Relacja z pierwszych w Polsce warsztatów EyeEm Masterclass

16 grudnia 2014

Ey­eEm Ma­sterc­lass to cykl warsz­ta­tów or­ga­ni­zo­wa­nych na ca­łym świe­cie. Tworzy je spo­łecz­ność zwią­zana z Ey­eEm – aplikacją mobilną, niemieckim Start-upem założonym przez kilku fanów fotografii mobilnej. O idei tego przedsięwzięcia mogliście przeczytać już wcześniej na stronie Mobilnych.

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Michał Piwowarski (@majkeeelo)

Pierwsze w Polsce warsztaty EyeEm Masterclass odbyły się  28 października w Toruniu. Poprowadził je wraz ze mną Mateusz Jaszak – znany wam członek Grupy Mobilni i Ambasador EyeEm. Przed wydarzeniem wykonaliśmy także spot promocyjny, który nagraliśmy wyłącznie smartfonami. Na warsztaty, do Toruńskiej Tech-Kawiarni Hanza Caffe, przybyli nie tylko miejscowi goście, ale także entuzjaści fotografii mobilnej spoza Torunia (w sumie ponad 17 osób). Różny stopień zaawansowania uczestników był dla nas niemałym wyzwaniem, któremu – jak przyznali uczestnicy – sprostaliśmy. Podczas wydarzenia, razem z Mateuszem zaserwowaliśmy przybyłym sporą porcję podstawowej, acz niebanalnej wiedzy fotograficznej. “Na samym początku, zaskoczyliśmy uczestników wydarzenia tym, że nie są w stanie odróżnić zdjęć z telefonu komórkowego od tych z lustrzanki”, opowiada Mateusz, “Następnie, przedstawiliśmy podstawowe zasady kompozycji, ustawień kamery oraz źródła inspiracji. Dostosowaliśmy program warsztatów do trzech najbardziej popularnych platform mobilnych i zaprezentowaliśmy możliwości różnorodnych aplikacji, z których sami korzystamy w codziennej pracy.”

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Mateusz Jaszak (@deepobserveron)

Za pomocą eksperymentów na własnych smartfonach uczestnicy mieli możliwość poznać podstawy kompozycji oraz zasady rządzące zarówno światłem (co najważniejsze), jak i ich mobilnym sprzętem (co niezbędne). Nie zapomnieliśmy również o aplikacjach fotograficznych na różne platformy wraz z ich możliwościami, wadami i zaletami oraz o sprzęcie dodatkowym. W przerwach odpowiadaliśmy na masę pytań, często wykraczających poza ramy fotografii mobilnej oraz rozwijaliśmy kilka fotograficznych zagwozdek i dylematów.

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Michał Piwowarski (@majkeeelo)

Po zakończeniu części teoretycznej pierwszej polskiej edycji EyeEm Massterclass odbył się obiecany photowalk ulicami toruńskiej Starówki, do którego dołączyła Gosia Radziszewska z rodzinką. Zaangażowanie uczestników i rezultaty ich pracy, pokazały, że warto rozpowszechniać pasję do fotografii mobilnej. Z kolei niezliczone i ciekawe pytania dały nam do zrozumienia, że jednodniowe warsztaty to zdecydowanie za mało czasu na naukę.

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Goha Radziszewska (@goh_amku)

Część prac uczestników warsztatów możecie już zobaczyć na EyeEmie i Instagramie pod hashtagiem #trnEyeEmMasterClass. Zaglądajcie tam co jakiś czas – zdjęcia ciągle są publikowane.

Jeżeli z jakichś przyczyn nie dotarliście w październiku do Torunia, to na tej stronie http://1drv.ms/1yx4OhP znajdziecie prezentację z warsztatów. Zapraszamy do obserwowania naszych profili – Mateusz Jaszak i Jakub Jacek – aby nie przegapić kolejnych warsztatów, o których na pewno będziemy informować. Obserwujcie również stronę Grupy Mobilni – tu również, jak zawsze, będziemy zamieszczać najświeższe informacje ze świata fotografii mobilnej.

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Goha Radziszewska (@goh_amku)

Jakub Jacek i Mateusz Jaszak

Notka biograficzna Jakuba Jacka

Znajomi mówią: artysta – fotograf; muzyk. W rzeczywistości raczej zabiegany i uparty perfekcjonista nieustannie próbujący rozciągnąć złośliwą do bólu dobę. Czasem coś napiszę, czasem coś ustrzelę. Czasem i jedno, i drugie. Nigdy jednak nie mieszkałem pod mostem tak więc na miano prawdziwego artysty jeszcze sobie nie zasłużyłem.

Photo blog: www.jakubjacek.blogspot.com
EyeEm: http://www.eyeem.com/u/kecajj
Instagram: http://instagram.com/kecajj
Twitter: www.twitter.com/jakubjacek
Facebook: https://www.facebook.com/jjfot

komentarze 2

  1. Qbakrm napisał(a):

    Jest możliwość ponownego udostępnienia prezentacji z warsztatów? Bardzo jestem ciekaw ( Do Torunia ciut za daleko mam ) a link nie działa…

  2. Grzegorz Olszowik napisał(a):

    Czy istnieje szansa na powtórzenie tych warsztatów?

Zostaw komentarz

MENU: