Tworzenie „znaków wodnych” przy pomocy aplikacji dla systemu iOS

3 listopada 2013

Część fotografów publikujących swoje prace w Internecie oznacza je graficznymi znakami wodnymi. Najczęściej spotykanym powodem jest próba zabezpieczenia ich przed kradzieżą. Moim zdaniem niewiele to pomoże. Taki znak wodny, o ile nie pokrywa znacznej części fotografii, jest łatwy do zneutralizowania. Szczególnie dla kogoś, kto jest naprawdę zdeterminowany by dane zdjęcie “przytulić”. Mimo to zazwyczaj oznaczam swoje zdjęcia w ten sposób. Po pierwsze – przede wszystkim ze względów informacyjnych, po drugie – by choć odrobinę utrudnić wykorzystanie mojego zdjęcia bez mojej wiedzy. W związku z tym chciałbym tu opisać kilka moich ulubionych, prostych i najszybszych metod umieszczenia takiego znaku przy pomocy aplikacji mobilnych. Jako, że używam wyłącznie urządzeń z systemem iOS tutorial ten będzie oparty o aplikacje dla tego systemu. Niżej załączone zrzuty ekranów zostały zrobione na iPadzie, jednak każda z przedstawionych tam aplikacji działa praktycznie tak samo na iPhonie. Różnice w większości wypadków związane są jedynie z ograniczeniami wynikającymi z mniejszego ekranu tego drugiego. Proszę też zauważyć, że moim celem nie było przedstawienie dokładnego działania poszczególnych aplikacji, a jedynie pokazania najszybszej drogi do uzyskania wystarczającego efektu końcowego. Po zapoznaniu się z tym tutorialem serdecznie polecam przeprowadzenie własnych eksperymentów z każdą z poniższych metod i aplikacji. Każda z nich ma o wiele więcej ciekawych możliwości!

I. Działanie na pojedynczym obrazku

Aplikacja: Marksta

Jest to program stworzony specjalnie do nakładania znaków wodnych oraz edycji danych IPTC oraz EXIF. Oto co należy zrobić by uzyskać interesujący nas efekt:

Krok 1. Uruchamiamy program oraz wczytujemy zdjęcie klikając na ikonce aparatu.

Marksta 01

Krok 2. Po wczytaniu obrazka uderzamy na nim palcem i wpisujemy żądany tekst w przeznaczonym do tego miejscu. Naciskając ikonkę obrazka (po prawej stronie pola wpisywania tekstu) można wczytać wcześniej przygotowaną grafikę z napisem (lub bardziej wyszukanym emblematem). Jak taki obrazek przygotować opisałem na końcu niniejszego postu (patrz: dodatek o Art Studio).

Marksta 02

Marksta 03

Krok 3. W kolejnym kroku skalujemy napis przy pomocy dotyku dwupalcowego oraz przesuwamy go w odpowiadające nam miejsce.

Marksta 04

Krok 4. Następnie stukamy w ikonkę palety malarskiej by ustawić kolor, jasność i przejrzystość napisu.

Marksta 05

Krok 5. Stukając na ikonce w kształcie litery A możemy wybrać krój znaków z dostępnej w aplikacji listy.

Marksta 09

Krok 6. Można też dodać różne efekty przy pomocy narzędzia ukrytego pod ikoną menzurki.

Marksta 06

Krok 7. Dobrze jest zapisać stworzony znak wodny celem ponownego wykorzystania go w przyszłości klikając na ikonie szafki. Ładując zapisane projekty do iCloud można zsynchronizować je między kilkoma swoimi urządzeniami.

Marksta 07

Krok 8. Kiedy wszystko jest gotowe wystarczy zdjęcie zapisać do rolki aparatu.

Marksta 08

Aplikacja: Blender

Program ten służy do mieszania dwóch obrazów w jeden i jest idealny do nanoszenia znaku wodnego z gotowej grafiki (jak wspomniałem wcześniej opis przygotowania takowej umieściłem na końcu postu).

1. Otwieramy Blender i wczytujemy zdjęcie na które chcemy nałożyć znak wodny.

Blender 1

2. Następnie wczytujemy grafikę z napisem.

Blender 2

3. Zależnie od tego wielkości grafiki może być ona zbyt duża w porównaniu do bazowej fotografii.

Blender 3

Aby ten efekt zniwelować stukamy w ikonę krzyżyka ze strzałkami, którzy otwiera narzędzie Arrange i przy pomocy dwupalcowego dotyku skalujemy napis do żądanej wielkości. W ten sam sposób możemy go pochylić i przesunąć (ostatnie można zrobić też jednym palcem). Następnie suwakiem u dołu ustawiamy żądaną przejrzystość i zatwierdzamy całość ikoną umieszczoną po prawej stronie u góry.

Blender 4

4. Na koniec zapisujemy tak przygotowany obraz w rolce.

Blender 5

II. Działanie na wielu obrazach (przetwarzanie seryjne)

Aplikacja: Reduce

To moja ulubiona aplikacja i mój ulubiony sposób na nałożenie znaku wodnego. Pozwala na modyfikację serii zdjęć za jednym razem łącznie z ich przeskalowaniem. Cud malina po prostu!

1. Wchodzimy do rolki lub albumu ze zdjęciami. Stukając na ich miniaturki wybieramy te, na które chcemy nałożyć znak wodny i/lub zmienić ich wielkość. W dolnej części ekranu znajdują się suwaki służące do konfiguracji skalowania oraz stopnia kompresji pliku wynikowego

Reduce 1

2. Klikając na przycisk z kółkiem zębatym uruchamiamy narzędzie do wpisywania tekstu. Po jego wpisaniu i zatwierdzeniu można jeszcze zmienić np. wielkość znaków, dodać efekt cienia, ramkę etc. Zatwierdzamy nasz wybór przyciskiem Close.

Reduce 2

Reduce 3

3. By w przyszłości nie powtarzać czynności z pkt. 2 dobrze jest zapisać przygotowany znak wodny jako Preset. By to zrobić naciskamy właściwy przycisk, wpisujemy nazwę dla naszego presetu i zatwierdzamy czynność przyciskiem Close.

Reduce 4

4. Proces nanoszenia napisu oraz skalowania uruchamiamy poprzez stuknięcie w przycisk Start. Zdjęcia zostaną zapisane w rolce oraz albumie „Reduce Export”.

Reduce 5

III. Inne sposoby

Oczywiście jest multum innych aplikacji, które mogą posłużyć do nakładania znaków wodnych. Mogą to  być np. programy do nakładania tekstów takie jak Phonto, Over czy Rabel. Szczególnie ten pierwszy jest godny polecenia ze względu na duże możliwości oraz dostępność wersji darmowej.

Dodatek – przygotowanie obrazka z napisem w Art Studio

Niektóre z powyższych aplikacji pozwalają nie tylko na nałożenie zwykłego napisu na zdjęcie, ale także wczytanie innego obrazu i wykorzystanie go jako znak wodny. Daje to duże możliwości gdyż dzięki temu można przygotować praktycznie dowolną grafikę, która może służyć za bardziej wysublimowane oznaczenie własnej fotografii. Poniżej przedstawię prosty sposób jak taki obrazek przygotować, choć w wersji podstawowej (czyli zwykłego napisu). Do tego celu wykorzystam aplikację Art Studio.

1. Uruchamiamy program i wybieramy po kolei wskazane opcje: File / New, wielkość obrazka np. 2048×1536 – iPad with Retina, naciskamy opcję Transparent i ostateczne Create.

AS1

2. Z belki po lewej stronie wybieramy narzędzie do tworzenia tekstu (przycisk w kształcie litery T) i stukamy palcem w roboczej części ekranu. Po ukazaniu się okna dialogowego do edycji tekstu w białym polu wpisujemy żądany tekst, przyciskiem po środku wybieramy krój znaków (np. GillSans), a suwakiem poniżej ich wielkość. W narzędziu można też np. wybrać kolor napisu czy dodać efekt cienia. Całość zatwierdzić należy przyciskiem Done.

AS2

3. Następnie należy wybrać narzędzie do zaznaczania i obrysować nim tekst.

AS3

4. Po zaznaczeniu stukamy palcem na opcję: Image, a następnie Crop to selection.

AS4

5. Tak przygotowany obraz zapisujemy do rolki aparatu w formacie PNG wybierając po kolei opcje: File / Export…, wciskając przycisk PNG, a następnie przycisk Export to ‚Photos’.

AS5

 

Zakończenie

W przypadku pytań czy niejasności proszę wpisywać je w komentarzach. Postaram się na nie odpowiedzieć jak najszybciej. Dzielcie się też z nami swoimi doświadczeniami w przedstawionym tu temacie. Chętnie poznamy Wasze metody pracy, bo zapewne wielu z Was takowe posiada.

Autor: Rafał (Widmowy) Piotrzkowski

Tagi: , , , , , ,

komentarze 3

 1. lotoholik.pl pisze:

  do szybkiej obróbki polecam Aviary… ma też opcję wrzucania tekstu – nie jest to prawdziwy znak wodny ale wygląda znośnie

  • Dzięki za podpowiedź. Nie znałem tej aplikacji. Przetestowałem szybko i rzeczywiście wydaje się być całkiem ciekawa. Choć nakładanie tekstu ma jedną wadę – brak możliwości ustawienia przezroczystości napisu. Mimo to warta polecenia.

   • sollyth pisze:

    Aviary to fajny program – głównie ze względu na dostępne dla niego filtry – ale te płatne, które należy dokupywać osobno. Większość z moich ostatnich fotek wychodzi spod Aviary :).

Zostaw komentarz

MENU: