Wojtek Papaj

Follow Friday 2! – Przepytujemy Wojtka Papaja (@dr_pajchiwo)

14 sierpnia 2015

Choć ciągle upał to piątek zobowiązuje – macie przed sobą kolejny odcinek z cyklu Follow Friday. Tym razem na pytania odpowiada Wojtek Papaj (@dr_pajchiwo).

1. Na rozgrzewkę — jak spędzasz okres wakacyjny?
Wojtek Papaj: Główny punkt programu to tradycyjnie dwutygodniowy pobyt w Chorwacji w towarzystwie dwóch zaprzyjaźnionych rodzin. Tym razem zagnało nas aż na półwysep Peljesac – nie bez skutków fotograficznych, choć kolejny raz przekonuję się, że lepiej czuję się w pejzażach swojskich niż egzotycznych.

2. Co zabierasz ze sobą w plener? Jaki sprzęt można znaleźć w Twojej fotograficznej torbie?
W.P.: Cóż, jak wiadomo słuchawki Nokii nie obrosły gadżetami w takim stopniu, jak iDevices (a prawdę powiedziawszy w ogóle nie obrosły), toteż nie mam zbyt wielkiego wyboru. Na szczęście nie mam też wielkich potrzeb: używam jedynie ochronnego etui, którego wysuwana podstawka znakomicie sprawdza się jako grip (trzymany środkowym palcem, podczas gdy palec wskazujący trafia dokładnie w spust migawki); w plener zabieram też poręczny powerbank – przydaje się rzadko, ale daje poczucie bezpieczeństwa.

AdobePhotoshopExpress_6813cb2185bd40c3bec30a9593b3de71

3. Z jakich aplikacji fotograficznych korzystasz najczęściej?
W.P.: Dziwne, ale przesiadka na Windows Phone 8 nie zmieniła znacząco moich zwyczajów. Nadal preferuję Fhotoroom (uzupełniony przez Adobe Photoshop Express) do podstawowej, ale wszechstronnej obróbki zdjęcia; efekty poruszenia tworzę w Photo Shader lub Fantasia Painter; łączenie kadrów wykonuję w Blend oraz w nowym, bardziej wszechstronnym Clever Photo; dodatkowych opcji konwersji B&W dostarcza aplikacja Black, zaś Oggl – wysokiej jakości filtrów „vintage”; filtry postarzające znajduję w Lomogram+ oraz Afterlight. Wiele spośród powyższych potrzeb zaspokaja aplikacja PicsArt, niestety nie działa ona stabilnie na urządzeniach z Windowsem.

4. Z której fotografii jesteś najbardziej dumny?
W.P.: Jako człek niezwykle skromny lubię wszystkie swoje prace ;) jednak spośród tych powstałych w ostatnich miesiącach wybieram nr V z mojego „flagowego” cyklu „abscapes/ paysage reduced”. To zdjęcie, edytowane wyłącznie w aplikacjach Fhotoroom i Photo Shader, powstało w bardzo charakterystycznych dla mnie okolicznościach: po prostu w drodze. Sporo jeżdżę po okolicy, służbowo i prywatnie, często też fotografuję, czasem spontanicznie, czasem powracając do miejsc wcześniej wypatrzonych. To zdjęcie przedstawia wycinek krajobrazu Pogórza Wiśnickiego; zimowo-wiosenna aura pozwala wyzyskać walory mocnych kontrastów czerni i bieli, zaś nagie konary drzew dają w trybie „motion blur” wyraziste kontury. Całość zredukowana jest do prostych, geometrycznych form – kształtów i linii.

6tag-536263023-949141344988644181_536263023

5. Jaki jest Twój największy sukces fotograficzny?
W.P.: Nie jestem specjalnie utytułowanym fotografem – mój największy sukces „konkursowy” to wyróżnienie w przedostatniej edycji Mobile Photo Awards; jest też wiele przynoszących satysfakcję wyróżnień w cotygodniowych przeglądach fotografii mobilnej; jednak najcenniejszym dla mnie sukcesem jest członkostwo w Grupie Mobilni. To nie tylko wielkie wyróżnienie, ale też artystyczne wyzwanie i po prostu wspaniała przygoda.

wojciech-papaj-digital-fine-art-500x701

6. Kogo warto śledzić na Instagramie?
W.P.: Przede wszystkim Nettie Edwards (@lumilyon) – wybitna, utytułowana artystka, wizjonerka fotografii mobilnej; gdybym nie robił tego, co robię (a jak wspomniałem – lubię to), chciałbym robić to, co ona :)

Po drugie Julian Calverley (@jccalverley) – profesjonalny fotograf z równą sprawnością i artyzmem używający drogiego sprzętu, co swojskiego iPhone’a; autor książki „#IPHONEONLY” prezentującej piękne północne krajobrazy.

Part 1 of 3, of another of the #iphoneonly show triptychs. This image is of a frozen River Etive, in Glen Etive, N.W. Scotland, from winter 2013, when I was fortunate to be there during a particularly cold patch.. #latergram #landscape #scotland The #iphoneonly work is now moving slightly South at the end of July, to the Masters of Vison Exhibition (MOVE) You can find out more about it here.. www.mastersofvision.co.uk

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Julian Calverley (@jccalverley)

Wreszcie Marina Sersale (@eauditalie) – włoska producentka perfum w wolnym czasie tworząca fantastyczne czarno-białe impresje z życia ulicy; światło i cień uzyskują w jej pracach wymiar niezwykły.

Stairs At Noon

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Marina Sersale (@eauditalie)

7. Gdzie możemy Cię znaleźć?

Zostaw komentarz

MENU: