Snapseed - ikona wpisu

Specjaliści od czarno-białej roboty

6 listopada 2013

Autor: Robert Poczekaj

 

Po kilku latach przygody związanej z fotografią mobilną wielu z nas ma w swych zasobach szereg rozmaitych programów. Pewnie tylko znikoma ilość została usunięta z naszych telefonów. Jedne zajmują ważne miejsce, stając się podstawowym narzędziem naszego mobilnego fotografowania, inne z kolei zalegają gdzieś w zaciszu. Niekiedy w natłoku zajęć i przyzwyczajeń nie dostrzegamy wszystkich, czasem dość ciekawych aktualizacji.

Chciałbym Wam zaproponować w tym cyklu przyjrzenie się na nowo fotograficznym aplikacjom. Może niczym nie zaskoczę, a może jednak uda się wspólnie znaleźć coś ciekawego. Przyznaję uczciwie, że dominować tu będą aplikacje iOS-owe. Liczę na Waszą obecność w komentarzach.

O czym dziś?

Na początek króciutko o pewnej prostej i banalnej aplikacji, a później przejdziemy do właściwej części.

Gdy pogody brak, gdy natchnienie opuszcza, warto zajrzeć do krainy marzeń, dziecięcych wspomnień i magii. Namiastką tego jest wspomnienie kalejdoskopu. Mała rurka z pociętymi kolorowymi szybkami odbijającymi się w lusterkach tworząc niesamowite wzory to jedne z najmilszych wspomnień dzieciństwa. Wspomnienia szybciej powrócą z pewnością dzięki jednej z aplikacji. Niedawno pośród ikon na swoim telefonie odnalazłem dawno nie używane Kaleydo Lens. Aparat w połączeniu z tą aplikacją tworzy bajeczne niesamowite wzory. Nawet klawiatura laptopa potrafi wyglądać niesamowicie. Przedstawiłem ten program, bo dzięki niemu przypominam sobie jak ulotną sztuką jest fotografia, jak wiele niesamowitych możliwości stawia przed nami. Czasem też po prostu można się znakomicie zabawić.

 

A teraz już do rzeczy. W wielu używanych przez nas aplikacjach mamy swe ulubione filtry, także te, które pozwalają tworzyć zdjęcia czarno białe. Dziś chciałem przedstawić kilka, których wyłącznym zadaniem jest tworzenie zdjęć czarno-białych. Czy są lepsze? Pozostawiam to Waszej ocenie. Dają one jednak bardzo ciekawe efekty.

 

Simply B&W jak nazwa wskazuje nie jest wyposażony w bogactwo ustawień. Zdjęcie wykonywane jest w kolorze. Nie ma niestety możliwości odrębnego ustawienia ekspozycji i ostrość. Bezpośrednio po zrobieniu zdjęcia mamy do czynienia z czarno-białym materiałem, na który możemy nałożyć jeden z filtrów (żółty, czerwony, itd.). Program daje możliwość dodania winiety, ziarna oraz podstawowej edycji jasności i kontrastu. Można używać zdjęcia zrobionego w innym programie i zapisanego w systemowej rolce.

 

Camera Noir ma opcji jeszcze mniej. Dobieramy tylko jeden z trzech poziomów kontrastu. Plusem jest to, że robiąc zdjęcie oglądamy od razu kadr w skali szarości. Mimo prostoty programu efekty są naprawdę ciekawe.

 

Kolejny program jaki chciałem zaprezentować to MonoTaste with Toy Lens. Zawiera kilka podstawowych efektów, rodzajów filmu, dzięki którym możemy uzyskać dość zaskakujące efekty.

 

Wiele możliwości edycji zdjęcia i wpływu na ostateczny wygląd czarno-białej fotografii daje MonoPhix. Niestety program ma nieco archaiczną i niewygodną konstrukcję. Choć radzi sobie w najnowszej wersji systemu to warto jednak zauważyć, że sam program nie był od roku aktualizowany.

 

Perfect B&W

Perfect B&W

Znana firma zajmująca się oprogramowaniem dla fotografów onOne Software wypuściła również ciekawą aplikację na iPhone: Perfect B&W. Taką samą nazwę nosi wtyczka do Lightrooma tego producenta.

Program na telefon nie daje niestety możliwości edycji takich jak wspomniany wyżej produkt. Daje nam do dyspozycji szereg monochromatycznych filtrów. Może macie gdzieś ją odłożoną w dalszym szeregu. Niestety zniknęła z AppStore i mogą się nią już tylko nacieszyć Ci, którzy zakupili ją wcześniej.

To chyba najciekawsze z bogatej kolekcji programów do fotografii monochromatycznej.

 

Na koniec o programie do wszystkiego. Kryterium powyższego wyboru było przeznaczenie tylko do monochromatycznej fotografii. Są też programy edycyjne, które dają podobne efekty. Jedne z największych możliwości edycji zdjęć daje nam Snapseed. Ma nam również do zaoferowania rozmaite możliwości konwersji do monochromii. Są zatem filtry i ziarno, ekspozycja i kontrast. Winietę i inne możliwości odszukamy w innej części tego, jakże obszernego programu. O nim szczegółowo może jednak innym razem.

Zostaw komentarz

MENU: