24 godziny w obiektywie aparatu

5 marca 2015

Autorzy: Michał Koralewski i Mateusz Jaszak

Już ponad 2030 fotografów z 610 miast całego świata (aktualizacja z 20 marca: już 1500 fotografów z 540 miast) zgłosiło się do udziału w niezwykłym projekcie fotograficznym: #24HourProject. 21 marca wyjdą na ulice swoich miast, żeby poszukiwać odpowiedzi na pytanie o stan ludzkiego życia (human condition) i dokumentować je za pomocą aparatów fotograficznych i smartfonów. Będą ich interesowały różne aspekty ludzkiej egzystencji, wszystko to, co sprawia, że należymy do tego konkretnego gatunku zasiedlającego Ziemię: miłość i samotność, radość i smutek, szczęście i ból…

Przez 24 godziny utrzymujesz swoje ciało w stanie pełnej aktywności fizycznej i umysłowej (zalecane użycie yerby i/lub mocnej kawy), fotografujesz swoje otoczenie smartfonem i publikujesz co godzinę zdjęcie z odpowiednim tagiem na Instagramie, Twitterze lub w innych serwisach społecznościowych. Taka jest idea tego największego na świecie projektu fotografii ulicznej – mówi Mateusz Jaszak, jeden z uczestników projektu. – Trzeba skupić się na tematach związanych z fotografią uliczną. Pokazać nocne życie, ruch na ulicach, ludzi oczekujących na tramwaje czy autobusy w godzinach porannych, pracę służb publicznych etc.

Co należy zrobić, aby wziąć udział w tym fotograficznym maratonie? Najpierw powinniście zarejestrować się poprzez formularz dostępny na stronie projektu. W dniu samego wydarzenia naładujcie baterie waszych smartfonów, wykupcie pakiet internetowy lub znajdźcie hotspot w waszej okolicy, abyście przez 24h mogli co godzinę publikować swoje zdjęcia w Sieci. Wasze zdjęcia mogą się ukazać na kanałach społecznościowych projektu, a nawet w wydanej przez nich fotoksiążce i międzynarodowej wystawie.

Uczestnicy, którzy do tej pory zgłosili się do projektu, są już oznaczeni na MAPIE. Jest nam niezmiernie miło, że w tym roku w projekcie bierze udział także pokaźne grono polskich fotografów mobilnych – zarówno członków Grupy Mobilni jak i instagramerów z Trójmiasta, Górnego Śląska, Warszawy itp. W Poznaniu spotkacie Michała Koralewskiego i Dorotę Piechowiak, w Elblągu Adama Oczkosia, w Gdańsku Beatę Wietrzykowską, w Sieradzu Jakuba Karasińskiego, w Bytomiu Damiana Jóskowiaka, a w Warszawie Mateusza Jaszaka. Lista polskich uczestników projektu nie jest zamknięta, każdego dnia na mapie pojawiają się kolejne odważne osoby. Trzymajcie za nich kciuki i – jeśli macie ochotę – przyłączcie się, choćby na parę chwil, żeby wesprzeć ich psychicznie.

Tylko nie zasypiajcie, powodzenia!


#24HourProject w punktach:

1. Zarejestruj się na STRONIE PROJEKTU

2. 21 marca przez 24 godziny fotografuj życie wybranego miasta (MAPA)

3. Co godzinę publikuj jedno wybrane zdjęcie w wybranych serwisach społecznościowych (Instagram, Tumblr, Facebook, Twitter, Flickr, 500px lub EyeEm. Oznacz je w specjalny sposób, dostosowując fragmenty zaznaczone na pomarańczowo:

3:00am in #Poznan “tytuł(opcjonalnie)” by @nazwaużytkownika as part of the #24hourproject #24hr15 #24hr15_Poznan. For more information please visit the @24hourproject

4. W dzień projektu nagraj selfie video, w którym opowiesz o swoich doświadczeniach z 24-godzinnego maratonu fotograficznego. Możesz to zrobić po angielsku lub po polsku. Opublikuj je na Instagramie lub prześlij pod adres submit@24hourproject.org. Twoje nagranie stanie się częścią zmontowanego filmu, który będzie emitowany podczas międzynarodowych wystaw projektu.

5. Bądź ostrożny i baw się dobrze!

Zostaw komentarz

MENU: