#TAM_NA_JEŻYCKIM#1 – wystawa fotografii mobilnej

6 stycznia 2015

 Autorka: Gosia Radziszewska

Jakiś czas temu zostałam zaproszona na zajęcia profesor Izabeli Kowalczyk, gdzie miałam opowiedzieć studentom kulturoznawstwa o fotografii mobilnej. Jako kulturoznawczyni z wykształcenia i fotograf mobilny z zamiłowania przyjęłam to zaproszenie bez wahania. Pomyślałam, że powiem kilka słów i po piętnastu minutach skończę. Tymczasem mówiłam przez ponad dwie godziny odpowiadając na liczne, bardzo ciekawe, acz czasem trudne pytania. Młodzi kulturoznawcy pytali między innymi o aspekty prawne w przypadku portretowania ludzi, co jest tak charakterystyczne dla fotografii ulicznej oraz o sam epitet “mobilny”, czy nie jest to przypadkiem zbędny dodatek, bo dobra fotografia obroni się sama, a może jest to forma snobizmu lub wręcz przeciwnie – to tłumaczenie się amatora: “jestem fotografem, ale tylko mobilnym”?

Później zaprezentowałam wszystkim przykładowe smartfonowe fotografie i podzieliłam się kilkoma poradami na temat kompozycji i obróbki zdjęć przy użyciu urządzeń mobilnych. Studenci szczególnie interesowali się fotografią nocną, ze względu na planowane wydarzenie, które chcieli uwiecznić właśnie swoimi telefonami, ale o tym najlepiej niech opowiedzą sami…

 

Rynek Jezycki 4

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika @izaewa

#TAM_NA_JEŻYCKIM#1 – wystawa fotografii mobilnej

Gdzie: Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu

Termin: 18.01 – 07.02.2015

 

Studenci i studentki III roku kulturoznawstwa WSNHiD wraz z prof. Izabelą Kowalczyk zapraszają na otwarcie wystawy fotografii mobilnej #TAM_NA_JEŻYCKIM#1, które odbędzie się dnia 18 stycznia 2015 roku o godzinie 18.00 w Galerii 2piR w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, ul . gen. T. Kutrzeby 10.

 

Epilog nie zawsze musi oznaczać końca. Wystawa #TAM_NA_JEŻYCKIM#1 jest artystycznym zwieńczeniem projektu studenckiego związanego z akcją wymiany książek “czyTAM NA JEŻYCKIM”. Odbyła się ona 7 grudnia 2014 roku w ramach programu Miastoczynni dofinansowanego ze środków Urzędu Miasta Poznania.

 

Prezentowane zdjęcia zostały wykonane za pomocą telefonów komórkowych przez studentów i studentki kulturoznawstwa oraz zaproszonych gości (m.in. fotografkę z Grupy Entuzjastów Fotografii Mobilnej – Gohę Radziszewską).

 

„Akcja zorganizowana przez naszych studentów i studentki wpisała się w ekonomię daru, a Rynek Jeżycki zamienił się tego zimnego grudniowego dnia w miejsce magiczne. Tę magię oddają również prezentowane na wystawie amatorskie zdjęcia. Przy okazji warto też zastanowić się nad tym, czy fotografia mobilna stanowi obecnie przyszłość fotografii w ogóle?” – mówi prof. Izabela Kowalczyk.

 

„Projekt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Poznania i pozytywnym odbiorem mieszkańców Jeżyc, dlatego postanowiliśmy kontynuować naszą akcje i stworzyć z niej wydarzenie cykliczne, które będzie pojawiać się na różnych Poznańskich rynkach. Kolejna edycja powinna pojawić się już wiosną”. – mówi Patrycja Marcysiak, jedna z organizatorek akcji czyTAM NA JEŻYCKIM.

 

Tę ekonomię daru chcemy kontynuować. Podczas trwania wystawy będzie można wymienić książki w specjalnie do tego przygotowanym regale. Mamy nadzieję, że w przyszłości zwyczaj ten stanie się stałym elementem życia szkoły.

 

Serdecznie zapraszamy.

 

Studenci i studentki III roku kulturoznawstwa WSNHiD

 

Youngest participant of the book-crossing event #igers #igerspoland #igerspoznan #ig_minikids #mobilephotography #youmobile #tribergram #wearegrryo #webstagram #webstapick #justgoshoot #allshots_ #vsco #vscocam #vscocommons

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Goha Radziszewska (@goh_amku)

 

 

Fanpage projektu: https://www.facebook.com/czytamnajezyckim

Zostaw komentarz

MENU: