Drugie życie jelonka – abstrakcyjne przetwarzanie obrazu w Androidzie

13 lutego 2014

Autor: Jerzy Jachym

OS: Android
Aplikacje: Repix, PicsArt, Snapseed

W poszukiwaniu pomysłu na ciekawą pracę postanowiłem spróbować  nieco odmiennego podejścia do fotografowania i wykorzystać związek światła z przejrzystą materią fotografowanego przedmiotu. Wybierając obiekt, który mógłbym sfotografować, przypomniałem sobie o zakurzonej kolekcji owadów mojego syna. Po chwili zastanowienia ze zbiorów wybrałem eksponat z zatopionym w bezbarwnej żywicy, najsympatyczniejszym w moim odczuciu, chrząszczem z rodziny jelonkowatych. Korzystając z ciepłego światła stojącej lampy wykonałem zdjęcie, możliwie jak najlepsze, z użyciem efektu makro dostępnego w smartfonie HTC One.

Jerzy-Jachym_1

Pracę nad edycją rozpocząłem od usunięcia zbędnych (na początkowym etapie) elementów tła z wykorzystaniem funkcji Eraser aplikacji Repix. W mozolny i ostrożny sposób wygładziłem wszystkie krawędzie sylwetki owada używając narzędzia Legacy.

Jerzy-Jachym_2 Jerzy-Jachym_3

Kolejny krok edycyjny wykonałem w mojej ulubionej aplikacji PicsArt. Korzystając z efektu Color Adjust zamieniłem obraz na Negative, a następnie dzięki efektowi Paper zmieniłem kolor chrząszcza na Stenciler 7, nadając mu bardziej tajemniczego wyglądu.

Jerzy-Jachym_4 Jerzy-Jachym_5

Dalej konieczny był powrót do aplikacji Repix, gdzie ponownie używając funkcji Legacy, pogłębiłem czerń tła.

Jerzy-Jachym_6

Tak zapisaną pracę załadowałem następnie do aplikacji Snapseed, gdzie poprawiłem kontrast, korzystając z domyślnych jego parametrów, używając funkcji Automatic (contrast +50). Dzięki temu zabiegowi nasz jelonek uzyskał bardziej żywy kolor, a tekstury na pancerzu zarysowały się mocniej.

Jerzy-Jachym_7

Na swojej „trudnej życiowej drodze” owad trafił ponownie do aplikacji PicsArt. Tam używając znanego nam efektu Color Adjust po raz kolejny stworzyłem negatyw zdjęcia. Po tym zabiegu funkcja Negative dała efekt w postaci pięknej, szafirowo – atramentowej barwy.

Jerzy-Jachym_8

Planując jeszcze bardziej „namieszać” w życiu bohatera mojego zdjęcia, skorzystałem z efektu Pop Art, a konkretnie funkcji Holga 1, imitującej działanie kultowych analogowych aparatów fotograficznych Holga, działających w sposób bardzo przypadkowy i „wadliwy”. Zabieg ten zakończył się przesunięciem owada w lewo, z równoczesnym pojawieniem się seledynowego tła w części kadru.

Jerzy-Jachym_9 Jerzy-Jachym_10

Uzyskany efekt nie zadowolił mnie jednak. Postanowiłem pokazać chrząszcza w warunkach zbliżonych do miejsca jego naturalnego występowania, czyli lasu. I tu, ponownie z pomocą przyszła mi stojąca lampa. Wykorzystałem sfotografowany wcześniej w trybie makro, motyw liścia z jego idealnie prześwitującym unerwieniem.

Jerzy-Jachym_11

Kończąc „przeprowadzkę” jelonka do lasu w programie PicsArt nałożyłem na liściaste tło popartową fotografię, jako drugą warstwę, uwzględniając nieprzezroczystość na poziomie 121, korzystając z funkcji Dodaj.

Jerzy-Jachym_12

Ostatnim krokiem było dodanie Tła, aby nieco urealnić abstrakcyjny świat pop artu. Używając funkcji Maska, wybrałem najciekawszą, w moim odczuciu, teksturę o symbolu Texture 3, zachowując jej nieprzezroczystość na pełnym poziomie.

Jerzy-Jachym_13 Jerzy-Jachym_14

W taki o to sposób, jelonek otrzymał „nowe życie” a jego portret mojego autorstwa został wyróżniony w akcji Mobilny tydzień (edycja 36). A oto efekt końcowy:

Jerzy-Jachym_0


O autorze

Jerzy Jachym

Jerzy Jachym

Fotografią mobilną interesuję się już kilka lat, zaczynając od możliwości, jakie dawał mój ówczesny telefon iPhone 3G. Obecnie robię i edytuję zdjęcia wyłącznie smartfonem HTC One. Szczególnie interesuje mnie fotografowanie z wykorzystaniem zdecydowanego koloru i światła, zmierzające w kierunku malarstwa i abstrakcji. Lubię odkrywać nowe aplikacje i próbować ich możliwości w praktyce w dziesiątkach wersji tego samego zdjęcia. Swoje prace publikuję w internecie na platformach Instagram, Flickr oraz Twitter.

Instagram: http://instagram.com/jachymjerzy
Flickr: jerzyjachym
Twitter: @JachymJerzy

Zostaw komentarz

MENU: