Polacy królują w cotygodniowym konkursie iPhone Photography School

21 lutego 2015

Autor: Michał Szklanowski

Witryna iPhone Photography School z niewielkiego bloga pisanego przez pasjonata fotografii mobilnej stała się wiodącym źródłem informacji dla entuzjastów fotografowania za pomocą smartfona. Samouczki, interesujące wywiady, instruktażowe filmy i wreszcie Akademia Ajfonografii powodują, że stronę regularnie odwiedzają tysiące ludzi. 

Już od ponad dwóch lat założyciel witryny, Emil Pakarklis, organizuje cotygodniowe konkursy, w których można zgłaszać własne zdjęcia. Zasady są bardzo proste: każdy tydzień ma swój temat wiodący i odpowiadający mu tag. Na koniec tygodnia Emil (a obecnie znacznie częściej pomagająca mu Kate Wesson) dokonują selekcji, wybierając najlepsze ich zdaniem zdjęcia i prezentując je na swojej stronie.

Jako jeden z czytelników bloga Emila wkrótce zaobserwowałem, że sporo wyróżnionych w konkursach IPS zdjęć jest autorstwa polskich fotografów. Sprawa zaciekawiła mnie do tego stopnia, że pokusiłem się o zrobienia niewielkiej statystyki. Wynik: Polacy królują w konkursie iPhonePhotographySchool! W samym tylko poście prezentującym sto najlepszych zdjęć 2014 roku prace naszych rodaków stanowiły 20%. Cofnąwszy się o kolejnych kilka tygodni i notując zdjęcia wykonane przez Polaków, zauważyłem że oprócz osób, które uczestniczą w konkursie w sposób nieregularny, jest grupa pięciu fotografów wyróżnianych praktycznie co tydzień. Stąd powstał pomysł na krótki wywiad, do którego zapraszam Agnieszkę Rogowską (@im_parasolka), Monikę Proć (@djmon1que), Dariusza Myszkowskiego (@darom77), Tomasza Olszewskiego (@tom3cki) i Waldemara Nowaka (@vollygda).

Michał:

Zaczniemy od Pań :) Agnieszko, opowiedz nam jak zaczęła się Twoja przygoda z konkursem iPS i z konkursami w ogóle. Co spowodowało, że zaczęłaś w nich uczestniczyć, zamiast po prostu publikować zdjęcia i cieszyć się lajkami znajomych?

 Agnieszka:

Na początku zaczęłam bawić sie Instagramem. “Bawić” to dobre słowo, bo zawodowo zupełnie nie zajmuję się zdjęciami. Kiedy zaczynałam umieszczać tam zdjęcia, nawet nie wiedziałam co to jest # i co się dzieje, gdy tego użyję. Z czasem zorientowałam się, o co chodzi i po jakimś czasie zdobyłam kilkunastu obserwujących. Zaczęłam chodzić na Instameety i od ludzi uczestniczących w nich dowiedziałam się, ze poszczególne witryny wyróżniają zdjęcia opatrzone odpowiednim tagiem. Tak pojawiły się pierwsze wyróżnienia. Zdjęcia wtedy robiłam telefonem na Androidzie. Na spotkaniach foto zaprzyjaźniłam się z Moniką, Tomkiem i Waldkiem, zaczęliśmy wspólnie jeździć na wyprawy fotograficzne. Od nich dowiedziałam się, że jest coś takiego jak EyeEm, wstawiłam kilka zdjęć, dostałam kilka “lajków”. Kiedy zmieniłam telefon na iPhona, zaczęłam szukać informacji, jaki temat jest „przerabiany” na iPS i wstawiłam zdjęcia zgodne z tym tematem. Po drugim razie moje zdjęcie zostało wybrane. I tak juz 13 razy:)

Oto moje pierwsze zdjęcie wyróżnione na iPS.

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Agnieszka Rogowska (@im_parasolka)

 Michał: Moniko, czy zdarza Ci się wyjść na spacer tylko dlatego, że nie masz jeszcze dobrego zdjęcia do konkursu iPS lub dowolnego innego? Czy regularne uczestniczenie w konkursach wpłynęło na to, że zaczęłaś robić więcej zdjęć?  Monika: Moja przygoda z fotografią mobilną rozpoczęła się już jakiś czas temu. O konkursach na iPS dowiedziałam się od Tomka i to za jego namową zaczęłam w nich uczestniczyć. Zazwyczaj wrzucam zdjęcia zrobione dużo wcześniej, nie szukam na siłę kadrów, które są potrzebne do bieżącego konkursu. Jeśli nie mam pasującego tematycznie zdjęcia, to odpuszczam i czekam do następnego tygodnia (chodzi mi tu oczywiście o konkursy na iPS). W ostatnim roku robię zdecydowanie więcej zdjęć, ale nie jest to spowodowane uczestnictwem w konkursach, a raczej tym, że dzięki zasileniu grupy IgersGdańsk uczestniczę w wielu photowalkach. Dzięki poznanym tam fantastycznym ludziom mam możliwość zobaczyć nowe miejsca i z takich wypraw wracam z zapełnioną rolką aparatu w moim iPhonie.

#pineta #italy #puntone #italya #insta #iphone #iphone4s #instagood #instagram #instamood #iphonesia #italygram #italyiloveyou #toscana #tagsforlikes #beautiful #vacation #mobilnytydzien

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Monika (@djmon1que)

 Michał:

Darku, po tylu wyróżnieniach w konkursie iPS z pewnością masz swoje zdanie na temat tego, jakie fotki mają większe szanse w konkursie, a jakie ich nie mają. Jaka jest recepta na zwycięstwo w iPS lub w dowolnym innym konkursie? Jak spowodować, żeby Twoja fotka odróżniała się od setek innych?

 Darek:

Michał, powiem Ci szczerze: nie znam recepty na wygrywanie w konkursach iPS. W lipcu zeszłego roku gdzieś w internecie wyczytałem, że są organizowane takie konkursy na EyeEm. Postanowiłem tam się zarejestrować i zgłosiłem swoje zdjęcia. Co najdziwniejsze zostałem wyróżniony już za pierwszym razem :-) Dla mnie to było ogromne zaskoczenie. Od tamtej pory startuję prawie co tydzień w konkursach iPS. Nie zgłaszam zdjęć, jeśli tematyka mi nie odpowiada. Jak spowodować, żeby moje zdjęcie odróżniało się od setek innych? Znowu muszę napisać “nie wiem”. Fotografia jest moją pasją. Robiąc zdjęcia, nie zastanawiam się, jak ktoś inny je robi, tylko robię je po swojemu, tak jak ja to czuję i jeśli komuś się podobają, jest mi bardzo miło :-)

Woman in the Mist #igerspoland #igerspoznan #poznan #Poznań #polska #poland #vsco #VSCOcam #vscopoland #vzcopoland #vzcopolskazlota

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Dariusz Myszkowski (@darom77)

 Michał: Tomku, jako jeden z filarów igersgdansk często uczestniczysz w photowalkach. Jak często zdarza Ci się (chociażby nieświadomie) skierować kroki tam, gdzie możesz ustrzelić zdjęcie związane z aktualnym tematem w konkursie iPS? I czy zdarza się, że brak Ci weny i w niedzielę wieczorem w dalszym ciągu nie masz zdjęcia do wysłania?  Tomek: Z racji tego, że faktycznie często uczestniczę w photowalkach, udaje mi się ustrzelić zdjęcia w różnych miejscach o różnej tematyce. Z uwagi na to, że na bieżąco wysyłam zdjęcia na różne portale fotograficzne (w tym również na EyeEm) w większości proponowanych tematów na iPS nie mam problemu z wyszukaniem odpowiedniego zdjęcia na konkurs. Oczywiście staram się wybierać ostatnio dodane zdjęcia. Fotografuję to, co lubię, nie zmuszam się specjalnie do robienia zdjęć na tematy, który mi po prostu nie leżą. Stąd też bywają sytuacje, że odpuszczam temat, z którym nie jest mi po drodze. Natomiast wyzwania stawiane przez twórców iPS są na tyle uniwersalne, że w większości przypadków i tak udaje mi się w nich wystartować.

Bridge #tczew #pomorskie #poland #photowalk #architecture #igminimal #photo_orchid #loves_poland #loves_europe_ #loves_freedom_ #bnw_one #bwphoto #minimal #mobilnytydzien

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Tomasz Olszewski (@tom3cki)


 Michał:

Waldku, co sądzisz o decyzji Emila o przeniesieniu konkursu z Instagramu na EyeEm? Czy postowanie fotek do dwóch sieci społecznościowych jest bardziej uciążliwe? Którą z nich bardziej lubisz i dlaczego?

 Waldemar:

Minęło sporo czasu zanim postanowiłem założyć konto na EyeEm. W zasadzie trafiłem tam chyba dzięki Tomkowi i Monice i tak już zostało. Nie będę ukrywał, że jedynym powodem były cotygodniowe konkursy na iPS ( jak zapewne w przypadku większości instagramerów). Właściwie chyba zwyczajnie przerażała mnie wizja kolejnego konta na kolejnym portalu społecznościowym. Jednak szybko okazało się ,że to tylko kwestia przyzwyczajenia i nie jest to aż tak skomplikowane, jakim wydawało się na początku. Myślę tu chociażby o szukaniu na stronie iPS tematów i tagów obowiązujących w danym tygodniu. Z perspektywy czasu patrzę na EyeEm życzliwszym okiem niż parę miesięcy temu… chociażby z powodu tych 32 wyróżnień na iPS :)

Ale nie zmienia to faktu,że zdecydowanie bardziej odpowiada mi formuła Instagrama.  

#mobilnytydzien20

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Waldemar Błażej Nowak (@vollygda)

 Dziękuję Wam bardzo za rozmowę i życzę wielu sukcesów w przyszłych edycjach konkursu iPhone Photography School i innych konkursach w fotograficznych sieciach społecznościowych.

 Jeszcze tylko przypomnijmy link do konkursu iPhone Photography School.

Zostaw komentarz

MENU: