Mobilny Tydzień 2.0 – nowa odsłona tagu popularnego przeglądu zdjęć

5 września 2014

W maju zeszłego roku zaproponowaliśmy Wam udział w cyklicznej zabawie pod hasłem „Mobilny tydzień”. Zgodnie z jej zasadami w każdy kolejny poniedziałek publikowaliśmy na stronie internetowej wybór najciekawszych zdjęć opatrzonych na Instagramie tagiem #mobilnytydzien lub dodanych do grupy Polska fotografia mobilna w serwisie Flickr. Pierwsze wyniki naszej zabawy pojawiły się 27 maja 2013 roku, a same przeglądy kontynuowaliśmy przez 63 tygodnie, do 4 sierpnia bieżącego roku. Popularność tagu #mobilnytydzien przerosła nasze oczekiwania: do chwili obecnej na Instagramie pojawiło się już prawie 45.000 zdjęć i – mimo, że chwilowo wstrzymaliśmy przeglądy – każdego tygodnia liczba ta wzrasta o kolejnych kilkaset zdjęć.

Akcja „Mobilny tydzień” ma dla nas szczególne znaczenie: to była pierwsza rzecz, jaką zaproponowaliśmy jako grupa Mobilni. Dzięki niej poznaliśmy wielu niezwykłych polskich fotografów mobilnych, z wieloma rozpoczęliśmy ścisłą współpracę, a sam Mobilny tydzień doczekał się także pierwszej w Polsce zbiorowej wystawy fotograficznej w Murowanej Goślinie (później zdjęcia z wystawy pojechały do Wrocławia). Z czasem, gdy liczba zdjęć znacząco wzrosła i przygotowanie tygodniowego przeglądu zajmowało nam kilka godzin, postanowiliśmy nieco zmodyfikować zasady zabawy, wprowadzając tematy przeglądów, takie jak: czerń i biel, architektura miejska, abstrakcja itp.

Nowe zasady:
Teraz, wypoczęci po urlopach, postanowiliśmy niejako powrócić do korzeni naszej zabawy i zrezygnować z ustalania tematów przeglądów. Znów będziemy po prostu subiektywnie wybierali te zdjęcia, które spodobały nam się najbardziej i które opowiadają najciekawsze historie. Ale uwaga – nie jest to zupełny powrót do dawnych zasad akcji „Mobilny tydzień”, a raczej ich kolejna próba modyfikacji. Tag #mobilnytydzien już dawno przekroczył granice naszego kraju i coraz częściej wykorzystywany był jako „kolejny popularny tag instagramowy” przez ludzi, którzy bezrefleksyjnie dodają najróżniejsze słowa kluczowe do swoich zdjęć, licząc po prostu na większą liczbę „lajków”. Dlatego też tym razem postanowiliśmy dodać do tagu #mobilnytydzien numerację, dzięki czemu nasze przeglądy ograniczone zostaną do zdjęć fotografów, którzy na bieżąco śledzą wyniki naszej zabawy i zorientują się w tym, który kolejny numer należy dodać do tagu. Raz po raz będziemy ogłaszali specjalną edycję Mobilnego Tygodnia, z określoną tematyką i indywidualnym tagiem, odnoszącym się do tematu (np. #mobilnytydzienABSTRAKCJA). Chcemy także zrezygnować z przeglądania zdjęć publikowanych na Flickrze i skupić się tylko na Instagramie oraz zmienić czas przyjmowania zdjęć do przeglądu. Od teraz Mobilny Tydzień będzie trwać od poniedziałku, g. 9:00 do soboty, g. 20:00. Niedziela, jako dies Dominicus, będzie wolna – i dla Was i dla nas. Zdjęcia opatrzone tagiem #mobilnytydzien w niedzielę, nie będą brane pod uwagę podczas przygotowywania przeglądu.


Podsumowując:

1. Mobilny Tydzień trwa od poniedziałku(godzina 9:00) do soboty (godzina 20:00).

2. Tag, jaki należy dodać, ma postać: #mobilnytydzienX, gdzie X jest kolejnym numerem przeglądu (np. #mobilnytydzien1, #mobilnytydzien2, … #mobilnytydzien40)

3. Nie ma ustalonego tematu przeglądu. Publikujecie po prostu najlepsze zdjęcia, opowiadające ciekawą historię. Wyjątek stanowią specjalne edycje Mobilnego Tygodnia, które będą określone tagiem w postaci #mobilnytydzienTYTUL, gdzie TYTUL będzie odnosił się do ustalonej tematyki. Takie specjalne edycje będą organizowane dość rzadko, a dowiecie się o nich z podsumowania opublikowanego wcześniej przeglądu.

4. W Mobilnym Tygodniu biorą udział tylko zdjęcia z Instagramu.

5. I oczywiście – w naszej akcji mogą brać udział tylko zdjęcia z telefonów komórkowych, smartfonów i innych urządzeń mobilnych. Nie dodawajcie zdjęć z kompaktów, lustrzanek i innych aparatów fotograficznych – takie zdjęcia mogą brać udział w przeglądach innych portali fotograficznych. My zajmujemy się tylko fotografią mobilną.


Zaczynamy w najbliższy poniedziałek! Od godziny 9:00 możecie do swoich zdjęć dodawać tag #mobilnytydzien1. Pierwsze podsumowanie akcji Mobilny Tydzień 2.0 będzie w poniedziałek, 15 września!

PS. Autorem zdjęcia tytułowego jest Mateusz Adamiak.

komentarzy 6

  1. Jo Lanta pisze:

    Ciekawy tekst, szkoda, że nie napisaliście również o wystawie Fotografii Mobilnej we Wrocławiu.

  2. Eremitarob pisze:

    Witam. na początku lipca wysłałem mail rejestracyjny i nie dostałem potwierdzenia rejestracji w waszej grupie, czy w związku z tym godzien jestem tagować na nowych zasadach, czy zapomnieć?

  3. @Eremitarob – Aktualnie nie przyjmujemy do grupy nowych członków. Natomiast akcja #mobilnytydzien jest skierowana do wszystkich fotografujących smartfonami, a nie do członków grupy Mobilni.

  4. […] odsłonie Mobilnego Tygodnia. Informacje o zasadach naszego, cotygodniowego konkursu znajdują się W TYM ARTYKULE. Tag obowiązujący w tym tygodniu (od poniedziałku, g. 9:00 do soboty, g. 20:00) to: […]

  5. […] wrze­śnia 2014 roku kon­kurs Mo­bilny Ty­dzień prze­ro­dził się w Mo­bilny Ty­dzień 2.0 i wła­śnie nad­szedł czas pod­su­mo­wa­nia jego pierw­szych kil­ku­na­stu edy­cji […]

Zostaw komentarz

MENU: