Follow Friday 2! Przepytujemy Kamila Kawczyńskiego (@9_destiny)

31 lipca 2015

Kolejny Follow Friday podano! Tym razem na pytania odpowiada Kamil Kawczyński (@9_destiny).

1. Na rozgrzewkę — jak spędzasz okres wakacyjny?
Kamil Kawczyński: Wakacyjny okres schodzi mi głównie na pracy, codziennych obowiązkach i fotografowaniu. Z początkiem zeszłego roku ogarnęła mnie straszna niemoc do wyciągania z kieszeni telefonu, w celu zrobienia jakiegokolwiek zdjęcia. Prócz kilku wyjątków, nie fotografowałem prawie wcale. Po 18 miesiącach przerwy i wrzucaniu na Instagram archiwalnych ujęć, ponownie wróciłem do swojej pasji. Od czerwca fotografuję regularnie, zarówno smartfonem jak i lustrzanką. Podobnie jak Michał Szklanowski, dużo czytam o fotografii, układam w głowie pomysły na nowe kardy, wiem w którą stronę chcę podążać, by realizować się w tym co robię, jednocześnie pozostając sobą.

2. Co zabierasz ze sobą w plener? Jaki sprzęt można znaleźć w Twojej fotograficznej torbie?
K. K.: Nie jest tego zbyt wiele. Choć posiadam 5 różnych statywów, zazwyczaj korzystam tylko z tego największego (1,78m wysokości), do zdjęć robionych po zmroku. Jest też holder Nokii z otworem na gwint 1 cala, zabezpieczający smartfona przed upadkiem. Mam 3 chińskie konwertery dedykowane do fotografii mobilnej, kupione ponad 4 lata temu (Fisheye, Super Wide Angle oraz Macro), ale tylko ten ostatni zapewnia zaskakująco dobrą jakość zdjęć. Jest też Powerbank, z którego korzystam sporadycznie. Przy każdym wyjściu towarzyszy mi również drugi telefon, słuchawki i ulubione playlisty na Spotify.

My GEar

3. Z jakich aplikacji fotograficznych korzystasz najczęściej?
K. K.: Jeszcze rok temu powiedziałbym, że prawie z żadnej ;) Teraz coraz częściej zdarza mi się wprowadzać lekkie korekty za pomocą opcji dostępnych w Instagramie. Ostatnio zacząłem instalować takie apki, jak Snapseed, Camera 360, Touch Retouch itp. Póki co, sporadycznie  testuję ich możliwości jednak myślę, że z biegiem czasu będę korzystał z nich coraz częściej.

4. Z której fotografii jesteś najbardziej dumny?
K. K.: Wciąż najbardziej dumny jestem z mojej truskawy zanurzonej w wodzie, sfotografowanej 2 lata temu Nokią Pure View 808. Było jeszcze kilka trudnych technicznie zdjęć, które wymagały dobrej koncepcji, precyzji i odrobiny szczęścia. Jednym z nich jest to zrobione nocą, na moście Siekierkowskim w Warszawie. Wybrałem się tam chcąc uchwycić pełnię Księżyca, unoszącą się nad mostem przy jednoczesnym zarejestrowaniu świateł przejeżdżających samochodów. Na moje nieszczęście Księżyc zdążył się przesunąć nad betonową konstrukcją, zanim zająłem z góry ustaloną pozycję. Sporo moich znajomych widzących to zdjęcie stwierdziło, że chyba oszalałem, żeby stać ściśnięty między 2 barierkami, otoczony przez pojazdy rozpędzone do 80-100km/h. Mieli trochę racji, ponieważ z każdym przejazdem ciężarówki lewym pasem pojawiał się dość silny podmuch powietrza. Przy dwóch, jadących naprzeciwko siebie był jeszcze silniejszy, ale nie na tyle bym mógł jakkolwiek stracić równowagę i stać się zagrożeniem dla ruchu drogowego.  Ciekawostką może być to,  że przy przejeździe każdego cięższego pojazdu, w miejscu w którym stałem, czułem pod nogami drgania betonowej konstrukcji podwieszanego mostu. Zupełnie jakbym lekko kołysał się na falach. Niemniej jednak będąc częściowo zasłonięty latarnią, którą miałem tuż za plecami oraz stojąc stabilnie między barierkami, ze statywem, z wyłączoną lampą błyskową i lampką wspomagania kontroli regulacji ostrości, zacząłem robić zdjęcia. Po godzinie fotografowania miałem gotowy materiał, w którym było m.in. to zdjęcie. Niby nic szczególnego, ponieważ podobnych kadrów jest na pęczki w sieci, niemniej jednak to zostało zrobione telefonem, z zaledwie 1.1 sekundowym otwarciem migawki. Robiąc zdjęcie lustrzanką w trybie S z manualnym ustawieniem czasu na 8 lub 16 sekund to żaden problem. Mając do dyspozycji smartfona i tylko 1 sekundę to już wyzwanie ;) Miałem bardzo dużo szczęścia, że udało się zarejestrować dwie, różnokolorowe smugi światła o niemal identycznej długości, w tak krótkim czasie. Zdjęcie wykonałem Nokią Pure View 808, ze statywem, przy manualnym ustawieniu ISO – 50. Nie było ono poddawane jakiemukolwiek procesowi obróbki, jak większość moich fotografii.

Zdjęcie Kamila Kawczyńskiego

5. Jaki jest Twój największy sukces fotograficzny?
K. K.: Fotografuję telefonem od 2010 roku. Przez ten czas udało mi się odnieść sukces w kilkunastu konkursach kierowanych do mobilnych fotoamatorów. Do najważniejszych z nich mógłbym zaliczyć 1 miejsce w Android Photography Awards w mojej koronnej kategorii Macro, 2 miejsce w Mobile Phone Photography 2012 w kategorii Open oraz bycie 6 krotnym finalistą w Mobile Photography Awards 2014/2013 w kategoriach Macro, Food and Beverage oraz Still Life. Czuję, że nie powiedziałem jeszcze ostatniego słowa w zawodach tego typu i będę próbował swoich sił w kolejnych edycjach konkursów :)

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Kamil Konrad Kawczyński (@9_destiny)

6. Kogo warto śledzić na Instagramie?

K. K.: To dla mnie trudne pytanie ponieważ dopiero w ostatnim czasie zacząłem głębiej eksplorować zawartość Instagrama i zapoznawać się z twórczością ludzi mających prawdziwy talent do fotografii. Ci, którzy po roku obserwacji wciąż trzymają wysoki poziom zdjęć to:

@brahmino

Na pierwszy ogień idzie Simone Bramante. Z każdym, z wykonanych przez niego zdjęć wiąże się pewna historia, którą autor zdjęcia chętnie dzieli się z obserwującymi. Jego kadry wyróżniają się wysokim poziomem estetyki i urzekającym kolorem.

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Simone Bramante (@brahmino)

@alexstrohl

Kolejną osobą, którą mogę szczerze polecić jest podróżnik Alex Strohl. Ma w swojej kolekcji dużo przepięknych zdjęć przyrody. Niektóre z nich mógłbym podziwiać godzinami :)

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Alex Strohl (@alexstrohl)

@samhorine

Ostatnim z polecanych jest Nowojorczyk Sam Horine. Zajmuje się głównie fotografią uliczną i architekturą Big Apple. Podobnie jak w przypadku poprzedniej dwójki, jego zdjęcia charakteryzują się ciekawą kolorystyką, która łatwo wpada w oko.

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Sam Horine (@samhorine)

7. Gdzie możemy Cię znaleźć?
Instagram: @9_destiny
Flickr: @mobile_shooter

Zostaw komentarz

MENU: