Mobilny Tydzień 2.0 – przegląd zdjęć tygodnia, odsłona 1 (64)

15 września 2014

Tak jak zapowiadaliśmy na początku września, wracamy do akcji Mobilny Tydzień, czyli cotygodniowych przeglądów najciekawszych zdjęć wykonanych za pomocą smartfonów i zamieszczonych w instagramowej galerii. W akcji biorą udział fotografie opatrzone odpowiednim tagiem i opublikowane w terminie: od poniedziałku (g. 9:00) do soboty (g. 20:00). W ubiegłym tygodniu obowiązującym tagiem był #mobilnytydzien1, a autorem przeglądu jest Michał Koralewski.

Pierwsza odsłona akcji Mobilny Tydzień 2.0 (a 64. w ogóle) zgromadziła ponad 500 zdjęć. Wybrałem siedem fotografii, które w moim subiektywnym odczuciu były najciekawsze. Najbardziej spodobała mi się czarno-biała fotografia wykonana przez Pawła Magnusa (@magnus___p). Drugie miejsce przyznaję @ala_wu za zdjęcie ojca z dzieckiem. Gratuluję!

Najlepsze zdjęcia:

Zdjęcie Pawła jest doskonałe w swej prostocie. To bardzo dobry przykład tego, jak tworzyć czarno-białą fotografię o silnej kompozycji za pomocą smartfona. Wyraźna pozioma linia horyzontu wywołuje wrażenie stabilności, tworzy wyraźną podstawę, na której fotograf zbudował kadr. Mgła usuwa z pola widzenia całe tło – drzewa, budynki itp., wyrzuca poza kadr każdy zbędny element kompozycji, dzięki czemu odbiorca może się skoncentrować na tym, co w fotografii czarno-białej jest najważniejsze: kontraście, fakturze i opowieści. Wzrok przesuwa się najpierw w stronę postaci w kapturze, a następnie, biegnąc dokładnie tam, gdzie spogląda owa tajemnicza postać, napotyka trzy sylwetki czarnych koni, które stanowią bardzo mocne akcenty zdjęcia. Brawo!

Zdjęcie Ali to zupełnie inna kategoria zdjęć. Mamy tu kolorową fotografię, na którą nałożono filtr i teksturę, za pomocą której fotograf dodał do obrazu szum i efekt postarzenia. Bardzo ładne wykorzystanie dwóch podstawowych zasad kompozycji – reguły trójpodziału (postacie ojca z dzieckiem znajdują się w miejscu przecięcia dwóch linii wiodących: prawej i dolnej) oraz naturalnego obramowania (gałęzie drzew otaczają bohaterów zdjęcia, pozwalając odbiorcy skupić się na rozgrywającej się scenie oraz nadające zdjęciu wrażenie głębi). Gałęzie spełniają jeszcze jedną funkcję – dzięki nim zdjęcie jest dość ciemne (mimo silnego źródła światła w tle), co wywołuje w odbiorcy wrażenie niepokoju i jakiejś tajemnicy. Kto patrzy na ojca z dzieckiem i jakie ma intencje?

Pozostałe wyróżnione zdjęcia:

Serdecznie gratuluję wszystkim autorom wyróżnionych zdjęć i zachęcam do dalszego udziału w Mobilnym Tygodniu.

Informacje o zasadach akcji Mobilny Tydzień znajdują się W TYM ARTYKULE.

Tag obowiązujący w tym tygodniu (od poniedziałku, g. 9:00 do soboty, g. 20:00): #mobilnytydzien2

 

Na zakończenie mamy dla Was dobrą wiadomość. Rozpoczynamy współpracę z serwisem opinii Wszystko Co Najważniejsze, gdzie co miesiąc będziemy publikować podsumowanie czterech kolejnych przeglądów z serii Mobilny Tydzień. Dwa najlepsze zdjęcia z każdej edycji Przeglądu zostaną pokazane na łamach serwisu w dziale „Klub kawowy”.  Będziemy Was informować o terminach kolejnych publikacji.

logo_wcn

 

Zostaw komentarz

MENU: