Follow Friday 2! Przepytujemy Michała Szklanowskiego (@szklanowski)

24 lipca 2015

Oto kolejny artykuł z cyklu #Follow Friday, w którym członkowie grupy Mobilni odpowiadają na kilka prostych pytań na temat fotografii, sprzętu i aplikacji. W sam raz na wakacyjne przedpołudnie. Tym razem przepytujemy Michała Szklanowskiego (@szklanowski).


1. Na rozgrzewkę – jak spędzasz okres wakacyjny?

Michał Szklanowski: Paradoksalnie – głównie w pracy. Moje wakacje są zaplanowane na jesieni (koniec września, początek października) na czas tzw. jesiennych ferii w Szwajcarii. Natomiast z racji tego, że reszta rodziny urlopuje się u rodziców, po pracy dużo spaceruję po Bazylei, wymyślam nowe kadry, testuję nowe techniki i aplikacje. Plus dużo czytam o fotografii. Kupujcie książki, a nie sprzęt! (maksyma Erica Kima).

2. Co zabierasz ze sobą w plener? Jaki sprzęt można znaleźć w Twojej fotograficznej torbie?

M.Sz.: Nieodzowne rzeczy w mojej torbie to: iPhone 6, iPhone 5 (gdy szóstka padnie i się ładuje), powerbank (do ładowania wspomnianej szóstki), statyw Joby GripTight MicroStand, słuchawki Apple EarPods (do zdalnego wyzwalania migawki) i butelka wody. Dawniej zabierałem dużo więcej akcesoriów (zdalny przycisk migawki Shuttr, soczewki olloclip), ale zrezygnowałem z tych gadżetów, bo nigdy nie miałem czasu ich używać. Do fotograficznych spacerów po Bazylei słucham muzyki 77 Bombay Street czyli lokalnej folk-rockowej kapeli z Bazylei, która wprowadza mnie w odpowiedni nastrój.

akcesoria2

3. Z jakich aplikacji fotograficznych korzystasz najczęściej?

M.Sz.: Do fotografowania używam niemal w 100% wbudowanej aplikacji Camera. Do edycji: Snapseed, Handy Photo i VSCOCam. Zdjęcia publikuję na Instagramie i EyeEm.

4. Z której fotografii jesteś najbardziej dumny?

M.Sz.: Ta fotka zalicza się do cyklu “Mobilni w Berlinie” chociaż była de facto strzelona lotnisku. Historia jest prosta: czekałem na lot i zauważyłem tę parę siedzącą i wpatrzoną w siebie. To było coś specjalnego. Było tylko ich dwoje i poza tym świat nie istniał. Przypadek sprawił, że siedzieli dokładnie pod tablicą wyświetlającą odloty. Podszedłem pod tablicę z otwartym telefonem i patrząc się w górę zrobiłem dwa zdjęcia całkowicie na ślepo (bez kadrowania). Aparat trzymałem przyciśnięty do piersi. Myślałem, że nic z tego nie będzie, ale po chwili kiedy sprawdziłem, okazało się, że oba zdjęcia wyszły, a wy oglądacie to bardzo udane, trochę skadrowane i skonwertowane do bieli i czerni. Dlaczego pokazuję to zdjęcie, a nie jedno ze zdjęć, które zdobyły wyróżnienia? Otóż, muszę przyznać, że oboma wyróżnieniami (w IPPAwards i MPA) byłem bardzo zaskoczony i zupełnie nie sądziłem, że te zdjęcia mają jakieś szanse. W dalszym ciągu moja ocena i ocena znanych fotografów różnią się od siebie. Mam nadzieję, że kiedyś się to zmieni :)

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Michal Szklanowski (@szklanowski)

5. Jaki jest Twój największy sukces fotograficzny?

M.Sz.: Zdobyłem dwa wyróżnienia w zeszłorocznym konkursie IPPAwards, w kategorii Still Life i Seasons i jedno w ostatniej edycji MPA (w kategorii Black and White). Wyróżnienie w MPA jest dla mnie największym sukcesem, ponieważ zdobyłem je w obleganej kategorii (kategorii Still Life i Seasons są bardziej niszowe).

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Michal Szklanowski (@szklanowski)

6. Kogo warto śledzić na Instagramie?

M.Sz.: Bez żadnej specjalnej kolejności:

@blacksmithpat

Jakkolwiek nie jest fotografem mobilnym, uwielbiam zdjęcia Patryka. Minimalistyczne czarno-białe portrety jego całej rodziny. Piękny sposób na dokumentowanie upływającego czasu.

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika blacksmithpat (@blacksmithpat)

@baczynskijakub Jakub jest dla mnie kwintesencją streetu. Jego kadry pokazują ulice Warszawy w autentyczny, niezawoalowany sposób. Wiele razy zaskakuje mnie ujęciami które są bardzo trudne do zrealizowania.

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Jakub Baczyński (@baczynskijakub)

@mdjm_ibiza
Zdjęcia Magdy to dla mnie unikalna możliwość zrozumienia życia na Ibizie. Magda ma niesamowite oko do kadrów ulicznych, zawsze wyłuskuje to coś co jest warte udokumentowania.

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Magda DJM (@mdjm_ibiza)

7. Gdzie możemy Cię znaleźć?

Instagram: @szklanowski
EyeEm: @szklanowski
VSCO Grid: szklanowski.vsco.co

Zostaw komentarz

MENU: