Akcja Fotokreacja — podsumowanie szóstej edycji

15 maja 2014

Autor: Przemysław Fall

Przed wami podsumowanie szóstej edycji naszej zabawy Akcja Fotokreacja. Tym razem „pod nóż” poszło moje zdjęcie dublińskiego łabądka. Mimo awersji niektórych instagramowiczów do owego ptaka ;) powstały 42 przeróbki oznaczone tagiem #fotokreacja6. Najbardziej spodobały mi się interpretacje Ewy, Marcina, Krzysztofa oraz Jerzego.

Oto prace wyżej wymienionych autorów wraz z opisem edycji:

Ewa:

W zdjęciu bazowym rzucił mi się w oczy kontrast (w dali widać skąpane w słońcu chmury, a łabędź jest w cieniu) i poszłam tym tropem, zmieniając jednak relację. Tym razem to pierwszy plan miał być tym spokojnym, a dalszy stanowić kontrast, który nada życia/akcji całej kompozycji (nadciągająca burza).

W aplikacji Fhotoroom wykadrowałam łabędzia, podkręciłam jasność i kontrast, a w Fantasia Painter Free sklonowałam na zdjęcie bazowe swoją fotkę z wakacji. Na koniec nałożyłam w FPF jeden z efektów z grupy Vintage.

Tytuł: Towards the Setting Sun

Marcin:

Pomysł na „moją” wersję przygód łabędzia z oryginalnego zdjęcia Przemka Falla wziął się z chęci umiejscowienia tego pięknego ptaka w równie ujmującej i romantycznej atmosferze zachodzącego słońca. Żeby to uzyskać musiałem poddać oryginał kilku przeróbkom (iOS7), które postaram się tu zwięźle opisać:

1. Kadrowanie i kompozycja. Zastosowałem zasadę trójpodziału, umieszczając łabędzia w lewym dolnym tzw. gorącym punkcie. Użyłem do tego Snapseeda i jego narzędzi Crop / Straighten.

2. Korekcja jasności i „wyciągnięcie” cieni. Pozostając w Snapseed przeszedłem przez Tune Image z parametrami Brightness, Ambience i Shadows. W okolicach ogona łabędzia nadal pozostawał ciemny obszar, którego pozbyłem się narzędziem Selective Adjust.

3. Przy „tworzeniu” słońca z pomocą przyszła świetna, choć bardzo niedoceniana iColorama S. Wystarczyło wybrać Effects > Light > preset 8/8, skorygować położenie, barwę i… zachód słońca był gotowy.

4. Całość wymagała teraz wydobycia z płaskiego obrazu tematu kreacji, co udało się uzyskać poprzez zmniejszenie głębi ostrości planu w rewelacyjnym AfterFocus. W celu najlepszego możliwego urealnienia sceny użyłem wszystkich trzech grup ostrości: Focus, Mid i Background oraz opcji Natural Fading dającej jeszcze lepszą płynność w przechodzeniu między obszarami o różnym rozmyciu.

5. Ostateczne szlify kreacja przeszła w Mextures, gdzie kombinacją kilku krajobrazowych tekstur nadałem zabarwienie całej scenie.

Krzysztof:

Do wszystkich moich foto-przeróbek używam programu Snapseed. Jest on moim zdaniem bardzo wszechstronnym narzędziem. Gdy zobaczyłem twoje zdjęcie natychmiast zwróciłem uwagę na łagodne fale u dołu. To dało mi pomysł do porównania tych łagodnych linii fal wodnych do łabędziej szyi. Aby skoncentrować uwagę na nich, wyciąłem brzeg i niebo, równocześnie zmieniając proporcje zdjęcia. Dodało to moim zdaniem, wraz z monotoniczną barwą czerni i bieli, do dramaturgi i mistycyzmu całego ujęcia. Następnie wysunąłem na plan pierwszy wodne fale rozmazując tło z łabędziem.

Tytuł: Phoenix Eye

Jerzy:

iPhone 5S + iPad Air, Aplikacje: Snapseed, Diana Photo, Stackables, Brushstroke.

Przystępując kolejny raz do konkursu Akcja Fotokreacja już na wstępie założyłem, że chciałbym wykorzystać źródłową pracę Przemka Fall w nieco żartobliwy sposób. Jednocześnie chciałem by miała coś z „mojego stylu“ , który ciągle rozwijam.

Skorzystałem z ulubionej apki: Diana Photo, dzięki, której udało mi się stworzyć kolaż autoportretu ;) z oryginalnym zdjęciem. Snapseed posłużył mi do odpowiedniego wykadrowania i poprawy kontrastu. Stackables dodał lekkiej tekstury płótna malarskiego, a Brushstroke dopełnił „dzieła“ ;).

Dziękujemy wszystkim uczestnikom szóstej edycji Akcji Fotokreacji. Serdecznie Wam gratulujemy wyobraźni i umiejętności edycyjnych! Wkrótce kolejna odsłona naszej zabawy :)

Archiwum naszej zabawy: Akcja Fotokreacja

Zostaw komentarz

MENU: