Trudne słówka, czyli Słownik Fotografii Mobilnej, część 3

4 marca 2014

Autor: Małgosia Radziszewska

Instagram jest znany nie tylko z ogromnej rozmaitości zdjęć, którymi ludzie chcą się dzielić, ale także olbrzymiej ilości tagów, którymi można te zdjęcia oznaczać. #Znacie #to, #gdy #ktoś #taguje #każde #swoje #słowo? Przyczyniło się to do złej sławy tagów. Złośliwi podpowiadają: #to #już #nie #umiesz #nic #normalnie #napisać? Są jednak tagi i Tagi. Chciałabym dzisiaj opowiedzieć trochę o tych drugich. O Tagach, które gromadzą ciekawe zdjęcia, ciekawe tematy czy techniki wykonania zdjęć. Zapraszam na moje subiektywne TOP 10!

1. #sidewayscity

Są takie miejsca na świecie, gdzie nie wszystko jest proste i właśnie to starają się udowodnić Ci, którzy fotografują pochylone miasta. Zasada jest jedna: zrób zdjęcie jakiejś ulicy “pod górkę” i wyprostuj linię “chodnika” w dowolnej aplikacji, a budynki będą sprawiać wrażenie, że zaraz runą, ale spokojnie – to tylko pozory:)

2. #killerpuddlegram

Kałużografia w najlepszym wydaniu – właśnie to stara się gromadzić samorodny (niepowiązany z żadnym konkretnym kontem na Instagramie) tag Killerpuddlegram. Lustrzane odbicia dodają odrobinę magii temu, co widzimy na pierwszy rzut oka. Przypadkowi przechodnie jednak często bardzo się dziwią widząc osobę, która przykucnęła nad kałużą i stara się wydobyć z niej tę głębię, och gdyby tylko widzieli ten zadziwiający efekt końcowy!

3. #latergram

Spóźnione fotografie, brzmi poetycko i z poezją ma w sumie coś wspólnego – piękne obrazy przeszłości, jak nasze wspomnienia, do których wracamy z utęsknieniem, zbierane są właśnie w Latergramie. Można więc latem wrzucić fotkę z wyjazdu na narty, a zimą pokazywać wspomnienia z udanych wakacji, wszystkie chwyty dozwolone byleby publikacja zdjęcia była grubo po czasie…

4. #bnwbutnot

Monochromatycznie, ale nie czarno-biało i nie monotematycznie, to właśnie kolekcjonują członkowie Bnwbutnot. Są tam więc czyste krajobrazy i postarzone portrety – w ciepłych sepiach i chłodnych błękitach i pomimo tej różnorodności tematów nadal udaje się utrzymać ten romantyczny klimat starych fotografii.

5. #wickedflip

Figlarny obrót spraw, to pokazuje Wickedflip. Gdzie góra, gdzie dół? A kogo to obchodzi, bywają takie dni, że wszystko zdaje się stać na głowie, a wówczas taka kolekcja obróconych zdjęć, będzie jak znalazł!:)

6. #polskiedrogi

Nie ma co narzekać, jakieś drogi jednak w tym kraju są, są na to twarde dowody zebrane w tagu #polskiedrogi:)

7. #oilspill_art

Jedni powiedzą to “metafora Wszechświata”, inni “ktoś postrzelił robota”, ale jedno jest pewne – warto się czasem pochylić ze swoim smartfonem nad plamą oleju, benzyny, czy czegokolwiek innego, co zmienia nasze czarne i smutne asfaltowe drogi w tęczowe dzieło sztuki:)

8. #shadowphiles

Cieniofile są wśród nas. Są też tagi, które zbierają owoc ich rąk, a raczej uchwycone na fotografii zabawy świateł i cieni.

9. #emptyplaces

Puste korytarze, puste pokoje, puste przestrzenie pojazdów komunikacji miejskiej. To niekoniecznie kolekcja miejsc opuszczonych. Czasem to po prostu chwilowa, niepokojąca nieobecność ludzi w miejscach, gdzie jednak spodziewamy się tłumów. Jeśli znajdziecie takie puste wnętrza, koniecznie je sfotografujcie i oznaczcie tagiem Emptyplaces.

10.#graveyard_dead

Jeśli lubicie spacery po starych cmentarzach, to na pewno spodoba wam się nekroklimat panujący w tagu Graveyard_dead. Zapomniane groby, zdjęcia i medaliony nagrobne czy porośnięte mchem aniołki – cała kolekcja cmentarnych atrybutów w jednym miejscu.

 

Zapraszamy także do lektury poprzednich części Słownika!

Część 1
Część 2

Jeden komentarz

  1. […] – Lubisz Instagram, ale nie wiesz o co chodzi w niektórych hasztagach? Dzięki temu poradnikowi dowiesz się m.in. co to #latergram, #wickedflip, czy […]

Zostaw komentarz

MENU: