Grunge powraca w Snapseed 2.0.2

9 czerwca 2015

Niedawna aktualizacja edytora Snapseed do wersji 2.0.2 przywraca popularny filtr Grunge, który usunięto przy dużej aktualizacji do wersji 2.0. W tym krótkim artykule przyjrzymy się tej oraz innym zmianom w aplikacji.

Snapseed powrócił do łask mobilnych fotografów. Wersja 2.0 edyta przyniosła szereg rewolucyjnych zmian, dzięki którym Snapseed stał się jednym z najbardziej zaawansowanych narzędzi do mobilnej fotografii dostępnych dla systemów iOS i Android. Na łamach grupamobilni.pl opisywaliśmy nowe możliwości edytora, ze szczególnych uwzględnieniem niedestrukcyjnego procesu edycji fotografii, który wspiera Snapseed. W wersji 2.0 autorzy zdecydowali się także usnięcie szeregu istniejących funkcjonalności, która to decyzja spowodowała lawinę komentarzy w sieci od fanów Snapseeda, którzy przyzwyczaili się do filtru Grunge czy innych funkcjoalności które usunięto. Na szczęście niedawno wydana wersja 2.0.2 przywraca niektóre z kluczowych funkcjonalności. A oto szczegóły.

1. Ulepszony algorytm filtru HDR Scape

Google w notatkach dotyczących nowej wersji enigmatycznie wspomina o usprawnieniach w filtrze HDR Scape. Zaciekawiony, postanowiłem sprawdzić, o co w ogóle chodzi. Ponieważ na iPadzie nie zaktualizowałem jeszcze Snapseeda, zrobiłem szybką edycję zdjęcia nagminnie używanego w poprzednim artykule o Snapseedzie, następnie zaktualizowałem aplikację, powtórzyłem edycję i oto wyniki:

IMG_0622

Edycja HDR Scape intensywności 100%, Snapseed wersja 2.0

IMG_0621

Edycja HDR Scape intensywności 100%, Snapseed wersja 2.0.2

Różnicę widać gołym okiem. Nowy algorytm w HDR Scape nie generuje tak dużego ziarna i generalnie działa dużo bardziej dyskretnie. To co pozostaje, i na co trzeba zwrócić uwagę, to widoczne efekty „halo” wokół kształtów. Na szczęście w Snapseed zmiany można nanosić lokalnie, więc możemy się pokusić np. o zastosowanie HDR Scape na wodzie (i z mniejszą intensywnością – np. 50%) a pozostawienie góry obrazka niezmienionej.

2. Filtra Grunge powraca do Snapseed

Kiedy ukazała się wersja 2.0 Snapseeda, lamentom użytkowników wersji 1.x nie było końca. W wersji 2.0.2 filtr Grunge powraca, w swej niezmienionej postaci, tak dobrze znanej z wcześniejszego Snapseeda. Przypomnijmy krótko jak działa:


IMG_0628

Główny ekran filtru Grunge. Wybór narzędzia z menu kontekstowego.

Po pierwsze – za pomocą gestu rozsuwania/zsuwania kontrolujemy zasięg efektu. Efekt rozchodzi się kołowo, a centrum efektu możemy przesunąć przesuwając niebieską kropkę.

W menu kontekstowym mamy do dyspozycji następujące narzędzia:

 • Styl – jeden z 2500 predefiniowanych styli efektu. Stuknięcie w przycisk „Shuffle” na dole ekranu powoduje wybranie losowego stylu.
 • Jasność – tak jak w narzędziu Poprawki
 • Kontrast – tak jak w narzędziu Poprawki
 • Siła tekstury – jak bardzo przezroczysta jest tekstura nałożona na zdjęcie. Większa wartość – mniejsza przezroczystość.
 • Nasycenie – tak jak w narzędziu Poprawki

Po stuknięciu w przycisk Texture przechodzimy do okna wyboru tekstury, która jest stosowana w efekcie.

IMG_0629

Wybór tekstury do efektu Grunge

Do dyspozycji mamy 5 typów tekstur. Uwaga: typów tekstur, nie tekstur. Otóż po stuknięciu na dowolnym typie generowana jest losowa tekstura danego typu. Stukając kilka kolejnych razy na tej samej ikonie, możemy uzyskać różne kombinacje tekstur. Dzięki temu wasz Grunge będzie zawsze unikalny.

Jednym z największych plusów filtru Grunge w połączeniu z nowym Snapseedem 2.0 jest fakt, że zmiany można nakładać lokalnie. Np. możemy nałożyć efekt Grunge tylko na ściany budynku, dodając mu lat, a pozostałą część zdjęcia pozostawić bez zmian.

 

3. Zarządzanie punktami kontrolnymi w narzędziu Selektywnie

IMG_0627

Zarządzanie punktami kontrolnymi w narzędziu Selektywnie

Narzędzie Selektywnie (ang. Selective Adjust) odzyskuje możliwość kopiowania, wklejania i generalnie zarządzania punktami kontrolnymi. Po stuknięciu na istniejący punkt kontrolny pojawia się menu z następującymi opcjami:

 • Wytnij – wycina dany punkt do schowka. Można go wkleić w inne miejsce.
 • Kopiuj – kopiuje dany punkt do schowka. Można go wkleić w inne miejsce, tworząc duplikat. Przydatne np. przy edytowaniu jasności nieba.
 • Wklej – wkleja dany punkt ze schowka. Ta opcja pokazuje się gdy stukniemy na pustym obszarze ekranu (bez punktów) podczas gdy w schowku mamy punkt kontrolny.
 • Usuń – usuwa dany punkt kontrolny.
 • Resetuj – resetuje narzędzia danego punktu kontrolnego (Jasność, Kontrast, Nasycenie) do wartości zero. Akurat tej opcji brakuje mi w każdym innym narzędziu w Snapseed.

Bardzo miło mieć z powrotem dodatkowe możliwości manipulacji na punktach kontrolnych.

Snapseed i Google Photos

Więcej o Google Photos będzie w kolejnym artykule. Powiem tylko, że z poziomu Google Photos można bardzo prosto przejść do Snapseeda, wywołując opcję „Edytuj w Snapseed” z menu ukrytego pod trzema kropeczkami. Natomiast wyedytowany obrazek zapisywany jest… w rolce, skąd wędruje z powrotem do chmury Google, ale już jako nowy obrazek (nowa kopia obrazka). Spodziewam się, że integracja pomiędzy Google Photos i Snapseed z czasem polepszy się i że będzie można edytować zdjęcia z chmury Google z zapisem bezpośrednio do chmury, z zachowaniem zmian, a więc tak jak do tej pory działały narzędzie Google+ Photo Editing Tools.

Podsumowanie

Snapseed 2.0.2 zawiera jeszcze szereg małych kosmetycznych zmian, m. in:

 • ikona z plusem została zastąpiona ikoną z ołówkiem
 • dodatkowa opcja zapisu czystego obrazka bez informacji o edycji – Eksportuj, dostępna z menu Zapisz

i zapewne kilka innych, których nie udało mi się wykryć.

Ogólnie – aktualizacja jak najbardziej polecana. Snapseed zyskuje kilka dodatkowych smaczków, dzięki którym nasze edycje będą jeszcze łatwiejsze i bardziej efektowne.

Zostaw komentarz

MENU: