Wystawa - Mobilne miasta

To już jutro – pierwsza w Polsce wystawa fotografii mobilnej!

20 września 2013

No i stało się. Po prawie pięciu miesiącach istnienia grupy Mobilni przyszedł czas na naszą pierwszą wspólną wystawę fotograficzną. Jako temat przewodni wystawy wybraliśmy miasto – z jego architekturą, odbiciami w szybie, symetrią schodów i przechodniami spieszącymi do miejsc pracy. Miasto nas inspiruje, pociąga nas jego nieustanny gwar i ruch, jego nowoczesne dzielnice biurowców i nieco zapomniane, wąskie uliczki, przy których stoją stuletnie kamienice. Na wystawie pt. „Mobilne miasta” zaprezentujemy ponad 100 zdjęć wykonanych za pomocą smartfonów przez ośmioro członków grupy Mobilni: Joannę Lemańską (Paryż, Kyoto, Katowice), Małgorzatę Radziszewską (Poznań), Łukasza Gurbiela (Kraków), Kamila Kawczyńskiego (Warszawa), Michała Koralewskiego (Poznań), Damiana Nowosadzkiego (Sosonowiec), Wojciecha Papaja (Nowy Sącz) i Rafała Piotrzkowskiego (Gdańsk).

Każdy z nas ma inne podejście do fotografii mobilnej, stosujemy różne techniki „malowania światłem” i charakteryzujemy się bardzo odmienną wrażliwością i przyjętą perspektywą. Dzięki temu zbiór wybranych zdjęć jest tak ciekawy i różnorodny – od poszukiwania światła, odbić i symetrii w zastanym świecie, poprzez naginanie rzeczywistości i kreowanie fantastycznych wizji, aż po całkowitą dekonstrukcję obrazu i tworzenie nowej rzeczywistości. Odmienne podejścia, ale ta sama pasja. Teraz fotografia mobilna przekracza kolejne granice, wychodzi z galerii internetowych i zostaje wydrukowana i wyeksponowana na ścianie.

Serdecznie zapraszamy do poznańskiego Starego Browaru, gdzie 21 września 2013 r. (sobota) w księgarni Bookarest (atrium, poziom 0) odbędzie się wernisaż naszej wystawy fotografii mobilnej pt. „Mobilne miasta”.

Wystawa potrwa do 27 września, ale jeśli przyjdziecie w pierwszy dzień wystawy, będziecie mieli możliwość poznania nas i porozmawiania o fotografii mobilnej.  Czekamy na Was!

Dodatkowo w godzinach 11.00-16.00 będziemy sprzedawali cegiełki, z których cały dochód zostanie przekazany na program dożywiania dzieci „Pajacyk”, prowadzony przez Polską Akcję Humanitarną. W ramach podziękowania obdarujemy Was wybranymi zdjęciami z wystawy.

Wystawa „Mobilne miasta” na Facebooku


Członkowie grupy „Mobilni”, którzy wezmą udział w poznańskiej wystawie:

Joanna Lemańska: W fotografii bardzo dużą uwagę przywiązuję do kompozycji. Cały czas się rozglądam i szukam ciekawych wzorów, sytuacji, kolorów, światła.

Wystawa_Lemańska

Małgorzata Radziszewska: Fotografuję i koloruję miasto, w którym mieszkam. Podbijam kontrast albo rozmywam kontury. Pokazuję miejsca na trasie praca-dom w nieco innym świetle.

Wystawa_Radziszewska

Łukasz Gurbiel: Urodziłem się w mieście i w mieście żyję. Uwielbiam je fotografować, inspiruje mnie od zawsze oraz stanowi główny motyw moich zdjęć. Bardzo pociąga mnie również minimalizm w fotografii, a już zwłaszcza minimalizm abstrakcyjny.

Wystawa_Gurbiel

Kamil Kawczyński: Zazwyczaj unikam nakładania jakichkolwiek filtrów i efektów na wykonane fotografie. Zamiast poświęcać swój czas na proces postprodukcji, wykorzystuję swoją wiedzę z zakresu manualnych ustawień kamery w telefonie.

Wystawa_Kawczyński

Michał Koralewski: Fascynują mnie tematy, które wydają się najbardziej oklepane – krajobrazy, samotne drzewa, zachody słońca, ptaki nad wodą itp. Staram się spojrzeć na nie w nieco inny sposób, przekształcić tę zwyczajną zastaną codzienność w fantastyczne wizje i nadać im nowe znaczenie.

Wystawa_Koralewski

Damian Nowosadzki: W swojej mobilnej fotografii ulicznej poszukuję przede wszystkim człowieka w różnych strukturach i kontekstach. Moje poszukiwanie człowieka obarczone jest poczuciem dystansu i walką z samym sobą o uchwycenie tego, co już nigdy nie wróci, oraz tego, o czym pisał guru fotografii street’owej Henri Cartier Bresson – „decydujących momentów”.

Wystawa_Nowosadzki

Wojciech Papaj: Fotografię mobilną traktuję jako zabawę obrazami – a chociaż zabawę, to jednak z nutką kreatywności. W tej swojej „obrazotwórczości” posługuję się filtrami Tradycji i Wyobraźni, które pozwalają dostrzec w zastanej rzeczywistości potencjał przekraczania samej siebie i stawania się czymś innym.

Wystawa_Papaj

Rafał Piotrzkowski: Spontanicznie i dyskretnie — to mój ulubiony sposób fotografowania. Fotografia mobilna pozwala mi na to co lubię najbardziej – na skupieniu się na obrazie samym w sobie, poszukiwaniu interesujących tematów, błyskawiczne rejestrowanie i czerpanie z tego ogromnej przyjemności.

Wystawa_Piotrzkowski

Patronat medialny nad wystawą objęło Radio Merkury , blogi Fotokomórkomania i Stacja Poznań Główny.

LogoRadioMerkury  Fotokomórkomania stacja Poznań główny

 

PS. Serdecznie dziękujemy klubo-księgarni Bookarest za udostępnienie miejsca na wystawę oraz Staremu Browarowi za możliwość wykorzystania części wnętrza budynku na ten sam cel.

komentarze 2

  1. […] MK: Na wystawie, która odbędzie się 21 września w poznańskim Starym Browarze, zaprezentujemy ponad 100 zdjęć wykonanych za pomocą smartfonów przez ośmioro członków grupy Mobilni: Joannę Lemańską, Małgorzatę Radziszewską, Łukasza Gurbiela, Kamila Kawczyńskiego, Damiana Nowosadzkiego, Wojciecha Papaja, Rafała Piotrzkowskiego i mnie. Motywem przewodnim wystawy jest miasto – jego architektura, ludzie i przyroda pokazane przez pryzmat naszych odmiennych wrażliwości i przyjętych perspektyw. Dlatego też znajdą się tam zarówno zdjęcia typowo reportażowe, pokazujące codzienny obraz ulicy, poszukujące symetrii i miejskiego ładu, jak i wizje całkowicie fantastyczne, właściwie mniej zdjęcia a bardziej obrazy traktujące miejską przestrzeń jako arenę abstrakcji i surrealizmu. Warto to wszystko zobaczyć, bo to na prawdę fascynujące doświadczenie zobaczyć jak odmiennie widzi świat każdy z nas. Ale wystawa to nie wszystko – w sobotę, w godzinach 11.00 -16.00 będziemy sprzedawali cegiełki, z których cały dochód zostanie przekazany na program dożywiania dzieci „Pajacyk”, prowadzony przez Polską Akcję Humanitarną. Zachęcamy do wspierania tego programu, tym bardziej, że cena cegiełki nie będzie wysoka. A w ramach podziękowania za wsparcie akcji chcemy obdarować darczyńców zdjęciami, które znajdą się na wystawie. Serdecznie zapraszamy! […]

Zostaw komentarz

MENU: