Opis aplikacji „Black” na Windows Phone

12 sierpnia 2014

Miłośnicy fotografii używający iOS i Androida mają VSCO Cam, natomiast właściciele smartfonów działających na Windows Phone mogą od paru miesięcy pobierać aplikację Black autorstwa dwóch deweloperów: Alvaro Arregui i Petera Stojanowskiego. Jest to narzędzie adresowane do ambitnych amatorów ceniących urok fotografii analogowej. Ten symulator klasycznych czarno-białych filmów (np. HP5 Ilforda lub TRI-X 400 Kodaka) powstał na drodze szczegółowych analiz zdjęć analogowych w celu możliwie najwierniejszego przeniesienia ich właściwości do cyfrowych filtrów. Jak twierdzą autorzy, różnica między zdjęciem z nałożonym efektem z aplikacji BLACK oglądanym na ekranie telefonu a oryginalnym zdjęciem analogowym jest bardzo niewielka.

Alvaro i Stojanowski udostępniają jak na razie cyfrowe ekwiwalenty siedmiu klasycznych filmów. Osobiście najczęściej korzystam z filmu NEOPAN 400 ze względu na bardzo drobne „ziarno” i zdolność odzwierciedlania szerokiego pasma tonów.

Zobaczcie jednak, czym się różnią dane „filmy”:

Efekt ILFORD HP5

Efekt ILFORD HP5

Efekt FUJIFILM FP 3000B

Efekt FUJIFILM FP 3000B

Efekt LADY GRAY 400

Efekt LADY GRAY 400

Efekt KODAK TRI-X 400

Efekt KODAK TRI-X 400

Efekt FUJI NEOPAN 400

Efekt FUJI NEOPAN 400

Efekt AGFA APX 400

Efekt AGFA APX 400

Efekt SHANGHAI GP3 100

Efekt SHANGHAI GP3 100

A jak wypada porównanie cyfrowych kopii z ich analogowymi pierwowzorami? W teście przywołanym na blogu projektu http://blackapp.photo/post/80809981113/ … 0-blackapp użyto aparatu Hasselblad 503CX z obiektywem Zeiss 50mm oraz smartfona Nokia Lumia 1020 z matrycą 41 MPx i technologią PureView. Test miał pokazać czym różni się zdjęcie z tradycyjnego filmu KODAK 400 TMAX w zestawieniu z jego cyfrowym odpowiednikiem.

Zdjęcia różnią się głębią ostrości, co wynika z odmiennych układów optycznych. Poza tą jedną różnicą, czy widzicie inne? Fotografia z Lumii 1020 jest nieco ciemniejsza, jednak kontrast i rozpiętość tonalna jest porównywalna.

Aplikacja Black poza dodaniem wybranego filtru umożliwia skorzystanie z potężnego narzędzia w postaci krzywych, dzięki którym uzyskacie pełną kontrolę nad rozkładem kontrastu na fotografii.

8

Ponadto możecie jeszcze zastosować winietę oraz regulację typu „fade” dającą efekt blaknięcia.

9

Użytkownicy platformy Microsoftu otrzymali aplikację, jakiej próżno było szukać dotychczas w sklepie Windows Phone. Deweloperzy zrozumieli, że Nokia i Microsoft zainwestowali w fotografię czas i pieniądze, udzielając im zaawansowanych narzędzi obrazowania (SDK Imaging).
Aplikację możecie pobrać bezpośrednio z Windows Phone Store lub przy użyciu kodu QR znajdującego się poniżej. Miłego edytowania!

 Black

Autor recenzji: Mateusz Jaszak

Redakcja: Wojtek Papaj

Zostaw komentarz

MENU: