Łączenie obrazów i poprawa kolorystyki zdjęcia – iPhone

14 sierpnia 2013


Tutorial do zdjęcia: Free as birds

Autor: Michał Koralewski

OS: iOS

Aplikacje: Image Blender, TouchRetouch, Snapseed, Picfx, Scratchcam FX, Camera Plus Pro


Nigdy nie usuwam zdjęć, które zrobiłem, nawet jeśli w pierwszym momencie wydają się bezwartościowe. Często w swoich zdjęciach wykorzystuję elementy innych fotografii, więc nawet takie kiepskie zdjęcie kiedyś może się przydać – tak jak właśnie w tym przypadku.

Pracę nad zdjęciem zacząłem od wybrania dwóch fotografii, które miałem w telefonie – jednej, przedstawiającej indiańskie tipi oraz drugiej, z ptakami przelatującymi nad dachem domu. Oba zdjęcia słabo oświetlone i źle skadrowane, ale właśnie praca z takimi zdjęciami daje najwięcej satysfakcji.

Tutorial_Michal-Koralewski_1

Najpierw przyciąłem nieco zdjęcie z ptakami, a następnie wraz ze zdjęciem wioski indiańskiej załadowałem je do jednej z moich ulubionych aplikacji o nazwie Image Blender.  Po odpowiednim rozmieszczeniu zdjęć i usunięciu zbędnego tła wybrałem tryb Overlay, dzięki któremu ptaki z jednego zdjęcia zostały nałożone jako górna warstwa na chmury ze zdjęcia drugiego.

Tutorial_Michal-Koralewski_2

W kolejnym kroku usunąłem elementy drewnianego płotu, widocznego na dole zdjęcia. Do tego celu wykorzystałem rewelacyjny program TouchRetouch (podobny efekt można także uzyskać w Handy Photo).

Tutorial_Michal-Koralewski_3

Tak przygotowane zdjęcie załadowałem następnie do aplikacji Snapseed, gdzie najpierw potraktowałem je filtrem Drama (według ustawień: Drama1, +90; – fot. na dole z lewej), następnie przyciąłem do kwadratu, a na koniec dodałem filtr o nazwie Center focus (według ustawień: Portrait2, Inner brightness +35, Outer brightness -86; – fot. na dole z prawej). Dzięki temu zdjęcie uzyskało mocniejszy kontrast i żywsze kolory.

Tutorial_Michal-Koralewski_4

Kolejny krok i kolejny filtr: tym razem wykorzystałem aplikację Picfx, gdzie z zestawu „Classics” wybrałem filtr o nazwie Olden. Jak sama nazwa wskazuje filtr ten dodaje do zdjęcia efektu „postarzenia” (uwaga, żeby nie przesadzić z tym filtrem – na szczęście z boku jest suwak, którym możemy zmniejszyć jego natężenie).

Tutorial_Michal-Koralewski_5

Ponieważ wciąż nie byłem zadowolony z samej kompozycji zdjęcia, postanowiłem trochę ją poprawić. W tym celu ponownie otworzyłem TouchRetouch i usunąłem gołębia, który znajdował się na samej górze, a dodatkowo sklonowałem ptaka z prawej strony i dodałem go pod innymi ptakami (widzicie, które ptaki zniknęły, a które się pojawiły?)

Tutorial_Michal-Koralewski_6

Powoli zbliżamy się do końca tego tutorialu. Zdjęcie wygląda już prawie tak, jak w efekcie końcowym. Jeszcze tylko trochę więcej kontrastu, przyciemnienia i nieco „rys”, które dodałem przy pomocy aplikacji Scratchcam FX.

Tutorial_Michal-Koralewski_7

I na koniec już sama kosmetyka – powiększenie ptaka (o dziwo, nie potrzebna do tego była ani Viagra ani inne specyfiki, które często pojawiają się w skrzynce e-mailowej jako SPAM), a wystarczyła aplikacja Camera Plus Pro, która posiada wielce przydatne narzędzie o nazwie Bulge (znajdziecie je w narzędziach Filters/Distortion).

Tutorial_Michal-Koralewski_8

I to już wszystko. Prawda, że proste? Nieco czasochłonne, ale za to satysfakcja z własnoręcznie poprawionego zdjęcia gwarantowana.

Tutorial_Michal-Koralewski_9

PS. Ten tutorial występuje także w wersji angielskiej na iPhoneographyCentral.com

Jeden komentarz

  1. Matnowy napisał(a):

    Świetny tutek, ale błagam o taki sam na ANDROIDA !!!!

Zostaw komentarz

MENU: