiającym 4-metrowy wizerunek Józefa Piłsudskiego. Obecność Marszałka w przestrzeni miejskiej stała się impulsem do pokazania, jak w oczach Polaków wygląda współczesna Polska i do refleksji nad tym, z czego dziś dumny byłby Marszałek, a co mogłoby go zdziwić. Ogromny oddźwięk społeczny oraz wysoka jakość zdjęć zgłoszonych do akcji zainspirowały muzeum do stworzenia wystawy. Łącząc świat wirtualny i realny muzeum prezentuje obraz Polski, na który złożyły się zdjęcia 200 użytkowników. Na ponad 600 przesłanych fotografiach Polska to piękny, rozwijający się kraj i – mimo burzliwej historii – kraj wolny, taki, jakim pozostawił go Marszałek, „odchodząc w wieczność”. Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości oraz urodzin Marszałka, przypadających 5 grudnia, zapraszamy do wspólnej podróży po Polsce.

MJP_1

fot. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Popkulturowy Marszałek

Akcja Co na to Marszałek? pokazała, że legenda otaczająca postać Józefa Piłsudskiego jest żywa także dzisiaj. Internauci znaleźli jej ślady na pomnikach, sztandarach szkolnych, książkach, ale również na T-shirtach, tatuażach, a nawet puszce coca-coli. 80 lat po śmierci Józef Piłsudski wciąż pozostaje punktem odniesienia w wielu komentarzach, nie tylko politycznych, ale także społecznych. Jego barwne wypowiedzi pojawiają się często w mediach społecznościowych, nie zabraknie ich także na naszej wystawie.

MJP_2

fot. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Społeczność

Na jednej z plansz wystawy pojawiły się również wizerunki kilku uczestników akcji, którzy wygrali w cotygodniowych głosowaniach na Instagramie.

„Chcieliśmy pokazać nie tylko piękne zdjęcia z całej Polski, ale również ich twórców, ponieważ wyjątkowość wystawy polega na tym, że ma ona bardzo wielu autorów. Społeczność jest jednym z najważniejszych filarów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Zaangażowanie w organizowane przez nas akcje społeczne inspiruje nas do podejmowania nowych wyzwań, tak jak w przypadku wystawy Co na to Marszałek? Partycypacja społeczna oraz kształtowanie postaw obywatelskich w myśl wyznawanych przez Józefa Piłsudskiego wartości są misją naszej instytucji, dlatego zapraszamy wszystkich do jej współtworzenia. Dołącz do nas! Wśród licznych projektów społecznych każdy znajdzie coś dla siebie!”

MJP_4

fot. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

 

Nasz Mobilny warszawski reporter śledzi tę wystawę i na pewno będzie z niej nasza relacja, a tymczasem zapraszamy do Warszawy żeby zobaczyć ją osobiście lub na profil FB Muzeum, gdzie informacje o akcji Co na to Marszałek? pojawiają się na bieżąco.

Facebook Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

 

 

 

Zostaw komentarz

MENU: