Jak sfotografować księżyc iPhone’em?

20 lutego 2014

Autor: Małgosia Radziszewska

Czy próbowaliście kiedykolwiek sfotografować księżyc smartfonem? Ja tak. Rezultat nie był zachwycający: księżyc był rozmazany, za jasny i w niczym nie przypomniał tego, co widziałam gołym okiem. Niestety nie mam teleskopowego obiektywu do iPhone’a. Posiłkowałam się zatem takimi aplikacjami jak TapFX lub AlienSky, aby rozświetlić wieczorne niebo spektakularnym księżycem. Na szczęście trafiłam na ten artykuł i odkryłam, że jednak można uchwycić piękno księżycowej nocy przy użyciu smartfona.

W czym tkwi problem?

Problem w tym, że księżyc jest mały i jasny, a niebo jest wielkie i ciemne. Nasz iPhone ustawia ekspozycję na ciemne niebo, co wpływa na zwiększenie ISO i wydłuża czas naświetlania. W rezultacie otrzymujemy takie zdjęcie:

moon1

A tak wyglądały ustawienia aplikacji PureShot, której użyłam do sfotografowania powyższego zdjęcia:

moon2

Jak łatwo można zauważyć: księżyc oraz lampy odbijające się w szybie są poruszone. Wniosek: ISO 120 i naswietlanie 1/20 – to nie są najlepsze parametry do fotografowania wieczornego nieba :)

Co należy zrobić?

Odpowiedź jest prosta: zmnieszyć ISO i skrócić naświetlanie. Ja użyłam do tego aplikacji PureShot, ale zapewne są też inne (np. polecany przez autora wspomnianego poradnika NightCap). Dobra będzie każda aplikacja, która pozwala na zablokowanie ISO i parametrów naświetlania na konkretnych wartościach.

Jak to zrobić?

Gdy otworzymy wspomnianą wyżej aplikację, musimy najpierw celować naszym obiektywem w silne źródło światła (latarka albo jak u mnie – lampa na suficie, która odbija się w szybie). Zauważymy wtedy że wartość ISO i czasu naświetlania maleje (u mnie dwukrotnie). Zatem blokujemy te wartości. W aplikacji PureShot przy użyciu kłódeczki AE, jednej z dwóch zaznaczonych na obrazku na zielono.

moon3

Z tak ustawionymi parametrami możemy spróbować sfotografować księżyc. Efekt jest następujący:

moon4

Niebo jest takie, jakie widziałam za oknem – ciemne i nieprześwietlone. Księżyc to zgrabny sierp zamiast niekształtnego rogala. Lampy nadal nie są ostre, ale to nie one są  bohaterkami tego zdjęcia. Tak przygotowany księżyc można wyciąć i połączyć z innym zdjęciem, na przykład, przy użyciu aplikacji Image Blender. Sprawdźcie, to naprawdę działa! Ja teraz czekam na jakąś spektakularną pełnię, aby wykorzystać tę nową umiejętność.

Zostaw komentarz

MENU: