Polacy wyróżnieni w IPPAwards 2014!

13 czerwca 2014

Konkurs Iphone Photography Awards jest najstarszym międzynarodowym konkursem fotografii mobilnej. W tym roku odbył się po raz siódmy. Każdego roku do walki o tytuł najlepszego fotografa startują tysiące autorów zdjęć z ponad 30 krajów całego świata. Już w ubiegłym roku mieliśmy powody do dumy, gdy zdjęcia dwojga członków grupy Mobilni zostały docenione przez międzynarodowe jury. W tym roku wyróżniono aż sześć naszych zdjęć! Poniżej prezentujemy wyróżnione zdjęcia, zrobione przez ludzi należących do grupy Mobilni, wraz z krótkim komentarzem samych autorów. Natomiast wszystkie nagrodzone fotografie możecie  obejrzeć na stronie konkursu.

Kategoria: Architektura, wyróżnienie dla Adama Oczkosia

ippa_adam_oOd autora: Zdjęcie przedstawia fragment Ścieżki kościelnej w Elblągu. Ścieżka w średniowieczu stanowiła wąskie przejście między kamienicami, łącząc trzy kościoły Starego Miasta. Stąd też jej nazwa. Po II wojnie światowej ocalał tylko odcinek łączący dwie ulice. Całe przejście rozpiera dziesięć gotyckich łęków (łuków), które przy odpowiednim świetle potrafią dać ciekawe kadry. Zdjęcie zostało zrobione w 2013 roku za pomocą iPhone 5. Ostateczny efekt uzyskałem z pomocą aplikacji Snapseed i VSCOcam.

Kategoria: Inne, wyróżnienie dla Małgosi Radziszewskiej

ippa_gosiaOd Autora: Zdjęcie starszego Pana na poznańskim Starym Rynku zrobiłam podczas rodzinnego spaceru przy pomocy iPhone’a 5c. Szłam wolnym krokiem za tym mężczyzną kilka metrów i pstrykałam zdjęcia. Później wybrałam najlepsze ujęcie i wstępnie obrobiłam je w Snapseedzie (crop, center focus). Użyłam wtedy także opcji HDR w trybie People (standardowo redukuję efekt do około 20 procent i pewnie wtedy tez to zrobiłam;). Następnie zedytowałam zdjęcie w VSCO cam nakładając mój ulubiony filtr F2.

Kategoria: Ludzie, wyróżnienie dla Michała Koralewskiego

ippa_michal_kOd autora: Deszczowy Poznań jest chyba jednym z najczęściej wykorzystywanych przeze mnie motywów fotograficznych. Czarne parasole, woda spływająca urokliwymi brukowanymi uliczkami, zabytkowe kamienice, niknące we mgle, a do tego jeszcze pozbawione miejskiego gwaru podwórka, zdobione bramy i wyjątkowe podcienia… Godzinami mógłbym fotografować życie poznańskiej Starówki. To był jeden z tych deszczowych dni na przedwiośniu – zimno, mokro, z porywistym wiatrem urywającym głowę. Przez dłuższy czas fotografowałem ludzi z parasolami, ale dopiero na samym końcu, gdy już wracałem do domu, natknąłem się na tę starszą kobietę z parasolem. Szła ulicą Wodną, na moment schroniła się przed deszczem w podcieniach narożnej kamienicy, po czym znów rozłożyła parasol i wschodnią ścianą Starego Rynku poszła w kierunku ulicy Żydowskiej. W ciemnym, nieco za dużym płaszczu i z czarnym parasolem tak doskonale komponowała się z deszczową aurą i zacienionymi uliczkami, że patrzyłem na nią jak urzeczony, starając się nie poruszyć. W związku z tym udało mi się zrobić tylko to jedno zdjęcie, zanim zniknęła we mgle.

Kategoria: Ludzie, wyróżnienie dla Rafała Piotrzkowskiego

ippa_rafal_pOd autora: Upatrzone miejsce, cierpliwość, odrobina szczęścia i ostateczny szlif w postprodukcji. To składowe, które odegrały kluczowe role w tworzeniu tej fotografii. Najpierw Wielki Łuk w paryskiej dzielnicy La Défense, fantastyczne i bardzo fotogeniczne miejsce. Spacerując dookoła budowli znalazłem kawałek niczym nieskażonej przestrzeni, gdzie postanowiłem zapolować. Skomponowałem odpowiedni kadr i czekałem na to co się wydarzy. Przed obiektywem przewinęło się wiele postaci, wiele obrazów. Zrobiłem wtedy kilka, a może nawet kilkanaście zdjęć. Wspomniana wcześniej odrobina szczęścia sprawiła, że pojawił się mężczyzna w lekko nonszalanckiej i luźnej pozie, z wzrokiem wbitym w… przestrzeń. Ideał. Później dokonałem lekkich poprawek w Snapseed i VSCO Cam oraz, w celu usunięcia niepotrzebnych elementów, zmieniłem kadr na kwadratowy. Dzięki temu obraz stał się klarowny i pozwolił skupić się na jego istotnych puntach. Na mężczyźnie i kierunku jego wzroku, który bez obaw patrzy gdzieś w nieskończoność. Dlaczego jest taki spokojny? Co tam widzi? Nowy świat? Nowe możliwości? Obraz jest niczym okładka książki fantastyczno-naukowej.

Kategoria:Pory roku, wyróżnienie dla Michała Szklanowskiego

ippa_michal_sz_1Od autora: Spacerując ze smartfonem w kieszeni na nowo odkrywam dobrze znane kąty ulic z sąsiedztwa. Tak właśnie było ze zdjęciem pnącza oplatającego ścianę. Zrobiłem je późną jesienią, wszystkie liście już opadły, tylko te kilka kolorowych listów trzymało się pnącza ostatkami sił. Pogoda była kiepska, pochmurno, zacinał lekki deszcz. Pomyślałem, że uwiecznię ten obraz żeby zatrzymać przemijanie pór roku, żeby choć na chwilę zatrzymać czas. Edycja była bardzo prosta. Przycięcie do kwadratu, lekkie podrasowanie nasycenia kolorów (Snapseed) i selektywne usunięcie koloru ze ściany (iPhoto).

Kategoria:Martwa natura, wyróżnienie dla Michała Szklanowskiego

ippa_michal_sz_2Od autora: Kolejny owoc wycieczki w najbliższe sąsiedztwo – most na Renie. Przy jednym z brzegów „zaparkowane” są łodzie flisackie (takie które odpycha się długimi kijami). Było świeżo po deszczu, woda o głębokim kolorze zieleni pomieszanej z błękitem. No i łódź, do połowy napiełniona deszczówką. Kolejny obraz, który sprawił, że przystanąłem. Ta łódź jest tutaj, poczeka, aż woda wyschnie, zrobi się lepsza pogoda i przyjdzie właściciel, żeby nią trochę popływać. Będzie cierpliwie na niego czekała. Edycja ograniczyła się do solidnego przycięcia (żeby usunąć rozpraszające szczegóły) – w iPhoto oraz lekkiej selektywnej korekty jasności, kontrastu i kolorów w Snapseed używając punktów kontrolnych.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie też na stronach Fotokomórkomanii!

Zostaw komentarz

MENU: