Wrocław, Domek Romański - wystawa fotografii mobilnej

Wielka wystawa fotografii mobilnej we Wrocławiu już otwarta!

5 kwietnia 2014

Mamy przyjemność zakomunikować, że w czwartek (3 kwietnia br.) o godzinie 17:00, w Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański”, odbył się wernisaż zbiorowej wystawy fotografii mobilnej. Wystawa będzie prezentowana do 30 kwietnia br. Do Wrocławia przyjechały te same zdjęcia, które po raz pierwszy zostały pokazane w Murowanej Goślinie pod Poznaniem: około 150 prac autorstwa 75 fotografów mobilnych z całej Polski, wyłonionych w organizowanej przez nas na Instagramie i portalu Flickr zabawie „Mobilny tydzień”.

Jak doszło do tego wspaniałego dla wszystkich sympatyków fotografii mobilnej wydarzenia we Wrocławiu? Wszystko stało się za sprawą pani Jolanty Waniowskiej — jednej z autorek prezentowanych prac — która „uparła :)” się pokazać wystawę w tym pięknym dolnośląskim mieście. Nie mamy bladego pojęcia jakich czarów musiała użyć, ale udało jej się przekonać do swojego pomysłu pana Jana Bortkiewicza — kierownika artystycznego Dolnośląskiego Centrum Fotografii „Domek Romański”. Pan Jan to dusza człowiek, a rozmawiać z nim o sztuce i fotografii artystycznej można właściwie bez końca.

Domek Romański” jest niesamowitym miejscem. Kiedy patrzy się na niego od strony gmachu Soboru św. Wincentego i św. Jakuba sprawia dziwne wrażenie: ceglano-szklano-betonowy prostopadłościan przenikający się z szarym, odrapanym blokiem.

"Domek Romański" we Wrocławiu. Widok od strony gmachu Soboru Św. Wincentego i Św. Jakuba. Fot. Łukasz Gurbiel.

Domek Romański” we Wrocławiu. Widok od strony gmachu Soboru Św. Wincentego i Św. Jakuba. Fot. Łukasz Gurbiel.

"Domek Romański" we Wrocławiu. Fot. Łukasz Gurbiel.

Domek Romański” we Wrocławiu. Fot. Łukasz Gurbiel.

"Domek Romański" we Wrocławiu. Fot. Łukasz Gurbiel.

Domek Romański” we Wrocławiu. Fot. Łukasz Gurbiel.

Ceglana część „Domku Romańskiego” to pozostałości po najstarszym (datowanym na rok 1208) budynku mieszkalnym Wrocławia. Po jego rekonstrukcji w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, zaadaptowano go na największą na Dolnym Śląsku galerię fotografii. Na tę wspaniałą galerię składają się trzy piękne, surowe w formie pomieszczenia: najstarsze — romańskie, gotyckie i współczesne.

Jest czymś absolutnie nadzwyczajnym móc współorganizować wystawę fotografii mobilnej w miejscu, w którym wcześniej pokazywane były prace takich artystów jak: Ryszard Horowitz, Edward Hartwig, Jan Bułhak, Jean Loup Sieff, Jan Tarasin, Tomasz Gudzowaty. Zobaczcie jak prezentują się tam nasze (i wasze!!!) zdjęcia:

"Domek Romański"- pomieszczenie współczesne. Fot. Łukasz Gurbiel.

Domek Romański”- pomieszczenie współczesne. Fot. Łukasz Gurbiel.

"Domek Romański"- część gotycka. Fot. Łukasz Gurbiel.

Domek Romański”- część gotycka. Fot. Łukasz Gurbiel.

Kurator wystawy - pani Jolanta Waniowska - na tle prac. Fot. Łukasz Gurbiel

Kurator wystawy — pani Jolanta Waniowska — na tle prac. Fot. Łukasz Gurbiel

Fot. Łukasz Gurbiel

Fot. Łukasz Gurbiel

Fot. Łukasz Gurbiel

Fot. Łukasz Gurbiel

"Domek Romański"- część romańska. Fot. Łukasz Gurbiel.

Domek Romański”- część romańska. Fot. Łukasz Gurbiel.

"Domek Romański"- część romańska. Fot. Łukasz Gurbiel.

Domek Romański”- część romańska. Fot. Łukasz Gurbiel.

Fot. Łukasz Gurbiel

Fot. Łukasz Gurbiel

Fot. Łukasz Gurbiel

Fot. Łukasz Gurbiel

I jeszcze zdjęcie pamiątkowe z panią kurator wystawy Jolantą Waniowską:

Kurator wystawy Jolanta Waniowska i Łukasz Gurbiel. Fot. Patrycja Rupik

Kurator wystawy Jolanta Waniowska i Łukasz Gurbiel. Fot. Patrycja Rupik

Na samo otwarcie wystawy dotarło kilkadziesiąt osób. Przybyło wielu ludzi związanych z kulturą i sztuką regionu dolnośląskiego, między innymi za sprawą tego, że w czasie wernisażu nastąpiło wręczenie nagród Marszałka Województwa Dolnośląskiego dla przedstawicieli Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Nagrody wręczał znany aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu, pan Edwin Petrykat (który, jako żywo przypomina Jana Machulskiego z czasów filmu Vabank! :)). Byli również obecni fotografowie i ludzie szczerze zainteresowani fotografią. Łukasz Gurbiel — nasz przedstawiciel obecny na otwarciu wystawy — wnioskuje to po licznych rozmowach przeprowadzonych podczas całej imprezy. Łukasz przez cały czas na wernisażu był tak zajęty rozmowami z przybyłymi gośćmi, że nie zdążył zrobić ani jednego zdjęcia podczas jego trwania. Mamy nadzieję, że uda się nam zdobyć jakieś materiały z tego wydarzenia :). Najważniejsze jest to, że Łukasz jest przekonany, że wystawa się podoba!

Przed rozpoczęciem wernisażu, a także w czasie jego trwania, obecni byli przedstawiciele portalu dokis.pl - Dolnośląska Kultura i Sztuka. Oto ich nagranie:

Na koniec jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w uruchomienie wystawy we Wrocławiu! Bez siły przebicia pani Jolanty Waniowskiej, bez niebojącego się nowych wyzwań pana Jana Bortkiewicza i bez pomocy pracownic Dolnośląskiego Centrum Fotografii „Domek Romański” (pań Olgi Nazarkiewicz i Joanny Makowskiej) tej wystawy by nie było!

Osobne podziękowania należą się firmie empikfoto.pl za druk wszystkich zdjęć, które możecie obejrzeć na wystawie.

Zostaw komentarz

MENU: