Uwielbiam drażnić ludzi swoim entuzjazmem do fotografii mobilnej – rozmowa z Janą Dúbravčíkovą z grupy Opojení

5 marca 2014

Jana Dúbravčíková, przesympatyczna Czeszka, z wielkim entuzjazmem promuje fotografię mobilną w swoim kraju. Jest członkinią zaprzyjaźnionej z nami grupy Opojení, a także redaktorką portalu iphonefoto.cz. Na początku roku zwróciła się do nas z zaproszeniem, żebyśmy przyłączyli się do wystawy fotografii mobilnej, która lada dzień (a dokładnie 7 marca) odbędzie się we wnętrzach zabytkowego zamku w czeskim mieście Holesov. Niedawno udało mi się zamienić z Nią kilka słów i zapytać o wystawy (nadchodzącą w Holesov i poprzednią, która odbyła się w Pradze) oraz o samą grupę Opojení.

Michał Koralewski: Cześć Jana, jak się masz? Denerwujesz się zbliżającą się wystawą?
Jana Dúbravčíková: Cześć Michał. Bardzo! Czasami śnią mi się koszmary z tego powodu! Żartuję, jestem tym po prostu bardzo podekscytowana.

Michał: Marcowa wystawa jest Waszą pierwszą międzynarodową imprezą, tak?
Jana: Niezupełnie. Ta zbliżająca się wystawa jest nieco bardziej międzynarodowa niż poprzednia, ponieważ Wy, Mobilni, będziecie na wernisażu obecni w sposób cielesny :) Na wystawie w Holesov pokażemy około stu zdjęć zrobionych przez członków grupy Opojení, 22 Wasze zdjęcia oraz 6 fotografii wykonanych przez naszego gościa specjalnego – wspaniałą artystkę Kristinę  Růčkovą. Ma niesamowity, niepowtarzalny styl.

Michał: Cofnijmy się w takim razie do Waszej pierwszej wystawy w Pradze. Była ona pokłosiem międzynarodowego konkursu, który zorganizowaliście…
Jana: Rok temu ogłosiliśmy konkurs dla artystów mobilnych na zdjęcia czarno-białe oraz fotografie w tematyce „grunge” i „symetria”. Mieliśmy szczęście i w naszym konkursie wzięło udział ponad 80 artystów z różnych stron świata, więc można powiedzieć, że nasza pierwsza wystawa także była międzynarodowa.  Pokazywaliśmy na niej prace takich znanych fotografów jak Susan Tuttle, Amo Passicos czy Yannick Brice, którzy jednak z oczywistych powodów nie mogli się u nas pojawić.

Michał: Jak się udała wystawa?
Jana: Wspaniale! Na otwarciu pojawiło się około 300 osób. Atmosfera była prawdziwie upojna, a ludzie, którzy do nas przyszli świetnie się bawili. Myślę, że było to nasze najważniejsze osiągnięcie. Wystawa odbyła się w galerii Kvalitář, we wnętrzach średniowiecznej piwnicy. Chyba nie mogliśmy wybrać bardziej nietypowego miejsca :)

Michał: Trzysta osób! Jestem pod wrażeniem. Spodziewaliście się takiego sukcesu?
Jana: Coś Ty! W ogóle się tego nie spodziewaliśmy! Wśród naszych gości był ambasador Brazylii, który przybył na wystawę jako jeden z pierwszych. Widziałam także Pavla Opočenskiego, znanego czeskiego rzeźbiarza. Dużo pomogło nam to, że wystawa odbyła się w Pradze. To miasto, które daje spore możliwości i w którym mieszka wielu ludzi związanych ze sztuką.

Michał: Porozmawiajmy chwilę o grupie Opojení. Co oznacza to słowo w kontekście Waszej grupy i jaki był impuls powstania grupy?
Jana: Wydaje mi się, że nazwę wymyślił Marek Odrobina, założyciel grupy. Ta nazwa świetnie do nas pasuje. Wszyscy jesteśmy upojeni, odurzeni możliwościami fotografii mobilnej. To właśnie oznacza nasza nazwa po czesku. Grupa powstała w grudniu 2012 roku dzięki inicjatywie wspomnianego Marka Odrobiny i Michala Bulířa, a impulsem do powstania grupy był nieudany start Marka w jednym z konkursów fotograficznych w 2012 r. To go zmotywowało do stworzenia grupy, do której zaprosił różnych ludzi, których poznał poprzez Instagram. Ja dołączyłam do nich w styczniu, a fotografią mobilną interesuję się już od ponad trzech lat.

Michał: Jana, oprócz tego, że aktywnie działasz w grupie Opojení, jesteś także redaktorką portalu iphonefoto.cz, w którym piszesz o wszystkim, co jest związane z fotografią mobilną. Świetnie orientujesz się w tym, co się dzieje w ramach tego światowego fenomenu. A jak to wygląda w samych Czechach? Czy fotografia mobilna jest tam popularna i jak reaguje na nią społeczeństwo?
Jana: To prawda, fotografia mobilna jest fenomenem o wielkiej skali, ale uważam, że tu, w Czechach, mamy przed sobą jeszcze długą drogę. Ludzie jeszcze nie rozumieją idei iPhoneografii i czasami biorą nas po prostu za dziwaków, pstrykających fotki komórkami. Z drugiej strony, ja uwielbiam drażnić ludzi swoim entuzjazmem do fotografii mobilnej :)


Opojeni

Grupę Opojení stanowią:

Marek Odrobina

Alžběta Jungrová

Michal Bulíř

Roman Smola

Jana Dúbravčíková

– Robert Hubička

Andrew Proudlove

Radovan Tlstovič

Jakub Čermák

Radim Pavlica

– oraz Marcela Borýsková, kurator grupy

Strona internetowa grupy: http://www.opojeni.cz/

Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/therushsociety

Zostaw komentarz

MENU: