Polacy wyróżnieni w Mobile Photography Awards 2014

11 lutego 2015

Autor: Michał Koralewski

Polska fotografia mobilna odnosi w świecie coraz większe, coraz bardziej spektakularne sukcesy. Począwszy od przeglądów organizowanych przez Emila Pakarklisa w ramach iPhone Photography School, poprzez TheAppWhisperer, iPhoneographyCentral, LifeinLoFi, aż po konkursy EyeEm, IPPAWARDS i Mobile Photography Awards – wszędzie tam polskie zdjęcia cieszą się dużym zainteresowaniem i zdobywają najważniejsze laury. I właśnie o wynikach tego ostatniego konkursu – Mobile Photography Awards, który uchodzi za jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych w świecie fotografii mobilnej – zrobiło się głośno w ostatnich dniach. 32 wyróżnienia dla 12 Polaków, Polka Agnieszka Domańska na podium w kategorii „Martwa natura” – o takim sukcesie nie śmieliśmy nawet marzyć. Zeszłoroczny rekord (20 wyróżnionych zdjęć, 7 Polaków) poprawiony z nawiązką. Nie chcę się rozpisywać o szczegółach, ani pokazywać wszystkich 32 wyróżnionych prac, bo możecie sobie przeczytać o nich na blogu Łukasza Gurbiela, zamiast tego oddaję głos samym wyróżnionym (w kolejności alfabetycznej), prezentując po jednym zdjęciu:

Magdalena De Jonge Malucha (@mdjm_ibiza): 2 wyróżnienia

To był mój debiut w Mobile Photography Awards. Chciałam z jednej strony spróbować swoich sił, choć z drugiej trochę mnie to przerażało, gdyż poziom konkursu jest bardzo wysoki. Zdjęcie „Smelly beauty” zostało zrobione wyłącznie z myślą o MPA – przy czym w pierwotnej wersji miał być to kawałek mandarynki. Pewnego dnia zaintrygowało mnie poranne światło padające na drewniany stół w lokalnej kawiarni – wróciłam tam następnego dnia zaopatrzona we wspomniana mandarynke i czosnek (jako rezerwowy produkt), popijając kawę stworzyłam małe studio fotograficzne – całe szczęście ze właścicielka kawiarni to dobra znajoma i niczemu się nie dziwi. Zdjęcie przeszło mały lifting w Phototoaster (tekstura), dodałam też filtr VSCO. Wyróżnienie w MPA jest dla mnie bardzo ważne. Zobaczymy co czas przyniesie. Jak na razie może doda mi to pewności siebie i odważę się startować w tegorocznym konkursie IPPAWARDS…

Magdalena De Jonge Malucha, "Smelly beauty" - wyróżnienie w kategorii FOOD & BEVERAGE

Magdalena De Jonge Malucha, „Smelly beauty” – wyróżnienie w kategorii FOOD & BEVERAGE

Agnieszka Domańska (@aga_do), I miejsce w kategorii STILL LIFE, 8 wyróżnień

Chciałam osiągnąć efekt przypominający martwe natury flamandzkich mistrzów, ale we współczesnej wersji. Układając owoce i warzywa w różnych konfiguracjach dotarło do mnie, że to może być technicznie dobre, ale efekt będzie dość banalny. Tak powstała koncepcja gwoździ na talerzu. Pojechałam do Castoramy, która generalnie jest moim ulubionym sklepem i zakupiłam pół kilo gwoździ, 1,5 m łańcucha, trochę śrubek i podkładek w różnych rozmiarach. Zwycięska praca powstała u mnie na strychu, gdzie zrobiłam sobie małe atelier. (Więcej przeczytacie w wywiadzie z Agnieszką).

Agnieszka Domańska, "Dinner" - I miejsce w kategorii STILL LIFE

Agnieszka Domańska, „Dinner” – I miejsce w kategorii STILL LIFE

Czarek Dziadurski (@cdziadurski), 1 wyróżnienie

Do wzięcia udziału w MPA popchnęła mnie chęć sprawdzenia siebie i swoich zdjęć. Nie liczyłem na wiele, bo konkurs skupia najlepszych fotografów z całego świata, dlatego informacja o wyróżnieniu była dla mnie niespodzianką.
Zdjęcie powstało w kamienicy przy rynku w Nowej Rudzie (powiat kłodzki) w czasie odwiedzin u rodziny. W momencie opuszczania mieszkania na klatce schodowej zgasły lampy, skutkiem czego jedynym źródłem światła był świetlik w dachu. Jego umiejscowienie spowodowało, że poręcz i krawędzie schodów wychylały się z mroku w tak interesujący sposób, że nie mogłem nie zrobić zdjęcia. Powstały trzy ujęcia, ale ze względu na małą ilość światła tylko pierwsze udało się w pełni, bez poruszeń i zamazanych krawędzi. Obróbka tego zdjęcia ograniczyła się do regulacji jasności i kontrastu oraz wydobycia koloru drewna poręczy w VSCO Cam.
Wyróżnienie w MPA było miłą niespodzianką i nastroiło mnie pozytywnie do brania udziału w różnych podobnych konkursach, których przybywa z każdym dniem. Miłe jest to że fotografia mobilna staje się dziedziną szeroko rozpoznawaną i traktowaną z coraz większą powagą.

Cezary Dziadurski, "Wrought" - wyróżnienie w kategorii ARCHITECTURE & DESIGN

Cezary Dziadurski, „Wrought” – wyróżnienie w kategorii ARCHITECTURE & DESIGN

Paweł Głowacki (@fotozielone), 2 wyróżnienia

Wyróżnione zdjęcie powstało w Ojcowskim Parku Narodowym. Nie jest ono żadną kreacją, nie ma w nim żadnej filozofii, jest to klasyczny pejzaż leśny. Jak większość moich zdjęć powstało ono „przypadkowo”, tzn. splot meteorologicznych okoliczności spowodował (mgła, słońce), że las promieniał(!) Obok czegoś takiego nie potrafię przejść obojętnie a dzięki temu, ze zawsze mam przy sobie smartphona, mogłem tę chwilę zarejestrować. Zdjęcie wydało mi się na tyle piękne, że nie mogłem go pominąć przy wyborze zdjęć na konkurs. Miałem jednak wątpliwości czy zdjęcie zrobione starym smartphonem, z matrycą 5 MPix sprosta wymaganiom tak prestiżowego konkursu. Okazało się, że tak!
Wyróżnienie w konkursie MPA jest dla mnie wielką nagrodą, daje poczucie, że zdjęcia, które robię mają sens, tzn. potrafią wywołać u odbiorcy pewne emocje, zwykle pozytywne. A to jest dla mnie najważniejsze. Wyróżnienie pokazało mi, że aby zostać dostrzeżonym, docenionym nie można siedzieć z założonymi rękami lecz prezentować swoje prace innym, posyłać na konkursy, dawać się oceniać. I to jest dla mnie ważne, to jest istotny bodziec do dalszego rozwijania swojego hobby.

Paweł Głowacki, "Fo­rest in the fog" - wyróżnienia w ka­te­go­riach LANDSCAPES oraz NATURE AND WILDLIFE

Paweł Głowacki, „Fo­rest in the fog” – wyróżnienia w ka­te­go­riach LANDSCAPES oraz NATURE AND WILDLIFE

Łukasz Gurbiel (@sollyth), 3 wyróżnienia

Jestem bardzo zadowolony z otrzymanych wyróżnień; uważam, że osiągnąłem przyzwoity wynik, uzyskując laury za trzy zdjęcia z dziewięciu zgłoszonych do konkursu. Z moimi wyróżnionymi pracami związana jest ciekawostka: wszystkie ujęcia wykonałem jednego październikowego poranka, w ciągu siedemnastu minut fotografowania w niezwykłych warunkach pogodowych. Ten fakt skłania mnie do myślenia: czy to ja jestem tak dobry, czy może wszystko jest wyłącznie zasługą „pięknych okoliczności przyrody”? Jest też z tego i nauka: każde jedno wyjście „na zdjęcia” może być tym przełomowym i zupełnie nie ważne jest to, że nic fotograficznie ciekawego nie wychodziło ci przez kilka ostatnich tygodni. Trzeba zawsze mieć „czystą głowę” łapiąc za aparat i patrzeć wyłącznie w przyszłość. Możesz przez cały rok robić zaledwie przyzwoite zdjęcia, a potem w pół godziny natrzaskać świetny materiał, który sprawi ci ogromnie wiele radości. Teraz, kiedy wracam ze zdjęć „z niczym”, myślę sobie: cóż, po prostu nie było nic godnego sfotografowania. Ansel Adams wiedział co mówi: „Dwanaście naprawdę dobrych zdjęć każdego roku, to dobry wynik”. Ja zadowolę się trzema, przecież nawet nie jestem zawodowym fotografem.

Łukasz Gurbiel, "Fo­ot­bridge #1" - wyróżnienie w ka­te­go­rii TRANSPORTATION

Łukasz Gurbiel, „Fo­ot­bridge #1” – wyróżnienie w ka­te­go­rii TRANSPORTATION

Kamil Kawczyński (@9_destiny), 3 wyróżnienia

Przede wszystkim bardzo się cieszę, że aż tylu Polaków zdobyło wyróżnienia w tegorocznej odsłonie MPA z Agnieszką Domańską na czele. Jej zwycięskie zdjęcie zrobiło na mnie wrażenie już wcześniej w innym konkursie fotografii mobilnej – Android Photo Awards. Oczywiście cieszę się, że udało mi się powtórzyć wynik sprzed roku osiągając 3 wyróżnienia, ale czuję pewien niedosyt w wynikach kategorii Macro & Details. Z drugiej strony całe moje ubiegłoroczne fotografowanie ograniczyło się raptem do kilku wypadów do Parku Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Dwa spośród zrobionych wtedy zdjęć zostały docenione w tegorocznej odsłonie MPA, więc mam powody do zadowolenia. W tym roku zamierzam poświęcić swojej pasji więcej czasu. Mam nadzieję, że znajdzie to swoje odbicie w wynikach kolejnej edycji konkursu.

Kamil Kawczyński, "Be­hind dra­gon­fly" - wyróżnienie w ka­te­go­rii MACRO & DETAILS

Kamil Kawczyński, „Be­hind dra­gon­fly” – wyróżnienie w ka­te­go­rii MACRO & DETAILS

Patryk Kuleta (@trynidada), 7 wyróżnień

Niestety, nie udało się skontaktować z Patrykiem. Mimo to gratulujemy mu bardzo serdecznie i życzymy dalszych sukcesów i rozwoju w fotografii mobilnej!

Patryk Kuleta, "En­joy the si­lence" - wyróżnienie w kategorii BLACK & WHITE

Patryk Kuleta, „En­joy the si­lence” – wyróżnienie w kategorii BLACK & WHITE

Basia Łucka (@basia_pro), 2 wyróżnienia

To wielki honor i radość być  wyróżnionym przez MPA. Dla mnie to coś, o czym można tylko marzyć. A tu masz Ci babo placek! Swój udział zgłosiłam pod wpływem chwili, nie oczekując absolutnie niczego I nie wierząc, że zdaży się tak coś wspaniałego. Jest to mój pierwszy udział w jakimkolwiek konkursie i naprawdę trudno było mi wybrać zdjęcia, nie wiedząc jakimi kryteriami się kierować. Czy wybrać te, które najbardziej lubię, czy te najbardziej „dziwne”, najwięcej edytowane czy te najprostsze…
Prezentowane zdjęcie to mój deszczowy poranek w kategorii macro. Zrobiłam go z olloclipem, z którym szczerze mówiąc nigdy się nie rozstaję. To małe cudo daje wspaniałą  możliwość podglądania magicznego, często normalnie niewidoczego świata natury. Tyle się tam dzieje!
Wyróżnienie w MPA daje mi radość „tworzenia” i wiarę, że idę w dobrym kierunku, że naprawdę nie jest tak źle, jak myślę. Że ludzie piszą te wszystkie piękne słowa o moich pracach nie dlatego, że mnie lubią; tylko może też dlatego, że naprawdę podoba im się to co tworzę. Już przed ogłoszeniem nominacji zapisałam się na kurs on-line iPhoneography Photo Art Composition Course z Bobem  Weilem. Chcę nauczyć się lepiej wyrażać siebie za pomocą obrazu, uczyć się nowych rzeczy. I teraz mam tak ogromną motywację. I nie przestaję się uśmiechać! Odkąd zaczęłam bawić się fotografią mobilną, patrzę na świat z innej perspektywy, bardziej uważnie, bliżej i często wolniej. Poznałam tylu wspaniałych ludzi. To jest najcenniejsze.

Barbara Łucka, "Lo­oking out the mor­ning rain", wyróżnienie w kategorii MACRO & DETAILS

Barbara Łucka, „Lo­oking out the mor­ning rain”, wyróżnienie w kategorii MACRO & DETAILS

Waldemark Nowak (@vollygda), 1 wyróżnienie

Moje zdjęcie wyróżnione na Mobile Photography Awards, to jeden z licznych kaszubskich pomostów zatrzymanych w kadrze. Jedno z pierwszych ujęć wykonanych iphonem 6. Inspiracją był początek jesieni, panująca cisza i pustka, które trudno tam spotkać w sezonie letnim. Wybrałem to zdjęcie głównie dlatego, że zwyczajnie lubię ten kadr, kolory i atmosferę. Wyróżnienie w MPA ma niewątpliwie dla mnie spore znaczenie. Brałem pierwszy raz udział w tak dużym i prestiżowym konkursie fotografii mobilnej i moje zdjęcie zostało zauważone wśród tylu świetnych kadrów. To niewątpliwie mobilizuje mnie również do poszukiwania coraz to lepszych ujęć.

Waldemar Nowak, "Keep calm and we­lcome au­tumn" - wyróżnienie w kategorii LANDSCAPES

Waldemar Nowak, „Keep calm and we­lcome au­tumn” – wyróżnienie w kategorii LANDSCAPES

Adam Oczkoś (@adam__o), 2 wyróżnienia

W tym roku wysyłając zdjęcia na konkurs Mobile Photography Awards skupiłem się głównie na fotografii ulicznej. W związku z czym bardzo ucieszyło mnie wyróżnienie właśnie w tej kategorii. Wyróżniona fotografia została wykonana w Poznaniu podczas jednego ze spacerów fotograficznych towarzyszącemu międzynarodowej wystawie pt. “Bez pośpiechu. Opowieści z ulic i podwórek”.

Adam Oczkoś, "Light" - wyróżnienie w kategorii STREET PHOTOGRAPHY

Adam Oczkoś, „Light” – wyróżnienie w kategorii STREET PHOTOGRAPHY

Rafał Piotrzkowski (@rafalpiotrzkowski), 1 wyróżnienie

Pomysł na to zdjęcie był banalny. Ot, czekałem na przystanku na tramwaj. Chcąc zabić czas, a pora była wieczorna, ciemna – postanowiłem pobawić się aplikacją „Slow shutter!”. Nadjeżdżające tramwaje, wraz ze swoimi wyrazistymi reflektorami, były idealnymi bohaterami do takiej zabawy. Tak ustrzeliłem kilka „klatek”, wybrałem jedną, dopracowałem w Snapseed, „upiększyłem” filtrem z Oggl i już. Co prawda zostało ono wyróżnione w trochę egzotycznej kategorii (bardziej liczyłem na „Transportation”), ale widocznie jurorzy uznali, że tramwaj to dobry środek do odbywania podróży. I w porządku. Jest mi miło.

Rafał Piotrzkowski, "Tram­way of li­ght" - wyróżnienie w kategorii TRAVEL

Rafał Piotrzkowski, „Tram­way of li­ght” – wyróżnienie w kategorii TRAVEL

Michał Szklanowski (@szklanowski), 1 wyróżnienie

Zdjęcie memoriału żydowskiego holocaustu w Berlinie jest jednym z moich ulubionych zdjęć. Taka chwila zdarza się nieczęsto. Podczas spaceru fotograficznego w Berlinie odwiedziliśmy memoriał dwa razy. Drugim razem wieczorem, gdy słońce zachodziło, kładąc długie cienie. Grupka staruszek przysiadła na niskich blokach kamiennych, cicho rozmawiając. To mogły być osoby, które holocaustu doświadczyły i przeżyły go, lub rodziny osób zamordowanych. Nie chciałem przeszkadzać w rozmowie, przeszedłem z tyłu grupy i zobaczyłem ten kadr. Plecy kobiety w słomkowym kapeluszu, patrzącej na memoriał – to był właśnie „decisive moment”. Zrobiłem tylko jedno zdjęcie.

Michał Szklanowski, "Con­tem­pla­ting The Je­wish Ho­lo­caust Me­mo­rial" - wyróżnienie w kategorii BLACK & WHITE

Michał Szklanowski, „Con­tem­pla­ting The Je­wish Ho­lo­caust Me­mo­rial” – wyróżnienie w kategorii BLACK & WHITE

Sześciu z wyróżnionych Polaków (Czarek, Łukasz, Kamil, Adam, Rafał i Michał) jest członkami Grupy Mobilni. Powyższe zdjęcia oraz wszystkie pozostałe nagrodzone w Mobile Photography Awards 2014 można zobaczyć na stronie internetowej konkursu.

W tegorocznej edycji konkursu Mobile Photography Awards występowałem jako jeden z członków jury, oceniając kategorię „Performing Arts”. Chociaż w tej kategorii nie było zdjęć zgłoszonych przez fotografów z Polski, to i tak muszę przyznać, że poczułem wielką dumę i radość, gdy poznałem wyniki pozostałych kategorii. 32 wyróżnienia dla Polaków – to robi wrażenie. Wielkie gratulacje dla Was wszystkich!

Zostaw komentarz

MENU: