Łukasz Gurbiel

Follow Friday 2! – Przepytujemy Łukasza Gurbiela (@sollyth)

28 sierpnia 2015

Choć wakacje praktycznie już za nami, oto piątek, a więc kolejny artykuł z cyklu Follow Friday. Tym razem będzie się tłumaczył Łukasz Gurbiel (@sollyth).


1. Na rozgrzewkę — jak spędzasz okres wakacyjny?
Łukasz Gurbiel: Niestety w tym roku spędzam go głównie w Krakowie, czyli w mieście, w którym mieszkam na co dzień. Dosłownie na jeden tydzień wyjechałem poza Kraków. Cóż – taki rok, może w przyszłym wszystko inaczej się ułoży :)

2. Co zabierasz ze sobą w plener? Jaki sprzęt można znaleźć w Twojej fotograficznej torbie?
Ł.G.: W fotografii mobilnej uwielbiam sprzętowy minimalizm. Noszę przy sobie wyłącznie telefon i ewentualnie zabieram jeszcze zdalny wyzwalacz działający w oparciu o bluetooth’a. Wyzwalacz przydaje mi się czasem podczas fotografowania na ulicy, kiedy nie chcę zostać zdemaskowany :). Od początku swojej przygody z fotografią mobilną używam smartfonów napędzanych Androidem. Obecnie moim fotograficznym (i nie tylko – bo to świetny sprzęt!) telefonem jest Sony Xperia Z3 Dual. Noszę się też z zamiarem kupienia jakiegoś małego i sprytnego statywu dla smartfona.

lukasz-gurbiel-telefon

3. Z jakich aplikacji fotograficznych korzystasz najczęściej?
Ł.G.: Przetestowałem sporo edytorów fotograficznych, ale ostatnio poruszam się głównie w obrębie klasyki: Handy Photo, Snapseed i VSCOCam. Obecnie staram się jak najbardziej upraszczać obróbkę. Korzystając z telefonów Sony, najczęściej posługuję się ich natywną aplikacją do fotografowania, ale bardzo cenię sobie również programy Camera FV-5 i Vignette.

4. Z której fotografii jesteś najbardziej dumny?
Ł.G.: Opowiem o jednym z moich ulubionych tegorocznych zdjęć:

Hope or destiny? Moja finałowa praca na konkus #XperiaAwards na @SonyXperiaPL

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Łukasz Gurbiel (@sollyth)

Praca powstała na konkurs zorganizowany przez polski odział Sony Xperia i dzięki niej zostałem jednym z głównych laureatów tamtej zabawy. Fotografując na ulicy, najczęściej działam spontanicznie. Bacznie obserwuję co się dookoła dzieje, staram się przewidzieć rozwój sytuacji i błyskawicznie wybrać odpowiedni moment na wyzwolenie migawki. Omawianie zdjęcie powstało jednakże w zupełnie inny sposób. Ja je właściwie wymyśliłem… Najpierw przypomniałem sobie, że widziałem kiedyś w Krakowie mural z Jezusem czającym się za rogiem kamienicy – niestety kompletnie nie pamiętałem gdzie. Rozpocząłem więc poszukiwania i odnalazłem szukaną kamienicę na zdjęciu jednego z krakowian posiadających konto na Instagramie. Dalej było już prosto: zapytałem go wprost o położenie muralu. Podczas pierwszej wizyty, już na miejscu, ustaliłem najlepszy moim zdaniem kąt i czas do fotografowania, a także zbudowałem sobie w głowie zarys historii, którą chciałbym opowiedzieć. Przychodziłem tam jeszcze kilka razy w ciągu następnych dni i robiłem zdjęcia mając nadzieję, że w końcu uzyskam upragniony kadr…

 

5. Jaki jest Twój największy sukces fotograficzny? Ł.G.: Jeżeli chodzi o konkursy to chyba najbardziej sobie cenię sukces w drugiej edycji American Aperture Awards (AX3). Moja seria zdjęć zatytułowana The footbridge została uznana za najlepszą pracę z zakresu fotografii mobilnej w kategorii Architecture/Cityscape. Oto te zdjęcia:

Father Laetus Bernatek Footbridge, #Krakow, #Poland Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Łukasz Gurbiel (@sollyth)

Father Laetus Bernatek Footbridge, #Krakow, #Poland

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Łukasz Gurbiel (@sollyth)

Father Laetus Bernatek Footbridge, #Krakow, #Poland Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Łukasz Gurbiel (@sollyth)

Father Laetus Bernatek Footbridge, #Krakow, #Poland

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Łukasz Gurbiel (@sollyth)

Father Laetus Bernatek Footbridge, #Krakow, #Poland Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Łukasz Gurbiel (@sollyth)

Niezwykle ważne są dla mnie również te pozakonkursowe “zwycięstwa”: współzałożenie a następnie działanie w Grupie Entuzjastów Fotografii Mobilnej “Mobilni”, a także prowadzenie od trzech lat bloga Fotokomórkomania (http://fotokomorkomania.pl), poświęconego oczywiście fotografii mobilnej.

6. Kogo warto śledzić na Instagramie?
Ł.G..: Oj ciężkie pytanie… Wbrew nieprawdziwemu – aczkolwiek popularnemu – przekonaniu, Instagram to nie tylko selfie i jedzenie. Śledzę wiele naprawdę wspaniałych profili i trudno jest mi wymienić tylko kilka z nich. Ale spróbuję podać przykładowe trzy:

Benjamin Lowy. Wspaniały fotograf! Zjadł zęby na profesjonalnym sprzęcie foto, ale fotografuje również iPhonem.

New York City, NY | May 2, 2014 Classic Noir #covrphoto

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Benjamin Lowy (@benlowy)

Cocu (Chen) Liu: znany Wam być może z… telewizji; jeden z jego filmów nakręconych iPhone’m wykorzystuje Apple w swoich reklamach. Filmy filmami, ale @cocu_liu robi również świetne zdjęcia!

#☔ ️ Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Cocu (Chen) Liu | Chicago📍 (@cocu_liu)

Na koniec może ktoś z naszego podwórka – ale przekornie nikt z Mobilnych: @vollygda

🌳🌈 Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Waldemar Błażej Nowak (@vollygda)

7. Gdzie możemy Cię znaleźć?

Fotokomórkomania: http://fotokomorkomania.pl
Instagram: https://instagram.com/sollyth
Flickr: https://www.flickr.com/photos/sollythmobile
Facebook: https://www.facebook.com/fotokomorkomania?ref=hl
Twitter: https://twitter.com/fotokommania

Zostaw komentarz

MENU: