Ruszamy!

17 maja 2013

Moi drodzy,

Mobilni to grupa fotografów i blogerów z całej Polski, entuzjastów fotografii mobilnej. Choć dzielą nas setki kilometrów, doświadczenie i sposób patrzenia na świat, łączy nas przynajmniej jedno – wspólna pasja fotografowania smartfonem, telefonem komórkowym, tabletem, czyli po prostu urządzeniem mobilnym. Jako grupa chcemy promować polską fotografię mobilną, zachęcać instytucje kultury do otwarcia się na ten kierunek fotografii, organizować warsztaty oraz czerpać od siebie wzajemnie inspirację, wymieniać doświadczeniem i prowadzić wspólne projekty fotograficzne.

Poznaliśmy się w Sieci – poprzez konkursy fotograficzne, blogi, platformy społecznościowe, takie jak Twitter, Flickr czy Instagram. Postanowiliśmy połączyć swoje siły i stworzyć ogólnopolską grupę pasjonatów fotografii mobilnej. Dzięki grupie możemy zrobić coś dla siebie – wzajemnie się inspirować i otwierać na inne spojrzenie na otaczający nas świat, ale możemy też więcej zrobić dla innych – „wyłowić” z Sieci tych wyjątkowych polskich fotografów mobilnych, którzy giną gdzieś w międzynarodowym strumieniu zdjęć, pokazać ich prace na naszej stronie internetowej, promować w sieciach społecznościowych i na zaprzyjaźnionych blogach oraz zachęcić do przyłączenia się do naszej grupy i jej współtworzenia.

Fotografia mobilna cieszy się na świecie coraz większą popularnością. Na jej temat powstają publikacje w prasie, książki, organizowane są międzynarodowe konkursy, festiwale, zloty fotografów, a nawet kierunki studiów na popularnych uniwersytetach.  Na fotografię mobilną otwierają się największe galerie sztuki w Londynie, Paryżu, Nowym Jorku i innych miastach świata. Coraz częściej do smartfonów sięgają dziennikarze z gazet, czasopism i portali internetowych. Dlaczego? Bo telefon komórkowy mamy zawsze przy sobie, dzięki czemu możemy spontanicznie dokumentować to, co się dzieje wokół nas, zachowując jednocześnie dyskrecję i nie ingerując w atmosferę ulicy.

W Polsce ten kierunek fotografii dopiero raczkuje. Zdjęcie ze smartfona wciąż bardziej kojarzy się z zabawną fotką z Facebooka niż z formą sztuki, trudno jest wyjść ze zdjęciami poza Internet, a dobrych blogów i portali poświęconych fotografii mobilnej jest jak na lekarstwo. Chcemy to zmienić, chcemy pokazać, że w naszym kraju powstają zdjęcia, które wygrywają międzynarodowe konkursy fotograficzne, które wystawiane są w największych galeriach na świecie i że mamy w Polsce fotografów mobilnych, których już doceniły największe światowe sławy tego kierunku.

Przyłączcie się do nas, pomóżcie nam promować polską fotografię mobilną.

Let’s rock!

Michał Koralewski

Tagi:

Zostaw komentarz

MENU: