Mariusz Majewski | Mobilni Wybrali!

23 października 2015

 

Czas na cotygodniową porcję wywiadów w ramach naszego cyklu Mobilni Wybrali 2.0. Przed wami podróżnik, miłośnik architektury oraz hard user Instagrama w jednym – Mariusz Majewski!

 

1. Na początek powiedz nam kilka słów o sobie.

Mam na imię Mariusz. Zawodowo zajmuję się reklamą w Internecie. Dużo podróżuję. Jestem instagramowym maniakiem.

 

2. Jak zaczęła się Twoja przygoda z fotografią mobilną?

Czuję się trochę weteranem – w maju przyszłego roku minie 5 lat odkąd wrzuciłem pierwsze zdjęcie na Instagram i tak naprawdę to ta aplikacja wciągnęła mnie w fotografię mobilną. Przyczyny były dwie – z jednej strony zawodowo chciałem poczuć to narzędzie (jeszcze do reklamy na Instagramie było daleko, ale rosnąca popularność tej aplikacji na rynku amerykańskim już wtedy przyciągała uwagę), a z drugiej strony w czasie podróży fotografowałem głównie na slajdach (które wywoływane były dopiero po powrocie). Instagram idealnie nadawał się, by na bieżąco informować znajomych, gdzie jestem, co robię i co widzę.

 

3. Czy masz swoją ulubioną aplikację fotograficzną, z której korzystasz podczas robienia lub edycji zdjęć?

Korzystam w zasadzie z czterech aplikacji: Perspective Correct – za pomocą którego często prostuję perspektywę. Snapseed służy mi do korekty kolorów i drobnych poprawek (idealnie nadaje się do poprawy zdjęć robionych przy słabym świetle) natomiast bogata biblioteka gotowych filtrów VSCOCam pozwala nadać zdjęciom odpowiedni klimat. No i oczywiście Instagram – choć bardziej służy mi on do wrzucania zdjęć niż do ich obróbki. Zdjęcia zawsze wykonywałem natywną aplikacją w telefonie.

View this post on Instagram

::: it's a green day ;) | #peoplewalkingpastwalls

A post shared by funkyspion | mariusz majewski (@funkyspion) on

 

4. Czy masz swoje ulubione zdjęcie? Jak powstało?

Jest takie zdjęcie, które bardzo lubię. Pochodzi ono z podróży do Iranu. Człowiek na wyjeździe szuka przede wszystkim miejsc egzotycznych, wyjątkowych, innych. Takim miejscem jest niewątpliwie twierdza Karim Khan w mieście Shiraz. Oczami wyobraźni widzisz już zbliżającą się do potężnych murów karawanę, a tu nagle w tej bajkowej scenerii pojawia się… biznesmen. Człowiek w czarnym garniturze z teczką w ręku. Totalna abstrakcja. Nagle uświadamiasz sobie, że to nie jest jakaś bajka, tylko tu toczy się normalne życie.

View this post on Instagram

::: business is business. no mater where you are ;)

A post shared by funkyspion | mariusz majewski (@funkyspion) on

To zdjęcie jest też dla mnie szczególne pod innym względem. Na co dzień chodzę zawsze z telefonem w kieszeni, który natychmiast wyjmuję, gdy urzeka mnie jakiś kadr. Na wyjazdach w jednym ręku trzymam telefon, a w drugim aparat fotograficzny (wiem, wygląda to trochę komicznie). W zdjęciach ulicznych często decyduje ułamek sekundy. Widzisz kadr, albo przewidujesz sytuację, która lada moment nastąpi i jeśli nie zrobisz zdjęcia właśnie w tej chwili, to już drugi raz ona się nie wydarzy. Nikt nie będzie czekał, nikt się nie ustawi. Przepadło. Mając w ręku aparat i telefon, zawsze miałem dylemat, które urządzenie najpierw wybrać i zazwyczaj był to jednak aparat. Tu, przy tym konkretnym zdjęciu było inaczej. Zrobiłem najpierw zdjęcie telefonem, a dopiero po chwili aparatem (i nie było to już tak dobre ujęcie). I chyba tak zostało – na pierwszym miejscu jest teraz telefon, a dopiero jak złapię dobry kadr w telefonie, to wyjmuję aparat ;)

 

5. Spróbuj określić swój styl fotografowania w kilku słowach. Na co zwracasz uwagę podczas robienia zdjęć? Jakich kadrów poszukujesz?

Trudno określić jednoznacznie mój styl fotografowania, bo robię bardzo dużo różnych zdjęć i chyba najlepiej będzie jako wyrażę go poprzez hashtagi. Przede wszystkim uwielbiam architekturę – zarówno nowoczesną, jak i modernistyczną, która choć zaniedbana dzięki swojej symetrii i geometrycznym formom, prezentuje się znakomicie. Uwielbiam fotografować fasady budynków od frontu, które taguje hashtagiem #polskiefasady. Jeszcze lepiej, gdy przed takim budynkiem przechadza się ktoś przypadkowy (#peoplewalkingpastwalls). Lubię włazić na klatki schodowe, szukam spiralnych schodów (#worldneedsmorespiralstaircases) lub ładnych posadzek (#patrzpodnogi), wchodzę na podwórka i zadzieram głowę do góry (#whatiseeaboveme). Szukam symetrii, głębi lub minimalistycznych kadrów. Wiem, że w każdym miejscu można zrobić ciekawe zdjęcie. Nawet w brzydkim i będzie ono miało swój niepowtarzalny, melancholijny klimat ;)

6. Wiele osób twierdzi, że Instagram zmienił coś w ich życiu. Czy podobnie jest z Tobą?

To prawda. Instagram to znakomita szkoła fotografowania. Większość tematów, stylów, punktów widzenia odkryłem właśnie, przeglądając różne profile i zgłębiając różne hashtagi (a pomysłowość ludzi nie ma tu końca). Teraz inaczej planuje wyjazdy, inaczej też chodzę po mieście (zazwyczaj na około, by bardziej zboczyć z trasy i poszwendać się po różnych zakamarkach). Szukam interesujących kadrów i cieszę się jak dziecko, gdy znajdę coś ciekawego.


Instagram to też niestety straszny zabieracz czasu. Kiedyś w metrze czytałem gazety lub książki. Teraz głównie obrabiam zdjęcia. Ale Instagram to też nowe znajomości. Poznałem tutaj wiele sympatycznych osób, z którymi mam przyjemność od czasu do czasu spotkać się i poszaleć w naszym instagramowym mikroświecie (szczególne pozdrowienia dla ekipy z Gdańska, nie będę wymieniał z imienia, bo się zaraz pokłócą, dlaczego taka kolejność, a nie inna – bardzo Was lubię Panowie ;))

 

7. Gdzie można Cię znaleźć w sieci?

Instagram: @funkyspion
VSCO: funkyspion

Kilka zdjęć wykonanych przez Mariusza:

View this post on Instagram

::: in case you forget your mobile phone ;)

A post shared by funkyspion | mariusz majewski (@funkyspion) on

View this post on Instagram

::: #tinypeoplebigplaces ;)

A post shared by funkyspion | mariusz majewski (@funkyspion) on

View this post on Instagram

::: my dear friends and followers – tomorrow is #easter time, so happy easter! and have some fun… ;) | wesołych świąt ;)

A post shared by funkyspion | mariusz majewski (@funkyspion) on

View this post on Instagram

::: let's play the game again – can you see little track here ;) btw. is there any hashtag for that kind of pictures?

A post shared by funkyspion | mariusz majewski (@funkyspion) on

View this post on Instagram

::: i tell you there is #darkmatter underground ;)

A post shared by funkyspion | mariusz majewski (@funkyspion) on

 

Zostaw komentarz

MENU: