Efekt bleach bypass

Bleach bypass — tutorial dla Windows Phone

11 grudnia 2013

Autor: Mateusz Jaszak

W tym tutorialu, przeznaczonym dla użytkowników smartfonów z systemem Windows Phone, opiszę w jaki sposób uzyskać efekt bleach bypass. Zanim przedstawię tajniki konwersji zdjęcia w celu uzyskania tego efektu, opowiem czym on jest.

Oglądaliście Raport Mniejszości lub Szeregowca Ryan’a? Co łączy oba filmy?

Oczywiście Steven Spielberg, Janusz Kamiński oraz… małe nasycenie kolorów połączone z wysokim kontrastem, będące skutkiem wykorzystania efektu bleach bypass. W fotografii analogowej efekt ten uzyskiwano w procesie fotochemicznym, w którym pomija się etap wybielania przy wywoływaniu, co pozostawia większą warstwę srebra na negatywie, a w efekcie owocuje nałożeniem się czarnego obrazu na kolor.

Efekt bleach bypass

Efekt bleach bypass

No to zaczynamy. Jeśli wiecie, że podczas edycji zdjęcia, które za chwilę zrobicie, wykorzystacie efekt bleach bypass, zwiększcie wartość ekspozycji w przedziale od 0.3 do 1.

Efekt bleach bypass będziemy starali się osiągnąć przy pomocy bezpłatnej aplikacji Fhotoroom. Po jej pobraniu otwórzcie zdjęcie:

Wybierzcie opcję Editing w dolnym pasku interfejsu, następnie Exposure. Pobawimy się kontrastem. Zwiększcie Contrast do poziomu 65, zmniejszcie White point tak, aby nie przesadzić z ekspozycją zdjęcia. Zwiększcie Black point — maksymalnie do 30. Zaakceptujcie ustawienia.

Przejdźmy do opcji Correction. Zmniejszcie Saturation maksymalnie do 15.

Wybierzcie opcję Sharpen, przełączcie na tryb large i zwiększcie wartość powyżej 50.

Zaakceptujcie ustawienia i użyjcie klawisza z ikoną dyskietki — save, aby zapisać zdjęcie. Teraz możecie się cieszyć efektem bleach bypass. Efekt końcowy:

Zostaw komentarz

MENU: