Rekordowa kwota za obraz stworzony na smartfonie! – aktualizacja

1 kwietnia 2014

Podczas wczorajszej aukcji fotografii współczesnej w domu aukcyjnym Christie’s padł kolejny rekord. Wartość sprzedanych zdjęć wyniosła 512 mln dolarów, co stanowi najwyższy wynik w historii aukcji dzieł sztuki. Wielkim zaskoczeniem była dla nas informacja, że jednym z wylicytowanych dzieł była „Dama z soczewką”, autorstwa czołowego polskiego abstrakcjonisty – Wojciecha Papaja. Fotografia została wylicytowana za kwotę 209 tys. dolarów, a jej nabywcą jest Annie Leibovitz, znana amerykańska portrecistka, wielokrotnie nagradzana najbardziej prestiżowymi nagrodami (np. Grammy). „Dama z soczewką” powstała w całości na ekranie smartfonu.

Wczorajsza aukcja odbyła się z okazji 250-lecia domu aukcyjnego Christie’s, a poprowadził ją czeski krytyk sztuki Vojtěch Špenát. Na aukcji wystawiono ponad trzysta prac fotograficznych artystów z dawnego bloku wschodniego. Dominowały prace fotografików ze wschodnich Niemiec, Bułgarii i krajów byłej Jugosławii (głównie z Serbii, Słowenii i Chorwacji). Wielkim zaskoczeniem było pojawienie się prac polskiego artysty Wojciecha Papaja, który jako jedyny przekazał na aukcję dzieła wykonane w całości za pomocą telefonu komórkowego. W kategorii „prace abstrakcyjne” jego „Dama z soczewką” została sprzedana za rekordową cenę 209 tys. dolarów. Pierwszy raz w historii tego londyńskiego domu aukcyjnego praca Polaka została wylicytowana za tak duże pieniądze (przypomnijmy, że do tej pory palmę pierwszeństwa dzierżył Rafał Malczewski, który swój obraz pt. „Pejzaż brazylijski” sprzedał na aukcji za kwotę 197 tys. dolarów).

aukcja-christies

– Wiadomość o tym, że „Dama z soczewką” powstała na ekranie telefonu komórkowego była dla nas ogromnym zaskoczeniem i myślę, że właśnie ten fakt tak bardzo podbił cenę dzieła – mówi Vojtěch Špenát. – Goście zebrani na sali przecierali oczy ze zdumienia, widząc precyzję wykonania dzieła Polaka. Widziałem, że kilkoro z nich wyciągnęło swoje komórki, sprawdzając czy uzyskanie podobnych efektów jest w ogóle możliwe, lecz szybko rezygnowali, kręcąc głową z niedowierzaniem.

W związku z licznymi wątpliwościami dotyczącymi autentyczności pracy Wojciecha Papaja, powołana została specjalna komisja śledcza, złożona z czołowych brytyjskich kryptologów i krytyków sztuki, którzy, przeprowadzając skomplikowany proces demozaikowania fotografii potwierdzili, że praca jest autentyczna i faktycznie została wykonana na smartfonie Nokia. Licytacja „Damy z soczewką” miała wyjątkowo burzliwy przebieg. Uczestnicy aukcji kilkunastokrotnie podnosili stawkę, a ostatecznie nabywcą dzieła Polaka została Annie Leibovitz, która w ostatniej chwili przebiła ofertę Richarda Hernandeza.

– Jestem przeszczęśliwa, że udało mi się wygrać tę aukcję – powiedziała nam przez telefon Annie Leibovitz. – Już od dawna śledziłam instagramową galerię pana Papaja, lajkowałam wszystkie jego dzieła i czekałam na moment, gdy wreszcie będę mogła uścisnąć jego genialną dłoń.

Znana fotografka ma więcej powodów do radości, ponieważ „Dama z soczewką” jest inspirowana jednym z portretów Leibovitz, które Wojciech Papaj znalazł w Internecie.

Annie Leibovitz, fot. John Keatley

Annie Leibovitz, fot. John Keatley

Nie można zaprzeczyć, że portrety pani Leibovitz zapadają w pamięć, jednak tego, czy jej portret stanowił źródło mojej inspiracji –  nie zdradzę. Współczesna fotografia zdominowana jest przez paradygmat odbiorcy, co oznacza, że nie mogę narzucać własnej interpretacji tego obrazu – tłumaczył Wojciech Papaj, który na konferencję prasową po zamknięciu domu aukcyjnego przybył wraz z żoną i trójką dzieci.  – „Dama z soczewką” to oskórowana metafora rzeczywistości, która drąży kolejne wizualne warstwy tradycji i tożsamości.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, po powrocie do kraju Wojciech Papaj zamierza za uzyskane pieniądze kupić jeden z nowoczesnych biurowców w centrum Krakowa i przekształcić go w swoje atelier oraz siedzibę Grupy Entuzjastów Fotografii Mobilnej „Mobilni”.

Dziękujemy panie Wojciechu!


Od redakcji (02.04.2014): Oczywiście wczorajsza wiadomość była naszym żartem Prima Aprilisowym i – choć bardzo tego żałujemy – Wojtek Papaj nie kupi nam biurowca w Krakowie. Ale do rzeczy:

– Praca pod tytułem „Dama z soczewką” istnieje naprawdę i – tak – jak napisaliśmy w artykule – jest dziełem Wojtka Papaja, wykonanym w całości na telefonie Nokia. Nosi jednak inny tytuł i nie była inspirowana portretem Annie Leibovitz. Analizując oryginalny tytuł tego obrazu, możemy dotrzeć do utworu poetyckiego autorstwa T.S Eliotta p.t. „Ziemia jałowa” (The Waste Land), w którym pojawia się Madame Sosostris, przepowiadaczka przyszłości.

– Londyński dom aukcyjny Christie’s jest miejscem autentycznym, choć swoje 250-lecie istnienia będzie świętował dopiero w 2016 roku. Jeśli informacja, którą znalazłem, jest aktualna, to najwyższym wynikiem w historii aukcji dzieł sztuki jest 495 mln dolarów – wynik należy właśnie do domu aukcyjnego Christie’s, a został ustanowiony podczas aukcji dzieł Pollocka, Lichtensteina i Basquiata.

– Annie Leibovitz jest postacią autentyczną, czego niestety nie można powiedzieć o czeskim krytyku sztuki. Vojtěch Špenát to po polsku Wojciech Szpinak, a wiadomo, że szpinak jest ulubionym warzywem pewnego bohatera kreskówki – marynarza Popeye’a. No a Popeye to po polsku Papaj… i już cała zagadka rozwiązana.

Dziękujemy wszystkim za gratulacje z żartu :)

 

komentarze 2

  1. Artur Wieradzki pisze:

    dobreeee hahahahahahahaha

  2. Wilk pisze:

    Cały dzień zastanawiałem się jakie numery wycinać ale na coś tak przewrotnego nie wpadłem. Pozdrowienia z Piły ;)

Zostaw komentarz

MENU: