Sól Ziemi – musicie to zobaczyć

21 października 2015

Film, który trzeba zobaczyć… wyświechtane stwierdzenie, ale to prawda. Zresztą jest wiele takich filmów, które trzeba zobaczyć, a ten… a ten po prostu musicie!

Reprezentowałem [Damian Kostka] Grupę Mobilni na tym specjalnym, przedpremierowym pokazie i nawet teraz, kiedy to piszę, nie jestem w stanie pozbyć się go z głowy.

Idąc na pokaz myślałem, że zobaczę film o uznanym na całym świecie fotografie Sebastião Salgado, że zobaczę go w akcji i poznam jego sposób działania. To miał być kolejny film o fotografii. Nic bardziej mylnego. Oczywiście cały film oparty jest o historię jego życia, jego pracy, ale jest całkowicie o czymś innym. Portret fotografa i sama fotografia to tylko narzędzie, którym posługuje się reżyser.

Film porusza… budzi wszystkie emocje jakie tylko siedzą w człowieku. Porusza wszystkie ważne dla współczesnego świata sprawy. Prowokuje do refleksji na temat człowieka i jego wpływu na otaczający nas świat.

Po wyjściu z seansu wiele spraw nabierze dla Was zupełnie innego znaczenia. Taki jest ten film. Tyle z mojej strony – ale czy trzeba pisać więcej? Przekonacie się jak zobaczycie.

jest wiele takich filmów, które trzeba zobaczyć, a ten… a ten po prostu musicie!

Po filmie odbył się panel fotograficzny Mobilny Punkt Widzenia, na którym wymieniliśmy swoje wrażenia z filmu. Każda osoba jest inna, więc i spostrzeżenia były różne. Każdy wyłapał inne cenne momenty z tego filmu, ale koniec końców i tak dochodziliśmy do podobnych wniosków.

Nie zabrakło też fotografii mobilnej. Rozmawialiśmy o jej przyszłości, w którym jest miejscu i czy może konkurować z fotografią tradycyjną.

Wszystkim bardzo dziękuję za spotkanie i mam nadzieję, że jeszcze będzie okazja z Wami podyskutować.

Przedpremierowy pokaz zorganizowany został dzięki współpracy Wroclovers, Kino Nowe Horyzonty i Grupa Mobilni.

Film można zobaczyć od najbliższego piątku, 23 października w Kinie Nowe Horyzonty.

sol_ziemi1

sol_ziemi2

Damian Kostka @free3hands

————–

„Sól ziemi” Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado | Brazylia, Francja, Włochy | 2014 | 110 min

Nagrody:
– Nagroda Publiczności MFF w San Sebastian i MFF w Toronto
– Nagroda Jury Ekumenicznego MFF w Cannes
– Nominacja do Oscara w kategorii najlepszy film dokumentalny

Zostaw komentarz

MENU: