Rewolucja dla wiskokamowców

14 listopada 2014

Autor: Michał Szklanowski

Wczoraj, tj. 12 listopada, znana wszystkim mobilnym fotografom firma Visual Supply Co, lepiej znana pod nazwą VSCO, udostępniła nowe wersje swojego flagowego produktu – aplikacji VSCOCam (czyt. wiskokam) na smartfony działające pod kontrolą systemów iOS oraz Android.

VSCOCam 4.0 dla iOSa i VSCOCam 3.1 dla Androida przynoszą szereg zupełnie rewolucyjnych zmian, dzięki którym edycja i udostępnianie fotografii staje się jeszcze większą frajdą.

Niestety wersja dla Androida nie otrzymała pełnej dawki nowych możliwości, ale pojawią się one w kolejnej wersji (prawdopodobnie 4.0).

 

Dziennik (Journal)

IMG_0308

Już od pewnego czasu VSCO testowało funkcję dziennika pozwalającą na łączenie fotografii z  tekstem – komentarzem lub opisem. Firma wykorzystała tutaj istniejącą już platformę Exposure, z której dzięki VSCO możecie korzystać całkiem za darmo. Teraz dziennik jest dostępny dla każdego użytkownika aplikacji (na razie tylko na urządzeniach z iOS!); z jego pomocą możemy spokojnie prowadzić mikro-bloga, podobnie jak na Tumblr, z tą różnicą, że otrzymujemy do dyspozycji znakomite filtry i narzędzia do edycji zdjęć “made by VSCO”.

Aby pokazać ciekawe przykłady dziennika, producent aplikacji nawiązał współpracę ze znanym magazynem The FADER, który zaczął publikować swoje archiwalne fotografie i reportaże na nowej platformie.

 

Synchronizacja pomiędzy urządzeniami

IMG_0309
VSCO wprowadza moduł synchronizacji pomiędzy urządzeniami. I to nie tylko pomiędzy urządzeniami iOS (np. iPhonem i iPadem), ale także pomiędzy iOS a urządzeniami na platformie Android.

Po zaznaczeniu plików wystarczy stuknąć w małe kółeczko z dwiema strzałkami, aby rozpocząć synchronizację. VSCO jest bardzo sprytne – fotografie są synchronizowane razem z wszystkimi zmianami. Tak więc można płynnie przechodzić z edycją ze smartfona na tablet i z powrotem. Funkcjonalność działa na iOS i Androidzie.

Oprócz synchronizacji urządzeń mobilnych VSCO dodało także możliwość ładowania zdjęć przez komputer. Pod tym adresem można skorzystać z formularza, który umożliwia załadowanie dowolnej ilości zdjęć i przesłanie ich na zarejestrowane dla tego samego konta urządzenia mobilne. Formularz umożliwia ładowanie plików JPG i PNG o rozmiarze do 25MB.

 

Aplikacja na iPada

IMG_0310

Tak! VSCO jest wreszcie dostępne na iPada! I nie tylko “dostępne”: interfejs aplikacji został odpowiednio zoptymalizowany dla urządzenia z większym ekranem, zawiera też funkcję podglądu wszystkich filtrów dla aktualnie obrabianego zdjęcia (ta funkcja jest dostępna wyłącznie na iPadzie).

 

Niedestrukcyjny proces obróbki z historią zmian

IMG_0311

Stali użytkownicy VSCOCam zapewne dawno temu zauważyli, że fotografie dodane do galerii VSCOCam można edytować wiele razy, poprawiając lub ulepszając poprzednie obróbki, bez straty jakości.

Nowe VSCO przynosi historię zmian. Panel dostępny po stuknięciu przycisku historii (ikona z wypunktowaną listą) pozwala nam określić, jakich dokładnie zmian dokonaliśmy na zdjęciu (dawniej ta informacja nie była dostępna).

Dzięki historii zmian i synchronizacji pomiędzy urządzeniami VSCOCam staje się bardzo wygodnym narzędziem do edycji i publikacji zdjęć przy wykorzystaniu różnych urządzeń. Funkcja historii zmian jest obecnie dostępna również tylko dla iOS.

 

Inne pomniejsze usprawnienia

Oprócz dużych zmian VSCO wprowadza szereg mniejszych, np:

  • możliwość wyboru pomiędzy białym a czarnym tematem w interfejsie kamery;
  • lepsze wyszukiwanie w dziennikach, gridzie i osobach przy użyciu słów kluczowych;
  • łatwe przechodzenie pomiędzy interfejsami przeglądania innych zdjęć i edycją swojej galerii za pomocą gestów.

Urządzenia z Androidem otrzymują także:

  • poprawioną aplikację kamery;
  • możliwość rozdzielenia punktów fokusu i ekspozycji na wybranych urządzeniach HTC;
  • uruchomienie bezpośrednio w aplikacji kamery.

 

Podsumowanie

VSCO w nowych wersjach swojej flagowej aplikacji dla iOSa i Androida wprowadziło szereg rewolucyjnych zmian, dzięki którym VSCOCam staje się kompletną platformą do edycji i publikowania zdjęć w sieci. Czy to w nowym dzienniku, czy w tradycyjnym minimalistycznym gridzie,  legiony użytkowników VSCOCam będą mogły dać upust swojej kreatywnej pasji.

A na sam koniec deser, znakomite wideo promocyjne nowej wersji VSCO.

Jeden komentarz

  1. Rafał Piotrzkowski pisze:

    Aktualizację należy pochwalić, szczególnie za przystosowanie interfejsu appki do iPada (w końcu), ale i tak jestem rozczarowany. Tego na co czekam najbardziej – na współpracę z rozszerzeniami („extensions”) na iOS wciąż brak.

Zostaw komentarz

MENU: